Americká ekonomika v lednu vytvořila 304 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti stoupla na 4 %

Ve Spojených státech v lednu mimo zemědělství vzniklo zhruba 304 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo přibližně 165 tisíc míst po 222 tisících v prosinci (revidováno z 312 tisíc). Míra nezaměstnanosti se zvýšila z 3,9 % na 4,0 %. Data zveřejnilo v pátek americké ministerstvo práce. Meziroční růst mezd v lednu zpomalil z 3,3 % na 3,2 %.
Údaj o lednové tvorbě míst je po revizi prosincových dat nejvyšší za téměř rok. Pokračující nárůst počtu míst podle analytiků ilustruje stabilitu trhu práce. Leden byl už 100. měsícem přírůstku pracovních míst v řadě, což je historicky nejdelší zaznamenaná série.
Míra participace, vyjadřující zapojení práceschopných lidí (zaměstnaných i nezaměstnaných) na trhu práce USA, v lednu stoupla z 63,1 % na 63,2 %. Míra nezaměstnanosti U6, která bere v úvahu rovněž ty, kteří již hledání práce vzdali, a ty, kteří jsou zaměstnáni jen na částečný úvazek, ačkoli by chtěli pracovat na plný, vyskočila ze 7,6 % na 8,1 %.
Růst míry nezaměstnanosti je pouze důsledkem technického charakteru. Vzhledem k uzavření některých vládních úřadů bylo přibližně 175 000 federálních pracovníků v lednu zařazeno mezi dočasně nezaměstnané.
Průměrná hodinová mzda se v lednu meziročně zvýšila o 3,2 %, v souladu s očekáváním. V prosinci byl meziroční růst 3,3 %. Proti prosinci se mzda v lednu zvýšila jen o 0,1 %, analytici čekali růst o 0,3 % po 0,4% zvýšení v prosinci.
V soukromém sektoru vzniklo v lednu asi 296 tisíc míst po přírůstku 206 tisíc míst v prosinci (revidováno z 301 tisíc). Čekal se přírůstek zhruba 170 tisíc míst. Ve veřejném sektoru přibylo v lednu asi 8 tisíc míst, v prosinci se počet míst ve veřejném sektoru zvýšil asi o 16 tisíc (revidováno z +11 tisíc). Zpracovatelský sektor ohlásil za leden vznik přibližně 13 tisíc míst (odhad: +17 tisíc, prosinec: +20 tisíc).
Americký dolar v reakci na zveřejněná data nejdříve skokově posílil, poté ale naopak oslabil a zhruba po dvaceti minutách se pohyboval na úrovni jako před zveřejněním zprávy. Futures na index S&P 500 se dostaly nad nulu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA mírně stouply.
Podle středečních údajů agentury ADP soukromí zaměstnavatelé v USA v lednu vytvořili 213 tisíc pracovních míst. Analytici v průměru odhadovali, že vzniklo kolem 175 tisíc pracovních příležitostí po 263 tisících v prosinci (revidováno z 271 tisíc).
Ekonomové odhadují, že k udržení míry nezaměstnanosti na stávající úrovni je potřeba každý měsíc vytvořit zhruba 100 000 pracovních míst. Zatím je tempo podstatně vyšší. Údaj o tvorbě míst za listopad byl revidován ze 176 tisíc na 196 tisíc.
Za celý rok 2018 americká ekonomika vytvořila zhruba 2,6 milionu pracovních míst, což bylo nad úrovní 2,1 milionu z roku 2017 i 2,2 milionu z roku 2016.
"Ukazuje se, že náznaky Fedu, že zvyšování úrokových sazeb se blíží ke konci, možná nebyly tím nejlepším krokem, který centrální banka mohla udělat. Americká ekonomika je stále v dobré kondici, čehož by centrální banka měla využít k přípravě na horší časy," uvedl hlavní ekonom Mitsubishi UFJ Financial Group Chris Rupkey.
"Lednová data rozhodně nevyvolávají obavy, že by USA mířily do recese. Trh práce zůstává ve velice dobré kondici, mzdy rostou," doplnila Michelle Meyerová, hlavní ekonomka pro USA v Bank of America Merrill Lynch.
Růst cen v prosinci zpomalil na 1,9 %, růst HDP v třetím čtvrtletí dosáhl 3,4 %
Tempo růstu ekonomiky Spojených států v třetím čtvrtletí kleslo na 3,4 % ze 4,2 % ve druhém kvartálu. Největší světová ekonomika však podle analytiků zřejmě zůstává na cestě k dosažení 3% ročního růstu, který si stanovila za cíl administrativa prezidenta Donalda Trumpa.
Americká ekonomika nyní těží mimo jiné z Trumpovy daňové reformy a ze zvýšených vládních výdajů. Na zahraniční obchod má ale negativní dopad konflikt s Čínou, v jehož důsledku na sebe Washington a Peking vzájemně uvalily cla na zboží v hodnotě stovek miliard dolarů.
Index spotřebitelských cen v USA v prosinci podle očekávání meziročně stoupl o 1,9 %. V meziměsíčním srovnání se spotřebitelské ceny snížily o 0,1 % po stagnaci v předchozím měsíci. Jádrová inflace (inflace očištěná o volatilní ceny energií a potravin) v meziročním srovnání zůstala na 2,2 %.
Zdroj: FXstreet.com, Bloomberg, CNBC, ČTK