US MARKETZavírá za: 5 h 8 m
DOW JONES-1,91 %
NASDAQ-1,41 %
S&P 500-1,61 %
ČEZ-0,17 %
KB-2,57 %
Erste-1,25 %

Americká ekonomika v listopadu vytvořila 155 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti zůstala na 48letém minimu

Ve Spojených státech v listopadu mimo zemědělství vzniklo zhruba 155 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 200 tisíc míst po 237 tisících v říjnu (revidováno z 250 tisíc). Míra nezaměstnanosti setrvala na 3,7 %, jak se čekalo, a je tak nadále na 48letém minimu. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v listopadu pokračoval tempem 3,1 %.

Redakce IW
Redakce IW
7. 12. 2018 | 14:30
Nezaměstnanost

Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, byla v listopadu stejně jako v říjnu 62,9 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, stoupla na 7,6 % ze 7,4 %.

Průměrná hodinová mzda se v listopadu meziročně zvýšila o 3,1 %, tedy stejně jako v říjnu a v souladu s odhady analytiků. Proti říjnu se mzda v listopadu zvýšila o 0,2 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,1% zvýšení v říjnu (revidováno z +0,2 %).

V soukromém sektoru vzniklo v listopadu asi 161 tisíc míst po přírůstku 251 tisíc míst v říjnu (revidováno z 246 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 200 tisíc míst. Ve veřejném sektoru ubylo asi šest tisíc míst, v říjnu se počet míst ve veřejném sektoru snížil o 14 tisíc (revidováno z +4 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za listopad vznik přibližně 27 tisíc míst (odhad: +20 tisíc, říjen revidován na +26 tisíc z +32 tisíc).

Podle čtvrtečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA listopadu vytvořili kolem 179 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo asi 195 tisíc pracovních příležitostí po 225 tisících v říjnu (revidováno z 227 tisíc).

Americký dolar v reakci na data skokově oslabil. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA bezprostředně po zveřejnění statistiky stoupl a futures na americké akcie se z mírného záporu dostaly nad nulu.

Analytici kladně hodnotí pokračující růst mezd. Zklamání na úrovni tvorby míst přičítají zčásti nasycenosti trhu práce a skutečnosti, že zaměstnavatelé nové pozice jen těžko obsazují kvalifikovanými pracovníky. "Na takto utaženém trhu práce je těžké vytvářet stále nová místa," řekl Mark Zandi, hlavní ekonom Moody's Analytics.

Americká ekonomika musí vytvářet 75-100 tisíc pracovních míst měsíčně, aby držela krok s růstem pracovní síly. Údaj o tvorbě pracovních míst za září byl revidován na 119 tisíc ze 118 tisíc.

Za celý loňský rok americká ekonomika vytvořila 2,1 milionu pracovních míst, což bylo pod úrovní 2,2 milionu z roku 2016. Ekonomové očekávají, že letos údaj opět klesne, neboť USA se blíží stavu plné zaměstnanosti.

Trh práce by mohl být dále podpořen schváleným balíčkem daňových úlev ve výši 1,5 bilionu dolarů. Podnikům jsou nicméně stimuly předkládány v době, kdy hospodářství pracuje téměř na plnou kapacitu, a proto existují obavy z jeho přehřátí.

Růst cen v říjnu zrychlil na 2,5 %, růst HDP v třetím čtvrtletí dosáhl tempa 3,5 %

Tempo růstu ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí kleslo na 3,5 % ze 4,2 % ve druhém kvartálu. Největší světová ekonomika však podle analytiků zřejmě zůstává na cestě k dosažení 3% ročního růstu, který si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.

Americká ekonomika nyní těží mimo jiné z Trumpovy daňové reformy a ze zvýšených vládních výdajů. Na zahraniční obchod má ale negativní dopad konflikt s Čínou, v jehož důsledku již na sebe letos Washington a Peking vzájemně uvalily cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů.

Index spotřebitelských cen v USA v říjnu meziročně vzrostl na 2,5 % z 2,3 % v předchozím měsíci. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny v říjnu zvýšily o 0,3 % po růstu o 0,1 % v září. Jádrová inflace, tedy inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin, v meziročním srovnání klesla na 2,1 % z 2,2 % v září.

Šéf Fedu Jerome Powell minulý měsíc vyjádřil spokojenost se stavem americké ekonomiky. Upozornil, že finanční systém i trhy se zdají být silnější než v době před finanční krizí z roku 2008. Varoval ovšem, že některé typy firemních dluhů se dostaly na riskantní úrovně. Fed podle něj sleduje potenciální slabiny ve finančním systému, aby zajistil jeho pokračující stabilitu.

Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

Nahoru, nebo dolů #13: Čínské kovy a méně práce

20. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Podcast