Americké akcie na úvod týdne oslabily, investory překvapila makrodata

Americké akciové indexy navzdory počátečnímu růstu oslabily. Překvapivě slabé údaje o stavebních výdajích v USA přiměly investory k vybírání zisků a kompenzovaly optimismus ohledně obchodních rozhovorů mezi Washingtonem a Pekingem.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 0,79 % na 25 819,65 bodu, širší index S&P 500 se snížil o 0,39 % na 2 792,81 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 0,23 % na 7 577,57 bodu. Index volatility VIX stoupl o 7,81 % na 14,63 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 2,72 %. Nejpopulárnější kryptoměny jako bitcoin a ethereum odepsaly od dvou do čtyř procent.
Americké ministerstvo obchodu oznámilo, že se stavební výdaje v USA v prosinci snížily o 0,6 %, a to kvůli poklesu investic do veřejných i soukromých projektů. Analytici přitom v anketě agentury Reuters předpovídali nárůst stavebních výdajů 0,2-0,3 %.
Před zveřejněním těchto údajů akcie posilovaly díky zprávě listu The Wall Street Journal, podle které by americký prezident Donald Trump a jeho čínský protějšek Si Ťin-pching mohli dosáhnout obchodní dohody na summitu, jenž by se mohl konat okolo 27. března.
Podle analytiků je poměrně logické, že akciový trh po mnoha týdnech růstu zažívá i slabší dny. Podle většiny sledovaných indikátorů jsou americké akcie výrazně překoupené.
Na devizovém trhu americký dolar díky nadějím na dosažení obchodní dohody mezi USA a Čínou posiloval vůči koši předních měn. Samotné euro vůči dolaru kolem 22.00 SEČ vykazovalo pokles o zhruba 0,4 % na 1,1340 USD.
"Konstruktivní zprávy ohledně obchodu mezi USA a Čínou vyvolaly optimismus, že by dvě největší ekonomiky světa mohly být vzdáleny jen několik týdnů od oficiálního průlomu v obchodních jednáních," uvedl analytik Joe Manimbo ze společnosti Western Union Business Solutions.
K poklesu jednotné evropské měny přispívaly spekulace o tom, že by ECB mohla podpořit hospodářský růst a inflaci v eurozóně nabídkou levných úvěrů pro komerční banky. ECB bude o měnové politice jednat ve čtvrtek.
Ceny ropy na začátku týdne vzrostly zhruba o procento. Podporovaly je snížení těžby Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a zprávy, že Spojené státy a Čína se blíží k uzavření obchodní dohody.
Dodávky ropy kartelu OPEC na trh se v únoru podle průzkumu agentury Reuters snížily na nejnižší hodnotu za čtyři roky. Přispěla k tomu dohoda mezi členy kartelu a dalšími předními těžaři a nedobrovolné snížení těžby ve Venezuele.
OPEC a jeho spojenci se mají setkat ve Vídni 17. a 18. dubna. Neočekává se ale, že by učinili nové rozhodnutí o výši těžby. To by mělo padnout až na červnovém zasedání.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Americká společnost Tesla (v pondělí -3,20 %) představí sportovně-užitkový vůz Model Y 14. března. Model Y je zhruba o deset procent větší než Model 3 a bude také o deset procent dražší. Na Twitteru to oznámil šéf společnosti Elon Musk.
- Skupina miliardářů v čele s Billem Gatesem podpořila startup KoBold Metals, který pracuje na "google mapách pro zemskou kůru" ve snaze najít nové zdroje kobaltu. Informovala o tom agentura Bloomberg. Kobalt se díky použití v bateriích pro elektromobily stal jednou z nejžádanějších komodit na světě.
- Čínská telekomunikační společnost Huawei se chystá zažalovat vládu Spojených států za to, že zakázala federálním agenturám používat její výrobky. S odkazem na zdroje obeznámené se situací to v pondělí napsal server listu The New York Times.
- ISM index aktivity pro oblast New Yorku v únoru klesl na 61,1 bodu z lednových 63,4 bodu.
- Výdaje ve stavebnictví v prosinci meziměsíčně klesly o 0,6 % (odhad: +0,3 %, listopad: +0,8 %).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality
