Americké akcie ve středu potřetí v řadě oslabily, mírně ztrácel i dolar

Akciové trhy v USA potřetí za sebou klesly. Způsobily to hlavně akcie zdravotnických a energetickým firem. Investoři také hledají důvod k dalším nákupům akcií po silném růstu na začátku roku.
Index Dow klesl o 0,52 % na 25 673,46 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,65 % na 2 771,45 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,93 % na 7 505,92 bodu. Index volatility VIX stoupl o 6,78 % na 15,74 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o dva bazické body na 2,69 %.
Sezóna zveřejňování firemních výsledků je u konce a investoři hledají další katalyzátory, které by vytáhly trh vzhůru. Mohla by se jím stát obchodní dohoda mezi USA a Čínou či nějaká výrazná ekonomická statistika, například tento pátek zpráva o zaměstnanosti.
Optimismus z obchodních jednání a náznaky, že centrální banka USA bude méně agresivní při dalším zvyšováním úroků, pomohly indexu S&P 500 v letošním roce k růstu téměř o 11 %. V posledních dnech se však oživení zastavilo. Investoři upozorňují, že index by mohl začít opět růst, pokud se mu podaří stabilně prolomit technicky důležitou úroveň 2 800 bodů.
Zdravotnický sektor stáhly dolů ztráty akcií firem Pfizer (-2,40 %) a Amgen (-3,00 %). Úterní překvapivá rezignace šéfa amerického Úřadu pro kontrolu potravin a léčiv (FDA) vyvolala ztráty biotechnologických a farmaceutických společností, tedy sektorů, kterými již otřásly obavy z dalšího vývoje cen léků a z budoucí zdravotnické legislativy. Energetický sektor pak oslaboval v reakci na pokles cen ropy (ExxonMobil -1,15 %).
Americký dolar mírně oslabil. Centrální banka USA ve své pravidelné zprávě zvané Béžová kniha uvedla, že americkou ekonomiku negativně ovlivnilo zpomalení globálního růstu a částečné uzavření vládních úřadů, ekonomika však stále mírně roste.
V závěru obchodování dolarový index, který sleduje výkon americké měny ke koši šesti předních světových měn, nepatrně klesl o 0,04 % na 96,85 bodu. Vůči euru dolar oslabil o 0,1 % na 1,1312 USD a k jenu rovněž o 0,1 % na 111,75 JPY. Kurz eura vůči jenu zůstal téměř beze změny na 124,41 JPY.
Euro vůči dolaru v jednu chvíli kleslo až na nejnižší hodnotu za dva týdny v reakci na zprávy, že by Evropská centrální banka mohla na svém čtvrtečním zasedání naznačit odložení plánovaného zvýšení úroků až na rok 2020. Očekává se také, že by banka mohla brzy představit nový program dlouhodobých výhodných půjček pro komerční banky. Nakonec však dolar zisky smazal.
Spekulanti však stále věří v růst hodnoty dolaru vzhledem k pokračující nejistotě ohledně odchodu Británie z EU a vývoje jednání mezi Čínou a USA. Stratég investiční poradenské společnosti Arkera Viraj Patel však upozornil, že volatilita na devizovém trhu se letos zmírnila a v případě kurzu eura vůči dolaru je blízko rekordního minima, protože obchodníci stále nejsou schopni najít ten správný směr vývoje kurzů, napsala agentura Reuters.
Ceny ropy ve středu klesaly. Reagovaly na vládní zprávu o stavu zásob ropy v USA, které nečekaně prudce vzrostly, a to o 7,1 milionu barelů. Analytici čekali růst jen o 1,2 milionu barelů. Nicméně poptávka po benzínu zřejmě opět ožila, což je podle analytiků příznivé. To zbrzdilo středeční pokles cen ropy. Zásoby benzínu se snížily o 4,2 milionu barelů, zatímco analytici čekali pokles jen o 2,1 milionu.
Zvyšuje se však i těžba ropy v USA. Minulý týden se držela blízko rekordních 12,1 milionu barelů denně. Firmy Chevron (+0,19 %) a ExxonMobil ve středu také zveřejnily své výhledy, ve kterých naznačily, že budou dále zvyšovat těžbu ropy z břidlic.
Růst těžby v Severní Americe podkopává snižování těžby Organizací zemí vyvážejících ropu a dalšími předními producenty ropy včetně Ruska. Jejich dohoda o koordinovaném snížení těžby přispěla k růstu cen v letošním roce o zhruba 20 %.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Zpomalující globální ekonomický růst a částečně i uzavření vládních úřadů, které trvalo 35 dní, měly v prvních týdnech letošního roku negativní dopad na americkou ekonomiku. Ta nicméně pokračuje v růstu. Uvedla to americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha. Celkové vyznění zprávy může zmírnit některé obavy o další růst ekonomiky, které v lednu přiměly Fed pozastavit jeho cyklus zvyšování úrokových sazeb.
- Americký výrobce motocyklů Harley-Davidson (ve středu -1,60 %) koupil výrobce dětských elektrokol StaCyc. Firma, která se na domácím trhu potýká s poklesem poptávky po tradičních motocyklech, se snaží rozšířit své aktivity. Finanční podmínky transakce nebyly zveřejněny.
- Americký provozovatel alternativní taxislužby Uber Technologies není trestně zodpovědný za nehodu svého samořízeného automobilu, při které loni v březnu přišla o život chodkyně. Uvedla to americká prokuratura.
Schodek zahraničního obchodu Spojených států se loni vyšplhal na 621 miliard dolarů a je nejvyšší za deset let. Oznámilo to ve středu ministerstvo obchodu. Na rekordu je pozorně sledovaný deficit s Čínou a nově také s Mexikem a s Evropskou unií.
Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 1. března po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 2,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
Soukromí zaměstnavatelé ve Spojených státech v únoru vytvořili 183 000 pracovních míst. Ve středu to oznámila organizace ADP. Analytici v průměru odhadovali, že vznikne 190 000 pracovních příležitostí. V lednu vzniklo 213 000 pracovních míst.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 7,069 milionu barelů (odhad: +1,4 milionu barelů, předchozí týden: -8,647 milionu barelů).
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie Mylan (ve středu -1,20 %) na "overweight" z "equal weight".
Výsledková sezóna
- Výsledky Abercrombie & Fitch (ve středu +20,37 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,35 USD (odhad: 1,15 USD), tržby 1,16 miliardy USD (odhad: 1,13 miliardy USD).
- Výsledky Dollar Tree (ve středu +5,11 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 1,93 USD (odhad: 1,92 USD), tržby 6,21 miliardy USD (odhad: 6,19 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK