US MARKETOtevírá za: 17 h 5 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META-0,92 %
TSLA+4,72 %
AAPL+0,53 %

Španělské výnosy opět poblíž zóny smrti. Co na to Německo?

Ratingové agentury nemají moc přátel. Jsou dlouhodobě trnem v oku evropským periferním ekonomikám, minulý rok se minimálně jedna z nich rozkmotřila s Washingtonem (S&P), teď došlo i na Berlín. Agentura Moody's zhoršila výhled pro nejsilnější evropskou ekonomiku. Důvod je nasnadě - velmi zúžený manévrovací prostor při managementu eurokrize.

Jan Bureš
Jan Bureš
24. 7. 2012 | 9:29
Německo

Moody's správně upozorňuje, že je eventuální rozpad eurozóny pro Německo noční můrou. Velký objem zahraničního dluhu periferních ekonomik, častokrát v rukou německých bank, by byl ze dne na den nesplatný. Jen španělský zahraniční dluh dosahuje skoro 2,5 bilionu eur, což je zhruba osminásobek dluhu Lehman Brothers.

Kdyby začal španělský stát vybírat daně a španělské banky realizovat zisky ve znehodnoceném pesu, splatí ze svého zahraničního dluhu v eurech maximálně deset procent.

Drahá záchrana PIIGS

Záchrana větších periferií (Španělsko, případně Itálie) se přitom Němcům může hodně prodražit. Neochota Berlína kývnout na přímou kapitálovou pomoc španělským bankám žene výnosy ve čtvrté největší ekonomice eurozóny prudce vzhůru. Španělské výnosy z desetiletých dluhopisů jsou nad 7,5 %. Prudký výstřel výnosů nad 7 % zpravidla ve všech ostatních případech (Irsko, Portugalsko, Řecko) nakonec vytlačil vlády z trhů.

Z pomoci bankám v hodnotě okolo 100 miliard eur se tak rychle může stát mamutí, zhruba troj- až čtyřnásobný balík pro celou španělskou vládu.

ECB (a ESM) jako jediná naděje?

Jediný, kdo v tuto chvíli může Španělsko odvrátit od pádu do záchranných sítí, je ECB. Záchranný fond ESM, který bude mít povoleny přímé intervence na periferních dluhopisových trzích, začne fungovat až na podzim.

Podle víkendového rozhovoru se však prezidentovi ECB Draghimu do dalších mimořádných operací zatím vůbec nechce. Jasně zopakoval, že úkolem ECB není tahat z finanční bryndy členské státy. Takto silná slova jsme však v posledních letech slyšeli z ECB již mnohokrát, ale nakonec se centrální banka vždy v poslední chvíli zjevila na scéně jako rytíř-zachránce. Proč by to tentokrát mělo vypadat jinak?

Dluhová krize: Francie příliš důležitá, Španělsko na odpis?

Dluhová krize: Francie příliš důležitá, Španělsko na odpis?

Zdroj: ČSOB

Dluhová krizeNěmeckoRatingové agenturyŠpanělsko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa