Americké akcie v pátek ztrácely, za celý týden ale udržely výrazný zisk

Americké akciové indexy v pátek klesly kvůli nepříznivým údajům z čínské ekonomiky, které stáhly dolů akcie velkých technologických a průmyslových firem. K propadu přispěl také pokles cen ropy a obavy z oslabení globálního hospodářského růstu.
Index Dow klesl o 0,77 % na 25 989,30 bodu (za týden +2,84 %), širší index S&P 500 ztratil 0,92 % na 2 781,01 bodu (za týden +2,13 %) a index technologického trhu Nasdaq Composite oslabil o 1,65 % na 7 406,90 bodu (za týden +0,68 %). Index volatility VIX stoupl o 3,83 % na 17,36 bodu (před týdnem 19,51 bodu) a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o šest bazických bodů na 3,18 % (před týdnem 3,21 %).
S&P 500 (9. 11. 2018)
Páteční obchodování ovlivnily především zprávy o vývoji čínské ekonomiky, kde prodej automobilů v říjnu zaznamenal nejvýraznější propad od začátku roku 2012 a klesá již čtyři měsíce. Po stejnou dobu zpomaluje také výrobní inflace i aktivita zpracovatelského průmyslu. Dílčí index S&P technologického sektoru klesl o 2,2 % (jen akcie Applu ztratily 1,93 %) a akcie výrobců polovodičů odepsaly 2,7 %.
Ceny ropy oslabily zhruba o procento. Americká lehká ropa WTI oslabuje již deset dní, což je její nejdelší propad od července 1984, a její cena se sesunula z maxim o více než 20 %, tedy do medvědího trendu. Index S&P energetického sektoru klesl o 0,6 %.
S&P 500 (5.-9. 11. 2018)
Hodnota dolaru vystoupala na téměř nejvyšší úroveň za 16 měsíců. Americkou měnu podporuje předpoklad, že americká centrální banka přistoupí na svém prosincovém zasedání k dalšímu zvýšení základní sazby.
Dolarový index, který vyjadřuje hodnotu dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se pohyboval kolem 96,9 bodu, a byl tak poblíž 16měsíčního maxima 97,2 bodu, které zaznamenal 31. října. Krátce před 22.00 SEČ index přidával 0,22 % na 96,93 bodu. Euro na dolar ztrácelo 0,27 % na 1,1332 USD a libra 0,77 % na 1,2961 USD. Na japonský jen dolar přidával 0,22 % na 113,82 JPY.
Dolar po úterních amerických volbách oslabil na základě přesvědčení, že Spojené státy v brzké době zřejmě nepřikročí k větším rozpočtovým opatřením na podporu ekonomiky. Po zasedání Fedu, které skončilo ve čtvrtek, však obnovil růst na základě příznivého vývoje hospodářství USA a očekávání růstu sazeb.
Vůči euru dolar vyšplhal na nejvyšší úroveň za 16 měsíců. Evropskou měnu táhle dolů nová prognóza vývoje italské ekonomiky, která počítá se zpomalením růstu v příštích dvou letech, i rozpory Říma a Bruselu ohledně rozpočtu třetí největší ekonomiky eurozóny. Za posledních šest měsíců euro vůči dolaru ztratilo 4,2 %.
Ceny ropy se v závěru týdne dále snižovaly a dostaly se na několikaměsíční minima. Přispěla k tomu vyšší nabídka suroviny na globálním trhu a také obavy investorů z dopadů slabšího ekonomického růstu a z obchodních sporů na poptávku. Brent je 18 % pod svým říjnovým čtyřletým maximem, WTI v porovnání se začátkem října odepisuje zhruba 21 %.
Ceny ropy dosáhly v říjnu vrcholu kvůli obavám, že americké sankce vůči Íránu, které vstoupily v platnost tento týden, připraví světový trh o velké množství suroviny. Ostatní významní producenti ropy, jako jsou Saúdská Arábie, Rusko nebo těžaři ropy z břidlic ve Spojených státech, ale těžbu dále zvyšují. Daří se jim tak více než kompenzovat ztrátu íránských barelů.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Soud v americkém státě Montana pozastavil výstavbu sporného ropovodu Keystone XL. Své rozhodnutí zdůvodnil tím, že vláda Spojených států ještě neprovedla úplnou analýzu dopadů projektu na životní prostředí.
- Americké ministerstvo spravedlnosti zažalovalo největší švýcarskou banku UBS (v pátek na NYSE -1,06 %). Viní ji z podvodu při prodeji hypotečních cenných papírů. Podle zdroje agentury Reuters byla žaloba podána poté, co UBS odmítla návrh americké vlády, aby zaplatila téměř dvě miliardy dolarů za urovnání obvinění.
- Prezident Donald Trump chce do konce roku vyměnit Wilbura Rosse na pozici ministra obchodu. Uvedly to zdroje obeznámené se situací. Na uvedení do funkce prý zvažuje Lindu McMahonovou a Raye Washburnea.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v říjnu meziměsíčně stoupl o 0,6 % (odhad: +0,2 %, září: +0,2 %). Meziročně se ukazatel v říjnu zvýšil o 2,9 % po 2,6% růstu v předchozím měsíci. Analytici očekávali +2,5 %.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu klesl na 98,3 bodu z 98,6 bodu v předchozím měsíci. Analytici počítali s poklesem na 98 bodů. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- USA: Velkoobchodní skladové zásoby v září stouply o 0,4 % (odhad: +0,3 %, srpen: +1 %).
- Internetový obchod Amazon (v pátek -2,42 %) začne globálně nabízet více výrobků společnosti Apple (v pátek - 1,93 %), včetně nových přístrojů iPad Pro, iPhone XR a XS a Apple Watch 4. Vyplývá to z dohody, kterou firmy v pátek podepsaly. Nezávislí prodejci, kteří na Amazonu produkci Applu přeprodávají, musí Apple požádat o povolení.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Spojené státy začaly od pondělí uplatňovat další sankce vůči Íránu. Kromě energetického sektoru se týkají například lodní a letecké dopravy a bankovního sektoru. Ministr zahraničí Mike Pompeo uvedl, že administrativa prezidenta Donalda Trumpa se chystá uvalit na Írán všechny sankce, které byly zrušeny v rámci jaderné dohody světových mocností s Íránem z roku 2015. První sérii sankcí Washington zavedl v srpnu.
- Americká společnost Apple oznámila smluvním výrobcům svých přístrojů iPhone, firmám Foxconn a Pegatron, aby zastavili plánované zvyšování výroby jejího přístroje iPhone XR, který se začal prodávat v říjnu. Informoval o tom japonský list Nikkei s odvoláním na zdroje z dodavatelských firem.
- Růst aktivity v americkém sektoru služeb v říjnu zrychlil. Index nákupních manažerů v sektoru služeb stoupl na 54,8 bodu ze zářijové úrovně 53,5 bodu. Vyplývá to z pondělní zprávy společnosti Markit Economics. Čekal se růst indexu na 54,7 bodu. Kompozitní index nákupních manažerů se rovněž zvýšil, a to na 54,9 bodu z 53,9 bodu.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v říjnu klesl na 60,3 bodu z 61,6 bodu v září (odhad: 59,3 bodu).
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií ExxonMobil na 97 z 94 USD.
- Společnost Facebook (v úterý +0,85 %) v pondělí zablokovala 30 podezřelých účtů na své stejnojmenné sociální síti a dalších 85 na platformě Instagram. Učinila tak jen den před kongresovými volbami. Podle prohlášení firmy by zablokované účty mohly být spojené s pochybnou činností ze zahraničí.
- Amazon (v úterý +0,92 %) se chystá otevřít nové hlavní sídlo ne v jednom, ale hned ve dvou amerických městech. V pondělí večer o tom informovaly listy The Wall Street Journal a The New York Times s tím, že volba pravděpodobně padne na newyorskou čtvrť Long Island City a na Crystal City na severu amerického státu Virginie poblíž hlavního města Washingtonu. Internetový gigant ze Seattlu se v úterý ke zprávám odmítl vyjádřit, jeho mluvčí Adam Sedo je označil za "dohady a spekulace".
- USA: JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v září 7,009 milionu (odhad: 7,1 milionu, srpen: 7,136 milionu).
- BofAML zvýšila doporučení na akcie Mylan (v úterý +16,13 %) na "buy" z "neutral".
- Soukromá investiční společnost Thoma Bravo má zájem o převzetí amerického výrobce bezpečnostního softwaru Symantec (v úterý +12,59 %). S odvoláním na informované zdroje to uvedla agentura Reuters. Dohoda by se mohla stát jedním z největších letošních převzetí financovaných dluhem. O ceně zdroje nemluví, tržní hodnota Symantecu činí zhruba 15 miliard USD, dluh dosahuje asi pěti miliard USD.
- Firma pro rozvoz jídel Uber Eats, která je součástí společnosti Uber Technologies, hodlá ztrojnásobit počet pracovníků v Evropě, na Blízkém východě a v Africe (EMEA). V příštím roce chce mít v těchto regionech 900 lidí, zatímco nyní jsou to asi tři stovky. Informoval o tom list The Telegraph.
- O bezpečnější, užitečnější a otevřenější internet usiluje nová iniciativa zakladatele světové sítě počítačů Tima Bernerse-Leeho. Britský vědec svou sadu standardů pro lepší web představil v pondělí večer na úvod letošního ročníku technologické konference Web Summit. K projektu se už přidaly giganty digitálního sektoru Facebook a Alphabet (v úterý +1,31 %).
- Evropská komise schválila prodej filmových a televizních aktivit americké mediální společnosti 21st Century Fox (v úterý +0,62 %) konkurenčnímu americkému podniku Walt Disney (+1,09 %). Ten za ně nabídl 71,3 miliardy dolarů. Disney se ale musí zbavit podílů v televizních kanálech, které má v zemích Evropského hospodářského prostoru, aby nebyla ohrožena hospodářská soutěž, oznámil v úterý evropský regulátor.
Americké ministerstvo obchodu zavede konečná antidumpingová a antisubvenční cla v rozmezí od 96,3 do 176,2 procenta na dovoz výrobků z hliníkových plechů z Číny. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací o tom informovala agentura Reuters. Rozhodnutí by mohlo padnout v nejbližších hodinách. Poprvé od roku 1985 by tak byla uvalena cla v rámci vyšetřování, které zahájila sama vláda. Obvykle je vyšetřování zahájeno po stížnosti některé z amerických společností.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 2. listopadu po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 4 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 5,783 milionu barelů (odhad: +2,433 milionu barelů, předchozí týden: +3,217 milionu barelů).
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií CVS Health na 100 z 80 USD.
- Cowen & Co zvýšila doporučení na akcie Target na "outperform" z "market perform".
- Americká centrální banka na listopadovém zasedání potvrdila nastavení měnové politiky. Základní úroková sazba tak zůstává v pásmu 2,00-2,25 %.V září banka pásmo pro základní úrokovou sazbu posunula výše o 25 bazických bodů.
- Zakladatele společnosti Tesla Elona Muska nahradí v čele správní rady firmy Robyn Denholmová. Americký výrobce elektromobilů to uvedl ve svém čtvrtečním sdělení. Musk, jenž se musel vzdát postu předsedy správní rady v rámci dohody o urovnání sporu s burzovními regulátory, nicméně zůstává výkonným ředitelem firmy.
- Spojené státy ve čtvrtek rozšířily seznam osob a firem potrestaných za ruské vojenské akce na Ukrajině a anektování ukrajinského autonomního poloostrova Krym. Nové postihy, které zveřejnila americké ministerstvo financí, se týkají tří osob a devíti společností a institucí.
- Největší světový výrobce nealkoholických nápojů Coca-Cola hodlá uvést na trh dva energetické nápoje. Firma ale odmítla sdělit, od kdy budou v prodeji. Nyní kvůli nim totiž vede arbitrážní řízení se společností Monster Beverage, jejímž je hlavním akcionářem a která se specializuje právě na energetické nápoje. Uvedla to agentura Reuters.
- Americká internetová společnost Google změní přístup k obviněním ze sexuálního obtěžování. Firma to oznámila týden poté, co tisíce jejích zaměstnanců na mnoha místech přerušily práci na protest proti tomu, jak se firma staví k sexuálnímu obtěžování žen na pracovišti, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters.
Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 3. listopadu 214 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti, stejně jako v předcházejícím týdnu a přesně podle očekávání trhu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Sysco v 1QFY2019: Zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,92 USD), tržby 15,2 miliardy USD (odhad: 15,39 miliardy USD).
- Výsledky Mylan v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,25 USD (odhad: 1,19 USD), tržby 2,86 miliardy USD (odhad: 2,91 miliardy USD).
- Výsledky Booking Holdings v 3Q: Upravený zisk na akcii 37,78 USD (odhad: 38,18 USD), tržby 4,85 miliardy USD (odhad: 4,8 miliardy USD).
- Výsledky Altice USA v 3Q: Zisk na akcii 0,04 USD (odhad: 0,01 USD), tržby 2,42 miliardy USD (odhad: 2,4 miliardy USD).
- Výsledky Marriott International v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,70 USD (odhad: 1,31 USD), tržby 5,05 miliardy USD (odhad: 5,3 miliardy USD).
- Výsledky Avis Budget Group v 3Q: Upravený zisk na akcii 3,33 USD (odhad: 3,56 USD), tržby 2,78 miliardy USD (odhad: 2,81 miliardy USD).
- Provozní zisk zpravodajské a informační společnosti Thomson Reuters klesl ve třetím čtvrtletí meziročně o 44 procent na 162 milionů dolarů. Propad byl nižší, než se čekalo. Firma v úterý uvedla, že za celý rok očekává solidní výsledek a ještě lépe by se jí mělo dařit v roce následujícím.
- Výsledky Amerisourcebergen v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,45 USD (odhad: 1,44 USD), tržby 43,3 miliardy USD (odhad: 43,26 miliardy USD).
- Výsledky CVS Health v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,73 USD (odhad: 1,71 USD), tržby 47,3 miliardy USD (odhad: 47,2 miliardy USD).
- Výsledky Eli Lilly v 3Q: Upravený zisk na akcii 1,39 USD (odhad: 1,35 USD), tržby 6,06 miliardy USD (odhad: 6,04 miliardy USD).
- Výsledky Archer-Daniels-Midland v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,92 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 15,8 miliardy USD (odhad: 15,69 miliardy USD).
- Výsledky Ralph Lauren v 2QFY2019: Upravený zisk na akcii 2,26 USD (odhad: 2,16 USD), tržby 1,69 miliardy USD (odhad: 1,65 miliardy USD).
- Americká mediální společnost 21st Century Fox zvýšila v prvním fiskálním čtvrtletí příjmy meziročně o dvě procenta na 7,18 miliardy dolarů, a zaostala tak za očekáváním. Důvodem je slabý výkon filmové divize. Na jejím hospodaření se negativně projevil fakt, že firma v létě nepřišla s žádným filmovým trhákem, uvedla agentura Reuters.
- Výsledky Humana v 3Q: Čistý zisk stoupl na 901 milionů USD (loni: 799 milionů USD), upravený zisk na akcii 4,58 USD (odhad: 4,27 USD).
- Výsledky Groupon v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,04 USD (odhad: 0,03 USD), tržby 592,9 milionu USD (odhad: 602 milionů USD).
- Výsledky Qualcomm v 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 0,9 USD (odhad: 0,83 USD), tržby 5,83 miliardy USD (odhad: 5,53 miliardy USD). Akcie v after-marketu +2,44 %.
- Výsledky Square v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,13 USD (odhad: 0,11 USD), upravené tržby 431 milionů USD (odhad: 414 milionů USD). Akcie v after-marketu -5,53 %.
- Výsledky Cardinal Health v 1QFY2019: Upravený čistý zisk na akcii 1,29 USD (odhad: 1,08 USD), tržby 35,21 miliardy USD (loni: 32,64 miliardy USD, odhad: 33,68 miliardy USD).
- Výsledky D.R. Horton ve 4QFY2018: Čistý zisk na akcii 1,22 USD (loni: 0,82 USD, odhad: 1,22 USD), tržby 4,51 miliardy USD (loni: 4,16 miliardy USD, odhad: 4,55 miliardy USD).
- Výsledky Johnson Controls ve 4QFY2018: Upravený čistý zisk na akcii 0,93 USD (odhad: 0,93 USD), tržby 8,37 miliardy USD (loni: 8,14 miliardy USD, odhad: 8,25 miliardy USD).
- Výsledky Walt Disney ve 4QFY2018: Upravený zisk na akcii 1,48 USD (odhad: 1,31 USD), tržby 14,31 miliardy USD (odhad: 13,81 miliardy USD). Akcie v after-marketu +1,64 %.
- Výsledky Yelp ve 3Q: Čistý zisk na akcii 0,17 USD (odhad: 0,1 USD), tržby 241,1 milionu USD (odhad: 245,4 milionu USD). Akcie v after-marketu -29,38 %.
- Výsledky Activision Blizzard v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,42 USD (odhad: 0,5 USD), tržby 1,51 miliardy USD (odhad: 1,66 miliardy USD). Akcie v after-marketu -10,81 %.
- Výsledky CenturyLink v 3Q: Upravený zisk na akcii 0,3 USD (odhad: 0,3 USD), tržby 5,82 miliardy USD (odhad: 5,88 miliardy USD). Akcie v after-marketu -5,17 %.
Zdroj: CNBC, ČTK