Čínský HDP rostl ve 2. čtvrtletí nejpomaleji za 27 let

Meziroční růst hrubého domácího produktu Číny činil ve druhém čtvrtletí jen 6,2 %, podle očekávání analytiků tak čínská ekonomika rostla nejpomaleji za předchozích 27 let. Informovala v pondělí agentura Reuters s odvoláním na data zveřejněná čínským statistickým úřadem. Za zpomalením růstu je podle analytiků americko-čínská obchodní válka, která se projevuje poklesem domácí a zahraniční poptávky.
Čínská ekonomika vzrostla letos od dubna do června podle očekávání analytiků jen o 6,2 %, zatímco v prvním čtvrtletí to bylo ještě 6,4 %. Ve druhém čtvrtletí tak rostla nejpomaleji od začátku roku 1992, odkdy existují čtvrtletní data, uvedla agentura Reuters. Za první pololetí se hrubý domácí produkt zvýšil o 6,3 %, uvedli čínští statistici.
Hospodářství Číny zpomaluje už od loňska, kdy za celý rok tamní ekonomika rostla jen o 6,6 %, což byl nejnižší růst od roku 1990. Přispěla k tomu celní válka mezi Spojenými státy a Čínou, která se naplno rozhořela loni v březnu, když americký prezident Donald Trump podepsal dekret o clech na čínské zboží. Viní totiž Peking z nekalých obchodních praktik, které podle něj poškozují americké podniky. Čína odpověděla odvetnými cly na dovoz z USA.
Další zveřejněné údaje ale vzbuzují více optimismu. Čínská průmyslová produkce se v červnu meziročně zvýšila o 6,3 %, maloobchodní tržby stouply dokonce o 9,8 %. Oba údaje překonaly očekávání analytiků, které oslovila agentura Reuters.
Růst čínské ekonomiky v prvním pololetí o 6,3 % byl "těžce vydřený" a položil dobrý základ pro dosažení celoročního růstového cíle 6-6,5 %, uvedl v pondělí mluvčí tamního statistického úřadu. Mao Šen-jung dodal, že nedávná vládní opatření na podporu ekonomiky přinesou výsledky ve druhé polovině roku.
Peking počátkem roku oznámil plány na podporu spotřeby a snížil daně v přepočtu o miliardy dolarů. Snaží se také zvyšovat objem likvidity na trhu tak, že bankám povoluje držet menší hotovost v povinných rezervách.
"Obchodní válka má na čínskou ekonomiku obrovský dopad a kvůli chybějícímu skutečnému pokroku v obchodních jednáních není konec na obzoru. Čínská ekonomika se dnu zřejmě ještě nepřiblížila," řekl agentuře Reuters analytik ze společnosti Oanda.
Podle analytika z Capital Economics Juliana Evanse-Pritcharda se zdá, že za slabostí čínské ekonomiky stojí především stavebnictví a průmysl. Agentuře Reuters ekonom řekl, že jejich situace by se mohla ještě dále zhoršit.
Čínské akciové trhy a měna jüan nicméně reagovaly na dnešní statistická data růstem. Podle Reuters investory uklidnilo, že zveřejněné údaje odpovídaly očekávání trhu a příznivá čísla růstu maloobchodních tržeb a výroby naznačila jistou stabilizaci.
Zdroj: ČTK
Aktuality
