US MARKETZavírá za: 4 h 27 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Británie musí hledat chyby na své straně kanálu, ekonomiku neničí krize v Evropě

Britové se v létě mohou těšit na olympiádu, ale tím to asi končí. Britská ekonomika neroste, ačkoli centrální banka pumpuje peníze do systému, seč jí síly stačí. Průmyslová produkce klesá stejně jako ceny domů (kromě centra Londýna). Politici a bankéři z ostrovů – od Davida Camerona přes Bank of England po každého ekonoma ze City - viní za britskou nekončící recesi Evropskou unii. Problém je ovšem (i) na jejich straně.

Ruce pryč od britských akcií a libry, v Británii je vleklá recese

Britské problémy jsou domácí povahy, a proto je rovněž jedině doma lze napravit. Dokud je britští politici řádně neuchopí, existuje jen malá šance, že se ekonomika, libra a akciový trh vzchopí.

V posledních kvartálech ekonomika klesala více, než se očekávalo (podle revidovaných údajů za první čtvrtletí o 0,3 %). Jde tedy o první recesi s dvojitým dnem od roku 1975. Zlepšení? V nedohlednu.

Čtyři roky po úvěrové krizi stále nenastalo udržitelné oživení. Naopak, "za dveřmi" číhá spousta dalších rizik. Spojené království právě zažívá nejdelší recesi – 30. léta jsou proti tomu "boom".

Vinit ostatní za své problémy je poslední dobou tak trochu móda. Sám prezident Evropské komise José Manuel Barroso nedávno upustil od smířlivého tónu a otevřeně osočil z vyvolání evropské dluhové krize Ameriku.

Čeho se bojí investoři? Evropa není všechno

Čeho se bojí investoři? Evropa není všechno

Ekonomicky růst uprostřed evropské dluhové krize? Jde to!

Nikomu samozřejmě nesvědčí, když má krizi globálních rozměrů hned v sousedství, v tom mají britští politici pravdu. Ale upřímně, eurokrize není příčinou britských problémů.

Podívejte se například na Německo, které je v samém jádru eurozóny. Ve stejném období, kdy britská ekonomika klesala, rostlo o 0,5 %. Nebo Švédsko a Norsko, dvě vyspělé ekonomiky, které také nepřijaly euro, u obou by se dalo čekat, že je eurokrize zasáhne podobně jako Británii, ale není tomu tak. Obě ekonomiky rostou.

Snižujeme daně, volá pankáč mezi evropskými ministry financí

Snižujeme daně, volá pankáč mezi evropskými ministry financí

Dokonce i nedaleký Island, který byl postižen obrovskou finanční krizí a zhroucením bankovního systému, se začíná probírat. A jak! Jeho ekonomika v posledním čtvrtletí rostla o 2,4 %, měna zhodnocuje a centrální banka zvyšuje úrokové sazby.

Spojené království není tak závislé na obchodu s eurozónou. A s periferními ekonomikami už vůbec ne. Export se podílí na britském HDP 26 %, z toho do eurozóny jde 46 % (tedy zhruba jen 13 % HDP). 87 % ekonomiky s eurem nemá co dělat. Pravou příčinou britského trápení jsou strukturální problémy.

ETF: Investujte do britských dluhopisů a vyhněte se evropské tragédii

ETF: Investujte do britských dluhopisů a vyhněte se evropské tragédii

Přebujelý veřejný sektor

Vládní výdeje se nafoukly až na 50 % HDP a stále nejsou pod kontrolu. Veřejný sektor nezlepšuje svou produktivitu a přispívá spíše k poklesu HDP, než aby působil jako podpora. Pro ekonomiku je pak těžké růst, když polovina ekonomiky nepomáhá k růstu.

Celkové zadlužení 500 % HDP

Podle studie McKinsey celkové zadlužení britské ekonomiky (úvěry veřejného sektoru, firem a domácností dohromady) odpovídá zhruba 500 % HDP. Jen Japonsko má tento ukazatel ještě vyšší. Spojené státy například celkový dluh již redukují, Británie ještě nezačala.

Vysoké zadlužení v posledních letech podrývá ekonomický růst. Boom spotřebních výdajů v uplynulé dekádě byl financován na dluh. Nyní však úvěrové toky vyschly, a tak si lidé na spotřebu už nemohou půjčovat stále více. Jedinou možností je si na ni vydělat. A to nepůjde, dokud neporoste produktivita.

Břemeno v podobě velkých zestátněných bank

Dvě z hlavních britských bank, Royal Bank of Scotland a Lloyds-TSB, jsou nyní dlouhodobě pod státní kontrolou. Obě čelí masivnímu odlivu zdrojů a jen málokdo očekává, že by se mohly "uzdravit" ve vládních rukou. Čím více uplyne času, tím se bude snižovat šance na jejich návrat do soukromého vlastnictví.

Bank of England následuje Bank of Japan

Japonsko prožilo dekádu s nulovými úrokovými sazbami a pravidelným kvantitativním uvolňováním. Výsledek? Ekonomika uvízla v nečinnosti. Možná nebylo na výběr, intervence centrální banky jsou nouzovým řešením. Zkušenosti z Japonska však praví, že QE ani nízké úrokové míry nevyprodukují samy o sobě udržitelné oživení. Naopak, když budete odrazovat domácnosti a firmy od úspor, ekonomiku ještě více oslabíte.

Zapomeňte na Evropu, největším dluhovým nebezpečím je Japonsko!

Zapomeňte na Evropu, největším dluhovým nebezpečím je Japonsko!

Zdroj: MarketWatch

Dluhová krizeEkonomikaEurozónaHDP
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa