US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,96 %
NASDAQ-0,70 %
S&P 500-0,09 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Obchodní přebytek, o kterém Trump nemluví

Americký prezident Donald Trump vyvolává na trhu obavy svou protekcionistickou politikou. Soustředí se na velké obchodní partnery USA v čele s Čínou. Deutsche Bank ale upozorňuje, že argumentuje pouze tím, co se mu hodí.

Analytici z Deutsche Bank se zaměřili na upravenou variantu obchodní bilance USA. Ta vedle přímé obchodní výměny zachycuje i obchod provedený zahraničními pobočkami amerických korporací. Dle tohoto měřítka Spojené státy vykazují v obchodu s Čínou nikoli masivní deficit, ale mírný a setrvale rostoucí přebytek.

Americký přebytek

"Sledovat pouze pohyb zboží a služeb nestačí. Nezachycuje to reálný rozměr obchodních zájmů jednotlivých zemí. Přidáme-li ke standardně sledované obchodní bilanci také prodeje amerických firem v zahraničí a cizích firem v USA, zjistíme, že za posledních deset let americké společnosti ve světě prodaly výrazně více než jejich zahraniční protějšky v USA," napsal hlavní ekonom pro Čínu v Deutsche Bank Zhang Zhiwei.

"Není se vlastně čemu divit, vždyť čínští spotřebitelé ročně nakoupí větší objem výrobků třeba od Applu nebo General Motors než samotní Američané," podotýká analytik Jan Žemlička z České spořitelny.

Ke stejnému závěru jako u výměny USA s Čínou došla Deutsche Bank i na globální úrovni. Spojené státy namísto Trumpem zdůrazňovaného schodku zahraničního obchodu po zahrnutí jimi vlastněných zahraničních společností vykazují citelný přebytek. Za rok 2017 to bylo podle Deutsche Bank 1,4 bilionu USD oproti -550 miliardám USD klasické obchodní bilance.

Ve světle těchto čísel se navzdory rétorice Donalda Trumpa USA nezdají být oním otloukánkem světového obchodu. Byť, jak podotýká Deutsche Bank, zatímco s Čínou, Mexikem nebo Kanadou má Amerika kladnou "rozšířenou" bilanci, ve vztahu s Německem nebo Japonskem je stále ve schodku.

Jablka a hrušky

Spojování klasické obchodní bilance a tržeb zahraničních poboček firem je ale podle některých analytiků mícháním jablek s hruškami. Myslí si to třeba ekonom Brad Setser, který dříve pracoval pro americké ministerstvo financí a nyní sedí v Radě pro mezinárodní vztahy ve Washingtonu. "Spojování exportu a prodejů poboček firem, které investovaly (například) v Číně, přináší více problémů, než kolik jich řeší. Nejde o příliš užitečný způsob nahlížení na mezinárodní obchod," tvrdí.

Podle Setsera údaje obsahují informaci o zájmech amerických firem v zahraničí, ty ovšem ani zdaleka nemusejí korespondovat se zájmy s amerických pracovníků, o něž (alespoň proklamativně) jde Donaldu Trumpovi. Obchodní partneři USA si navíc podle něj nepochybně rychle došlápnou na pobočky amerických společností, pokud se obchodní spory budou protahovat a prohlubovat.

Zdroj: Bloomberg, Deutsche Bank, Česká spořitelna

Americká ekonomikaČínaDonald TrumpEkonomické a politické hrozbyMezinárodní obchodSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná