Americké akcie ve čtvrtek uzavřely bez větších změn, čeká se na hospodářské výsledky bank

Americké akcie zakončily čtvrteční obchodování bez výraznějších změn. Obavy ze zpomalování růstu světového hospodářství byly kompenzovány některými příznivými údaji z ekonomiky Spojených států. Investoři nyní čekají na hospodářské výsledky velkých amerických bank za první čtvrtletí letošního roku.
Index Dow ztratil 0,05 % na 26 143,05 bodu, širší index S&P 500 zůstal téměř bez změny na 2 888,32 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,21 % na 7 947,36 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,11 % na 13,02 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o tři bazické body na 2,50 %.
V pátek zveřejní hospodářské výsledky za první čtvrtletí největší americká banka JPMorgan a její menší konkurent Wells Fargo. Příští týden je pak budou následovat finanční ústavy Citigroup, Goldman Sachs, Bank of America a Morgan Stanley.
Dolar těžil z údajů o ekonomice, ceny ropy klesaly v reakci na růst zásob v USA
Na devizovém trhu ve čtvrtek dolar posiloval díky údajům o příznivém vývoji na trhu práce a silném růstu výrobních cen ve Spojených státech.
Britská libra po zprávě o odkladu brexitu naopak oslabovala. Kolem 22.00 SELČ vykazovala jednotná evropská měna vůči dolaru pokles o 0,1 % na 1,1257 USD. Libra ztrácela čtvrt procenta na 1,3056 USD.
Americké ministerstvo práce odpoledne uvedlo, že počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech minulý týden klesl na nejnižší úroveň od října 1969. Další zpráva pak ukázala, že výrobní ceny v USA se v březnu zvýšily o 0,6 %, tedy nejvýrazněji za pět měsíců.
Ceny ropy ve čtvrtek na světových trzích klesaly v reakci na růst zásob této suroviny ve Spojených státech. Ve výraznějším poklesu jim však bránilo snížení těžby v rámci Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) a také propad těžby ve Venezuele.
Pokud budou dodávky ropy z Venezuely a Íránu dále klesat, OPEC podle agentury Reuters možná od července zvýší těžbu. Dohoda kartelu a jeho spojenců o omezování produkce končí v červnu, o dalších krocích budou těžaři jednat 25. až 26. června.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Dodávky ropy na globální trhy se v březnu snížily, hlavně kvůli Venezuele, která zaznamenala druhý nejvyšší meziměsíční propad těžby, uvedla ve své čtvrteční pravidelné zprávě Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Prognózu poptávky po ropě nechala agentura beze změny díky vysoké spotřebě v Číně a Indii.
- Americká společnost Tesla a japonská firma Panasonic pozastavily plány na rozšíření výroby v jejich největším závodě na výrobu baterií pro elektrické vozy nazývaném Gigafactory 1. Oba partneři plánovali v příštím roce zvýšit kapacitu o 50 procent, finanční problémy je však přiměly plány změnit. Napsal to ve čtvrtek japonský list Nikkei bez uvedení zdroje svých informací.
- Nizozemský úřad pro ochranu hospodářské soutěže ACM začal vyšetřovat americkou společnost Apple, kterou podezírá ze zneužívání dominantního postavení na trhu. Zkoumá, zda Apple nevyužívá svůj obchod s aplikacemi ke zvýhodňování vlastních služeb před konkurenty, uvedla ve čtvrtek agentura Reuters. Ze stejného důvodu americký podnik prověřuje i Evropská komise (EK).
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 6. dubna 196 tisíc nově podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Je to poprvé od roku 1969, kdy počet nových žádostí klesl pod 200 tisíc.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK