US MARKETOtevírá za: 15 h 16 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Facebook existuje 15 let. Má přes 2,3 miliardy uživatelů a trápí ho úniky dat

Sociální síť Facebook, respektive její web, byla založena 4. února 2004 (společnost těch pár šikovných studentíků Harvardu založilo již 1. února). Za patnáct let se z firmy stal mediální a reklamní kolos s více než dvěma miliardami uživatelů. A právě data o nich jsou nejen největším zdrojem příjmů Facebooku, ale i jeho Achillovou patou.

Facebook je provozovatelem největší internetové společenské sítě na světě, nabízí sdílení fotografií nebo videí, lidé zde mohou vyjadřovat své pocity a názory a vzájemně na sebe reagovat.

Facebook měl ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku celosvětově přes 2,3 miliardy uživatelů. Počet uživatelů začal strmě stoupat od roku 2008, ve třetím čtvrtletí 2012 překročil miliardu, ve druhém čtvrtletí 2017 dvě miliardy. Nejvíce aktivních uživatelů bylo k dubnu 2018 v Indii, kde jejich počet dosáhl 270 milionů, na druhém místě jsou USA (240 milionů), dále Indonésie (140 milionů) a Brazílie (130 milionů).

Více než 1,5 miliardy osob jej využívá každý den. Uživatelé Facebooku jsou z 53 % ženy a 47 % muži. Nejvíce uživatelů sítě je ve věku 25 až 34 let. Průměrný denní čas, který uživatelé na Facebooku stráví, se v posledních letech zvýšil z 20 na 35 minut. Podle CNN je na světě také 83 milionů falešných profilů.

Počet uživatelů Facebooku v Česku v září 2018 činil 5,1 milionu, což byl meziroční nárůst o pět procent. Dvě třetiny českých uživatelů internetu používají Facebook alespoň jednou měsíčně.

Firma sídlí v kalifornském Menlo Parku a k říjnu 2018 měla přes 33 000 zaměstnanců. Evropská divize Facebooku sídlí v Irsku, kde se letos zvýší počet zaměstnanců na 5 000.

Facebook zvýšil ve čtvrtém čtvrtletí 2018 příjmy o 30 % na 16,64 miliardy dolarů a čistý zisk na 6,88 miliardy dolarů ze 4,24 miliardy před rokem. Přestože růst zisku byl nejpomalejší za více než šest let, firma předčila očekávání analytiků a její akcie po oficiálním uzavření trhů zpevnily o téměř devět procent.

Historie Facebooku sahá do roku 2004, kdy ho založil student Harvardovy univerzity Mark Zuckerberg se svými dvěma spolužáky jako místo pro setkávání spolužáků a učitelů z jeho školy na internetu. K Harvardu se nejprve přidaly další vysoké školy, teprve v září 2005 přibyly americké středoškolské instituce a až v září 2006 se Facebook otevřel všem.

Od samého začátku čelí síť kritice kvůli ztrátě soukromí svých uživatelů. Facebook se dostal loni na jaře do problémů kvůli počínání britské analytické společnosti Cambridge Analytica, která neoprávněně získala informace o 87 milionech uživatelů Facebooku. Ty společnost, která je odnoží firmy SCL Group, jejíž aktivity zahrnují široké spektrum od průzkumu bezpečnosti potravin přes protinarkotickou činnost až k politickým kampaním, využila mimo jiné při vývoji softwarových nástrojů pro podporu volební kampaně amerického prezidenta Donalda Trumpa v roce 2016. Cambridge Analytica se podle Zuckerberga k datům dostala prostřednictvím aplikace vyvinuté univerzitním výzkumným pracovníkem Britem Aleksandrem Koganem. Zuckerberg musel kauzu vysvětlovat zákonodárcům v americkém Kongresu i v Evropském parlamentu.

V říjnu 2018 společnost oznámila, že se k údajům na 29 milionech jejích uživatelských účtů dostali hackeři. V prosinci přiznala bezpečnostní chybu, kvůli níž bylo v ohrožení zhruba 6,8 milionu z celkem více než dvou miliard uživatelů její sociální sítě.

Nejdelší spor vedl Facebook s dvojčaty Cameronem a Tylerem Winklevossovými, která kdysi založila na Harvardově univerzitě firmu nazvanou ConnectU a Zuckerberg jim podle nich myšlenku ukradl. Facebook jejich nároky odmítl a trojice se v dubnu 2011 dohodla po dlouhé právní bitvě na finančním vyrovnání za 65 milionů dolarů.

Důležitým milníkem pro Facebook byl vstup na burzu Nasdaq, ke kterému došlo 18. května 2012. Nejočekávanější burzovní debut roku byl ale zklamáním pro investory a analytiky, protože se předpokládalo, že akcie stoupnou o desítky procent. Upisovací cena akcií byla stanovena na 38 dolarů, hned první den kurz vystoupil až ke 45 dolarům, pak ale prudce spadl. Díky stabilnímu růstu počtu uživatelů a dominantnímu postavení na trhu s digitální reklamou prolomily akcie Facebooku v červenci 2018 hranici 200 dolarů za akcii. Koncem července 2018 pak akcie Facebooku zažily nejhorší den od vstupu na burzu. Jejich cena se kvůli obavám o budoucí zisky podniku a pokles marží propadla asi o 19 %. Nyní se tržní kapitalizace firmy pohybuje nad 400 miliardami dolarů a Facebook patří mezi deset největších amerických společností obchodovaných na burze.

V roce 2012 Facebook koupil další sociální síť, společnost Instagram, za jednu miliardu dolarů a o dva roky později komunikační službu WhatsApp za 19 miliard dolarů. Šéf a zakladatel Facebooku Zuckerberg tyto sociální sítě dosud nechával fungovat do velké míry jako nezávislé firmy, ale v současnosti plánuje propojit zasílání zpráv napříč těmito třemi sítěmi.

Zdroj: ČTK

Americké akcieInternetMeta Platforms (Facebook)Sociální sítě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika