US MARKETOtevírá za: 3 h 24 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

Čína snižuje produkci vzácných kovů

Čína v druhé polovině roku omezuje produkci vzácných kovů na nejnižší úroveň za pět let. Rozhodnutí vlády pravděpodobně ohrozí vývoz a pošle ceny důležitých materiálů vzhůru, uvedla agentura Reuters s odvoláním na údaje výzkumné firmy Adamas Intelligence. Čína je zdaleka největším producentem i spotřebitelem kovů vzácných zemin, skupiny 17 nerostů používaných při výrobě elektrických vozů a spotřební elektroniky.

Redakce IW
Redakce IW
24. 10. 2018 | 20:33
Komodity

Čína pro druhou polovinu letošního roku snížila kvótu pro separaci a tavení vzácných kovů o 36 %. Podle Adamas, která pečlivě sleduje vývoj na trhu s těmito kovy, tak chce dosáhnout lepší kontroly nad trhem. Produkce vzácných kovů by tak v druhé polovině roku měla činit 45 000 tun, což je nejméně za více než pět let a bude to stačit pouze na uspokojení poptávky domácích zákazníků.

V první polovině roku naopak produkční kvóta stoupla na 70 000 tun, což bylo o 40 % více než v první polovině loňského roku. Analytici i výrobci elektroniky však zvýšení kvóty považovali spíše za krok k legalizaci produkce na černém trhu. Většinu této produkce spotřebovaly čínské firmy.

Čína obvykle uspokojuje globální poptávku po vzácných kovech, která činí zhruba 156 000 tun ročně, z 80 %. Vývoz však v jednotlivých měsících výrazně kolísá. Například v září se proti srpnu vývoz zvýšil o 15 %, na počátku roku však klesal.

Omezování vývozu z Číny, která má dominantní postavení na trhu, vyděsilo některé producenty, včetně japonského výrobce elektroniky Panasonic, kteří oznámili, že se pokusí najít nové zdroje dodávek. Dominantní postavení Číny na trhu se vzácnými kovy znepokojuje také americkou armádu. Pentagon ve studii zveřejněné na počátku tohoto měsíce označil tuto skutečnost za významné a zvyšující se riziko.

Jediným významným producentem vzácných kovů mimo Čínu je australská firma Lynas díky svému zpracovatelskému závodu v Malajsii. Minulý měsíc však jistý malajsijský politik uvedl, že závod by měl být uzavřen. To poškodilo akcie firmy a dále zvýšilo nervozitu na trhu s těmito kovy.

Výzkum alternativ pro vzácné kovy je zatím převážně bez výsledku, poptávka po nich přitom prudce stoupá, hlavně kvůli rostoucí výrobě elektrických vozů.

Vzácné kovy jsou převážně prvky ve spodní části Mendělejevovy tabulky, mezi které patří třeba neodym, praseodym, europium či terbium. Některé z nich se používají například při výrobě obrazovek, kde fungují jako luminofory. Jiné zase hrají nezastupitelnou roli při výrobě laserů, bateriových článků pro hybridní a elektrické vozy nebo při výrobě systémů na výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Zdroj: ČTK

ČínaKomodityVzácné kovy
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika