Americké akcie uzavřely ziskový týden mírným pátečním růstem, S&P 500 je nejvýše od února

Americké akcie uzavřely páteční obchodování především díky ziskům průmyslových a energetických firem růstem. Širší index S&P 500 dokonce překonal své pětiměsíční maximum a uzavřel nad psychologicky i technicky důležitou hladinou 2 800 bodů. Průmysl a energetika vyvážily zklamání ze zveřejněných hospodářských výsledků tří velkých amerických bank. Ty navzdory ziskům očekávání investorů nenaplnily. Slabší čtvrtletní firemní zisky poslaly dolů i americký dolar.
Index Dow si v pátek připsal 0,38 % na 25 019,41 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,11 % na 2 801,31 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite mírně navýšil historické maximum na 7 825,98 bodu (+0,03 %). Index volatility VIX klesl o 3,18 % na 12,18 bodu (před týdnem 13,37 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,83 % (před týdnem 2,82 %).
"Index S&P 500 je poprvé od začátku února nad 2 800, což je zajímavé psychologicky i technicky. Podle mě jde ale o krátkodobé proražení výše, obavy z obchodní války a výsledková sezóna mohou tržními kartami výrazně zamíchat," uvedl Jeff Kilburg ze společnosti KKM Financial.
Průmyslový sektor si v pátek připsal 0,6 %. Některé firmy, třeba výrobce letecké techniky Boeing (+1,38 %), technologická společnost 3M (+0,92 %) nebo výrobce stavebních a těžebních strojů Caterpillar (+0,96 %), posílily zhruba o procento. Kvůli stávkám v Norsku a Iráku se snížily dodávky ropy na trh, což podpořilo růst její ceny o více než procento, a tím i zisky energetických firem (ExxonMobil +0,77 %).
Po zveřejnění hospodářských výsledků naopak oslabily akcie bank Citigroup (-2,29 %), JPMorgan (-0,46 %) a Wells Fargo (-1,18 %). Trhu ale pomohl dobrý výkon akcií Amazonu (+0,91 %, titul je opět na novém rekordu), Microsoftu (+1,19 %) a Facebooku (+0,19 %).
Za celý týden stoupl Dow o 2,30 %, S&P 500 o 1,50 % a Nasdaq Composite o 1,79 %.
Americký dolar se během pátečního obchodování vyšplhal na dvoutýdenní maximum 95,24 bodu. Pomohl mu k tomu rekordní červnový čínský obchodní přebytek se Spojenými státy. Ten by mohl dále zhoršit již tak napjaté obchodní vztahy mezi Pekingem a Washingtonem, a přiměl proto investory k nákupům dolaru, který je považován v rizikových obdobích za bezpečnou měnu.
Posléze ale americká měna mírně oslabila. Podle analytiků byly na vině oproti očekáváním slabší čtvrtletní zisky firem obchodovaných na burze a pokles objemu obchodů před začátkem víkendu.
Kolem 22.00 SELČ vykazoval dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, pokles o 0,11 % na 94,70 bodu. Stejnou měrou, také o 0,11 %, posilovalo euro k dolaru na 1,1684 USD. K japonskému jenu dolar odepisoval 0,17 % na 112,33 JPY. Na své téměř jedenáctiměsíční minimum k dolaru dnes klesl čínský jüan.
Čínský přebytek obchodu s USA vzrostl na rekordních 28,97 miliardy USD z květnových 24,58 miliardy USD. Za celé první pololetí se vývoz do USA zvýšil o 13,6 % a dovoz z USA o 11,8 %. Přebytek za leden až červen tak stoupl o 13,8 % na 133,76 miliardy USD.
"Těžko se odhaduje, co by mohlo dolar svrhnout," řekl agentuře Reuters analytik Paresh Upadhyaya z bostonské investiční firmy Amundi Pioneer Investments. "Obavy z obchodní války zesilují riziko globálního poklesu hospodářského růstu. To je pro dolar pozitivní a dostává pod tlak ostatní měny."
Ceny ropy v pátek zamířily vzhůru, protože protestní akce v Norsku a Iráku narušily dodávky suroviny na trh. Stovky pracovníků na norských ropných vrtech tento týden vstoupily do stávky kvůli neshodám ohledně mezd. Kvůli stávce bylo uzavřeno jedno z ropných polí firmy Shell.
V jihoirácké Basře pokračují protesty proti vysoké nezaměstnanosti a špatným sociálním službám. Demonstranti v pátek zablokovali přístup do přístavu Umm Kasr využívaného pro přepravu komodit.
Ruský ministr energetiky Alexandr Novak uvedl, že Rusko a další přední těžaři ropy by mohli pokračovat ve zvyšování produkce v případě, že se ropný trh bude potýkat s nedostatkem dodávek.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Apple (v pátek +0,16 %) zakládá v Číně fond pro čistou energii v objemu 300 milionů dolarů. Ve spolupráci se svými dodavateli chce během čtyř let investovat do projektů obnovitelné energie, které by v zemi zásobovaly až jeden milion domácností, uvedla v pátek firma.
Americký index dovozních cen se v červnu podle očekávání meziročně zvýšil o 4,3 %, a rostl tak stejným tempem jako v květnu.Index vývozních cen vzrostl o 5,3 % po 4,9% zvýšení v předchozím měsíci (odhad: 5,7 %). V meziměsíčním srovnání se index dovozních cen snížil o 0,4 % (odhad: +0,1 %, květen: +0,6 %) a index vývozních cen stoupl o 0,3 % (odhad: +0,2 %, květen: +0,6 %).
Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci klesl na 97,1 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici očekávali stagnaci. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- Raymond James snížila doporučení na akcie AT&T (v pátek -1,74 %) na "market perform" z "outperform".
Výsledková sezóna
- Americká banka JPMorgan Chase zvýšila ve druhém čtvrtletí zisk v meziročním porovnání o 18 % na 8,3 miliardy dolarů. Oznámila to v pátek firma, která je podle objemu aktiv a vkladů největší bankou ve Spojených státech. Banka stále těží z daňové reformy, hospodaření ale podpořila také vyšší poptávka po úvěrech a růst úrokových sazeb.
Americká banka Citigroup zvýšila ve druhém čtvrtletí čistý zisk meziročně o 16 % na 4,5 miliardy dolarů a překonala odhady. Výsledek podpořily výnosy z kapitálových trhů a privátního bankovnictví. Celkové příjmy třetího největšího amerického bankovního ústavu podle objemu aktiv vzrostly o dvě procenta na 18,5 miliardy dolarů.
- Výsledky Wells Fargo v 2Q: Zisk na akcii 0,98 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 21,6 miliardy USD (odhad: 21,68 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Poskytovatel elektronických plateb PayPal (v pondělí +0,34 %) se chystá investovat do akvizic jednu až tři miliardy dolarů ročně. V rozhovoru s německým listem Handelsblatt to prohlásil ředitel firmy Dan Schulman. PayPal nedávno koupil švédskou společnost poskytující finanční služby iZettle za 2,2 miliardy dolarů, což byl dosud jeho největší obchod.
- Objem spotřebitelských úvěrů v USA se v květnu zvýšil o více než 24 miliard USD, čekalo se jen +12 miliard USD.
- JPMorgan Chase zvýšila doporučení na akcie Archer Daniels Midland (v pondělí +1,18 %) na "neutral" z "underweight".
- HSBC začala nově pokrývat akcie Michael Kors Holdings (v pondělí +0,63 %) s doporučením "buy" a cílovou cenou 88 USD.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla zvýšil ceny svých vozů Model X a Model S na čínském trhu zhruba o 20 procent. Stal se tak v odvětví prvním, kdo na největším automobilovém trhu světa reagoval na eskalaci obchodního napětí mezi USA a Čínou. Uvedla to agentura Reuters. Šéf Tesly Elon Musk v úterý zároveň podepsal smlouvu o výstavbě montážního závodu v Šanghaji.
- Řetězec kaváren Starbucks během dvou let přestane ve všech svých provozovnách používat plastová brčka. Nahradí je recyklovatelnými víčky navrženými tak, aby se obešla bez brček. Výjimkou bude nápoj Frappuccino, který bude prodáván s brčky z alternativních materiálů, například z papíru.
- USA: NFIB index optimismu malých firem v červnu klesl na 107,2 bodu ze 107,8 bodu v předchozím měsíci (odhad: 105,6 bodu).
USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v květnu 6,638 milionu (odhad: 6,583 milionu, duben: 6,84 milionu).
- SunTrust RH snížila doporučení na akcie eBay na "hold" z "buy".
- Mediální společnost 21st Century Fox (ve středu -3,98 %) podnikatele Ruperta Murdocha si zajistila koupi britské placené televize Sky, když zvýšila svou nabídku na 24,5 miliardy liber. Svou vylepšenou nabídkou Fox překonal nabídku konkurenční americké firmy Comcast (ve středu +1,29 %). Vyplývá to ze středečního prohlášení společnosti.
- Evropští spojenci v NATO by podle amerického prezidenta Donalda Trumpa měli zvýšit své obranné výdaje okamžitě. Nynější stav, kdy USA brání Evropu před Ruskem a přitom evropské země, například Německo, platí Rusku vysoké částky za zemní plyn, je podle Trumpa vůči Spojeným státům neférový. Americký prezident Německo za jeho obchody s Ruskem ostře kritizoval při schůzce s generálním tajemníkem aliance Jensem Stoltenbergem před středečním summitem NATO v Bruselu.
Americká farmaceutická společnost Pfizer (ve středu -0,59 %) připravuje změnu firemní struktury a své aktivity rozdělí ze stávajících dvou do tří nových sekcí. Podle středečního oznámení tak reaguje na měnící se potřeby pacientů. Oznámení největšího výrobce léků ve Spojených státech přichází den poté, co se podnik v reakci na kritiku amerického prezidenta Donalda Trumpa rozhodl odložit na období maximálně půl roku zvyšování cen některých léků.
Trumpova administrativa oznámila, že plánuje uvalit 10% cla na dovoz čínského zboží v hodnotě 200 miliard USD. Chystaná opatření čekají dva měsíce příprav a hodnocení jejich dopadů, jasno by mělo být mezi 20. a 23. srpnem. Obchodní válka pokračuje a vyostřuje se, půjde již o třetí sérii nových celních opatření ze strany USA.
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. července po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Index výrobních cen ve Spojených státech v červnu meziměsíčně stoupl o 0,3 % (odhad: +0,2 %, květen: +0,5 %). Meziročně se ukazatel v červnu zvýšil o 3,4 % po 3,1% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali růst o 3,2 %.
EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 12,633 milionu barelů (odhad: -4,489 milionu barelů, předchozí týden: +1,245 milionu barelů).
- Stifel Nicolaus zvýšila cílovou cenu akcií Netflix (ve středu +0,73 %) na 406 z 345 USD.
- Výrobce čipů Broadcom (ve čtvrtek -13,76 %) koupí za 18,9 miliardy USD softwarovou firmu CA Technologies (+18,65 %). Akvizice je součástí plánu firmy stát se přední světovou společností v oblasti poskytování infrastrukturní technologie, uvedl ve společném prohlášení obou firem ředitel Broadcomu Hock Tan.
- Americká společnost Comcast (ve čtvrtek +2,31 %) vystupňovala boj o převzetí britské placené televize Sky, když v noci na čtvrtek zvýšila svoji nabídku na firmu na 26 miliard liber. Překonala tak konkurenční nabídku 24,5 miliardy GBP firmy 21st Century Fox podnikatele Ruperta Murdocha, kterou Fox zvýšil jen několik hodin předtím.
- Severoatlantická aliance je nyní silnější než před dvěma dny, spojenecké země souhlasily s tím, že rychle zvýší své výdaje na obranu, řekl novinářům na závěr summitu NATO v Bruselu americký prezident Donald Trump. USA jsou podle něj alianci oddány a není potřeba, aby jeho země NATO opouštěla, ačkoliv on má jako prezident možnost o takovém kroku rozhodnout.
- Největší maloobchodní řetězec světa, americká společnost Walmart (ve čtvrtek -0,01 %), chce prodat japonskou síť obchodů Seiyu a ze země se stáhnout. Bez uvedení zdroje to ve čtvrtek napsal japonský list Nikkei. Hodnota transakce by mohla dosáhnout 300 až 500 miliard jenů. Walmart do podniku vstoupil v roce 2002, a pokud z Japonska skutečně odejde, bude následovat své rivaly Tesco a Carrefour.
- Objem nových přímých zahraničních investic ve Spojených státech loni navzdory snahám prezidenta Trumpa po jeho inauguraci klesl. Podle údajů Úřadu pro ekonomickou analýzu (BEA) výdaje zahraničních investorů za nákup, zřízení nebo expanzi podnikání v USA loni klesly o 32 % na 259,6 miliardy USD.
- Index spotřebitelských cen v USA v červnu podle očekávání meziročně vzrostl na 2,9 % z 2,8 % v předchozím měsíci, a dostal se tak nejvýše od února 2012. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v červnu zvýšily o 0,1 % po růstu o 0,2 % v předchozím měsíci. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání stoupla na 2,3 % z 2,2 % v květnu. Ve čtvrtek o tom informovalo americké ministerstvo práce.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 7. července 214 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 231 tisících z předcházejícího týdne očekával trh 225 tisíc čerstvých žádostí. Počet pokračujících žádostí zůstal na 1,739 milionu (odhad: 1,72 milionu).
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americkému výrobci nealkoholických nápojů PepsiCo klesl ve druhém čtvrtletí zisk o 13,7 procenta na 1,82 miliardy USD. Důvodem byly hlavně vyšší náklady na dopravu a suroviny. Výsledky však překonaly očekávání analytiků a příjmy naopak rostly. Vyplývá to z úterního prohlášení firmy.
- Výsledky Delta Air Lines (ve čtvrtek +1,79 %) v 2Q: Upravený zisk na akcii 1,77 USD (odhad: 1,72 USD), tržby 11,8 miliardy USD (odhad: 11,7 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK