Americké akcie v pátek kvůli Fedu klesly, v minusu skončily hlavní indexy i v týdenním horizontu

Akcie ve Spojených státech v pátek přišly o počáteční zisky a oslabily. Způsobilo to zmírnění nadějí, že by centrální banka USA mohla na konci června snížit úrokové sazby až o půl procentního bodu.
Index Dow klesl o 0,25 % na 27 154,20 bodu, širší index S&P 500 oslabil o 0,62 % na 2 976,61 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 0,74 % na 8 146,49 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 6,8 % na 14,45 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o tři bazické body na 2,06 %.
Ve čtvrtek akcie v USA vzrostly, když prezident newyorského Fedu John Williams svým komentářem naznačil, že by banka na svém zasedání na konci měsíce mohla snížit úrokové sazby mnohem agresivněji než o čtvrt procentního bodu. Nicméně Fed následně uvedl, že Williamsův komentář byl jen akademickým vyjádřením.
Trhy v pátek nejprve rostly díky výsledkům hospodaření Microsoftu (+0,15 %). Akcie společnosti během dne stouply až na rekordních více než 140 dolarů, nakonec však uzavřely pouze s mírným ziskem. Posílily také akcie výrobce letadel Boeing (+4,50 %). Firma oznámila, že kvůli problémům s letadly 737 MAX odepíše 4,9 miliardy USD, investoři však zřejmě čekali mnohem vyšší ztráty. Akcie American Express (-2,79 %) však kvůli varování před vyššími provozními náklady oslabily.
Tento týden plně vypukla sezóna zveřejňování výsledků hospodaření za druhé čtvrtletí. Analytici podle posledního průzkumu odhadují, že zisky podniků z indexu S&P 500 stouply meziročně o procento. Ještě nedávno přitom odhadovali, že zisky mírně klesly.
Ztráty zaznamenaly všechny tři hlavní indexy i za celý týden, Dow klesl o 0,64 %, S&P 500 přišel o 1,23 % a index Nasdaq Composite oslabil o 1,19 %.
Dolar v pátek ožil po předchozím propadu
Americký dolar v závěru týdne ožil po čtvrtečním propadu způsobeném komentářem Johna Williamse. Dolar posiluje navzdory očekávanému snížení úrokových sazeb Fedu, protože investoři sázejí na to, že svoji měnovou politiku uvolní také další přední světové centrální banky.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši předních světových měn, v pátek stoupl o 0,4 % na 97,14 bodu. Euro k dolaru oslabilo o půl procenta na 1,1216 USD.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Kvůli problémům s letouny 737 MAX se americký výrobce letecké techniky Boeing rozhodl odepsat 4,9 miliardy dolarů. Firma varovala, že se tak ve druhém čtvrtletí propadne do hluboké ztráty. Akcie Boeingu ale v reakci asi o dvě procenta zpevnily, což je zřejmě známkou toho, že pro investory je tato částka přijatelná, uvedla agentura Reuters.
- Americký nápojový gigant PepsiCo se dohodl na koupi jihoafrické potravinářské firmy Pioneer Food Group za 1,7 miliardy USD. Akvizice podpoří expanzi PepsiCo v subsaharské Africe. Investice je také vítanou zprávou pro jihoafrickou ekonomiku, která se zmítá v problémech, napsala agentura Reuters.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v červenci stoupl na 98,4 bodu z 98,2 bodu v červnu. Analytici očekávali růst na 98,5 bodu. Vyplývá to z předběžných údajů Michiganské univerzity, jež index sestavuje.
- JPMorgan Chase zvýšila cílovou cenu akcií Microsoft na 155 ze 145 USD.
Výsledková sezóna
- Americký vydavatel kreditních karet American Express ve druhém čtvrtletí zvýšil zisk zhruba o devět procent na 1,76 miliardy dolarů. Překonal tak odhady analytiků. Zásluhu má na tom především růst výdajů spotřebitelů díky dobré kondici americké ekonomiky, uvedla v pátek agentura Reuters.
- Výsledky Schlumberger ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,35 USD (odhad: 0,35 USD), tržby 8,27 miliardy USD (odhad: 8,11 miliardy USD).
- Výsledky BlackRock ve 2Q: Zisk na akcii 6,41 USD (odhad: 6,62 USD), tržby 3,52 miliardy USD (odhad: 3,58 miliardy USD).
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Jednání o převzetí mezi americkým výrobcem čipů Broadcom (v pondělí +1,03 %) a největším světovým vývojářem antivirových programů Symantec (-10,68 %) byla ukončena, uvedl server CNBC, který informaci získal od zdrojů obeznámených se situací. Broadcom projevil zájem o převzetí Symantecu poté, co stáhl nabídku na převzetí konkurenta Qualcomm za 117 miliard dolarů, protože se proti transakci postavil americký prezident Donald Trump. Symantec údajně nehodlal akceptovat nabídku nižší než 28 dolarů za akcii.
- Americký prezident Donald Trump podle serveru CNBC není spokojen s prací ministra obchodu Wilbura Rosse. Ten by se tak mohl stát dalším členem administrativ, který bude odvolán. Důvodem má být podle zdrojů obeznámených se situací neúspěch při prosazování otázky o občanství do dotazníků pro sčítání lidu. V minulosti Trump kritizoval Rosse i za stagnující obchodní jednání mezi USA a Čínou.
- Společnost Facebook (v pondělí -0,47 %) nespustí svou vlastní digitální měnu libra dříve, než budou vyřešeny všechny obavy regulačních úřadů a libra nebude schválená. Vyplývá to ze záznamu projevu, který se chystá před bankovním výborem amerického Senátu přednést v úterý David Marcus. Ten má ve Facebooku na starosti dohled nad spuštěním nové kryptoměny.
- Ruská letecká společnost Aeroflot hodlá v příštím roce rozšířit svou flotilu o devět letounů Airbus A320neo za zhruba 870 milionů dolarů. Informovala o tom agentura Reuters. Plán zahrnuje pronájem šesti letadel Airbus A320-251N na období 12 let, na které bylo v pondělí zahájeno nabídkové řízení, a tří strojů A321-251NX. Akcie konkurenčního Boeingu odepsaly v pondělí 1,03 %.
- USA: Index podnikatelské aktivity newyorského Fedu (Empire State index) se v červenci zvýšil na 4,3 bodu z -8,6 bodu v květnu (odhad: 2 body).
- Morgan Stanley zvýšila cílovou cenu akcií Amazonu (+0,50 %) na 2 300 z 2 100 USD.
- Poskytovatel elektronických plateb PayPal Holdings (v úterý -0,98 %) rozšiřuje své aktivity v Evropě.Od úterý na kontinentu nabízí svou mezinárodní platební službu Xoom. Ta umožňuje zasílat peníze v krátkém čase a levně do 130 zemí včetně Indie, Pákistánu, Keni nebo Číny. Americká společnost podle svého sdělení doufá, že tak upevní svou pozici na trhu s penězi, které cizinci pracující v západních zemích posílají rodinám do svých domovských zemí.
- Americký výrobce elektrických aut Tesla (v úterý -0,44 %) snížil cenu svého masově vyráběného Modelu 3, luxusnější Model S a Model X naopak podraží. Model 3 zlevní na 30 315 dolarů z 32 225 USD, uvedla v úterý webová stránka firmy. Za nejdražší vůz firmy Model X zákazník nově zaplatí 75 315 dolarů namísto 71 325 dolarů. Model S bude nově nabízen za 70 115, dříve stál 65 125 dolarů.
- Evropská komise hodlá v příštích dnech zahájit oficiální vyšetřování amerického internetového prodejce Amazon (v úterý -0,55 %). S odvoláním na nejmenované zdroje to v úterý uvedla agentura Bloomberg. Komisařka pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerová podle nich chce prověřit, zda Amazon nezneužívá data o prodeji, aby s jejich pomocí znevýhodnil menší obchody na své platformě Marketplace.
- Maloobchodní tržby v USA v červnu meziměsíčně stouply o 0,4 %, a rostly tak stejným tempem jako v předchozím měsíci. Analytici počítali se zvýšením o 0,1 %. Po očištění o prodeje aut se tržby prodejců rovněž zvýšily o 0,4 % po předchozím 0,4% růstu.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v červnu meziročně vzrostla o 1,3 %. Po květnovém zvýšení o 2 % trh čekal 1,7% růst. Meziměsíčně výroba stagnovala (odhad: +0,1 %, květen: +0,4 %). Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech se v červnu meziměsíčně zvýšila o 0,4 % (květen: +0,2 %, odhad: +0,2 %).
- USA: Index cen domů NAHB v červenci stoupl na 65 bodů z 64 bodů v květnu (odhad: 64 bodů).
- Americká ekonomika pokračovala v minulých týdnech v mírném růstu. Spotřebitelé nadále utrácejí a celkový výhled je obecně pozitivní, přestože i nadále existuje hrozba narušení růstu kvůli americké obchodní politice. Vyplývá to z pravidelné situační zprávy nazvané Béžová kniha, kterou ve středu zveřejnila americká centrální banka (Fed).
- Amazon po dohodě s německými úřady upraví podmínky pro prodejce, kteří své výrobky nabízejí prostřednictvím jeho internetového obchodu. Největší internetový prodejce na světě reaguje na kritiku, která se na něj ze strany těchto obchodníků snášela. Ti mu vyčítali zadržovaní či zpožďování plateb nebo netransparentní rušení a blokování svých účtů. Německý úřad pro kontrolu hospodářské soutěže chování Amazonu na jejich podnět od listopadu 2018 přezkoumával a ve středu jim dal za pravdu. Firma již podle úřadu nápravu přislíbila.
- Americká telekomunikační společnost AT&T uzavřela se softwarovou firmou Microsoft dohodu, na jejímž základě bude využívat cloudovou službu Microsoft Azure a pro většinu ze svých zhruba 268 000 zaměstnanců i kancelářský software Microsoft 365. Hodnota několikaleté dohody činí asi dvě miliardy dolarů, uvedla ve středu agentura Reuters. Pro Microsoft je to vítězství v souboji s Amazonem a jeho cloudovou nabídkou Amazon Web Services.
- Americká technologická společnost Apple se chystá zahájit zkušební výrobu bezdrátových sluchátek AirPods ve Vietnamu. S odvoláním na zdroje obeznámené se situací to ve středu uvedl server Nikkei Asian Review s tím, že společnost zrychluje plány diverzifikace výroby spotřební elektroniky, aby snížila svou závislost na Číně.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 12. července po sezónním očištění údajů klesl proti předchozímu týdnu o 1,1 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- Zahájená výstavba ve Spojených státech v červnu meziměsíčně klesla z celoročně přepočítaného tempa 1,265 milionu jednotek na 1,253 milionu jednotek, což představuje pokles o 0,9 % po 0,4% snížení v předchozím měsíci. Čekal se naopak růst o 1,9 %. Počet vydaných stavebních povolení v červnu klesl z celoročně přepočítaného tempa 1,299 milionu na 1,22 milionu, čekalo se 1,3 milionu. V procentuálním vyjádření se jedná o pokles o 6,1 %.
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu klesly o 3,116 milionu barelů (odhad: -2,694 milionu barelů, předchozí týden: -9,499 milionu barelů).
- Digitální měny, jako je i plánovaná libra od Facebooku, musejí podléhat nejvyšším regulačním standardům, aby se zajistilo, že se nepoužívají k praní špinavých peněz a že jejich uživatelé jsou ochráněni. Na summitu ve Francii se na tom shodli ministři financí skupiny sedmi nejbohatších zemí světa G7.
- Evropská komise vyměřila americké společnosti Qualcomm pokutu 242 milionů eur. Je to již podruhé, co Brusel proti největšímu světovému výrobci čipů použil takové opatření. Qualcomm podle čtvrtečního sdělení eurokomisařky pro hospodářskou soutěž Margrethe Vestagerové před lety narušoval fungování trhu.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 13. července 216 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti evidovaly úřady v týdnu do 6. července 1,686 milionu.
- Objem zásob zemního plynu na území Spojených států se v týdnu do 12. července zvětšil o 62 miliard krychlových stop. Poté, co v předcházejícím týdnu čítal přírůstek 81 miliard kubických stop, očekával trh, že přibude dalších 65 miliard krychlových stop.
- Indexamerické průmyslové aktivity, jejž sestavuje filadelfský Fed, se v červenci vyhoupl na 21,8 bodu z 0,3 bodu v červnu; trh přitom odhadoval pouze podstatně mírnější vzestup na pět bodů.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Americká banka Citigroup (v pondělí -0,08 %) ve druhém čtvrtletí zvýšila čistý zisk o sedm procent na 4,8 miliardy dolarů. Největší podíl na růstu měly nižší náklady a příznivý vývoj spotřebitelských úvěrů, uvedla v pondělí banka. Výsledek tak překonal očekávání analytiků. Snížily se ale příjmy z obchodování.
- Americký výrobce léků a kosmetiky Johnson & Johnson (v úterý -1,63 %) ve druhém čtvrtletí zvýšil čistý zisk o 41,8 % na 5,61 miliardy USD. Hospodaření podpořila hlavně farmaceutická divize a díky vysoké poptávce po lécích na rakovinu firma v úterý také zlepšila výhled tržeb na celý rok.
- Předním americkým bankám Goldman Sachs a JPMorgan Chase se ve druhém čtvrtletí dařilo smíšeně. Zatímco čistý zisk Goldman Sachs (v úterý +1,87 %) klesl o šest procent na 2,42 miliardy USD, zisk JPMorgan Chase (+1,10 %) naopak o 16 % vzrostl a dostal se na 9,65 miliardy USD. Výsledky obou bank však překonaly očekávání analytiků. Vyplývá to z úterních prohlášení bank.
- Výsledky Wells Fargo (v úterý -2,98 %) ve 2Q: Zisk na akcii 1,3 USD (odhad: 1,17 USD), tržby 21,6 miliardy USD (odhad: 20,9 miliardy USD).
- Výsledky United Airlines (v úterním after-marketu +0,3 %) v 2Q: Zisk na akcii 4,20 USD (odhad: 4,09 USD), tržby 11,4 miliardy USD (odhad: 11,36 miliardy USD).
- Výsledky CSX (v úterním after-marketu -6 %) v 2Q: Zisk na akcii 1,08 USD (odhad: 1,11 USD), tržby 3,06 miliardy USD (odhad: 3,14 miliardy USD).
- Čistý zisk společnosti Bank of America předčil odhady, když ve druhém čtvrtletí stoupl o deset procent na 7,11 miliardy dolarů. Druhá největší banka ve Spojených státech se mohla opřít o zdravou americkou ekonomiku, díky níž se jí podle jejího středečního sdělení dařilo na trhu s půjčkami. S úspěchem také kontrolovala náklady. Tržby se zvýšily o dvě procenta na 23,08 miliardy dolarů.
- Výsledky Abbott Laboratories ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,82 USD (odhad: 0,8 USD), tržby 7,98 miliardy USD (Odhad: 8 miliard USD).
- Výsledky Netflix ve 2Q: Zisk na akcii 0,60 USD (odhad: 0,56 USD), tržby 4,92 miliardy USD (odhad: 4,9 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa ve 2Q: Upravená ztráta na akcii 0,01 USD (odhad: -0,19 USD), tržby 2,7 miliardy USD (v souladu s odhady).
- Výsledky IBM ve 2Q: Upravený zisk na akcii 3,17 USD (odhad: 3,08 USD), tržby 19,16 miliardy USD (odhad: 19,17 miliardy USD).
- Výsledky eBay ve 2Q: Upravený zisk na akcii 0,68 USD (odhad: 0,62 USD), tržby 2,69 miliardy USD (odhad: 2,68 miliardy USD).
- Americké bance Morgan Stanley klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o deset procent na 2,20 miliardy dolarů, překonal však odhady. Zklamaly příjmy z obchodování a z poradenských služeb, vyplývá z výsledkové zprávy, kterou ve čtvrtek finanční dům zveřejnil.
Americké společnosti Microsoft (akcie v after-marketu +1,4 %) vzrostly příjmy ve čtvrtém fiskálním čtvrtletí o 12 procent na 33,72 miliardy dolarů, a překonaly tak očekávání analytiků. Lví podíl na tom má stěžejní produkt společnosti, cloudová služba Azure. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení společnosti.
- VýsledkyUnion Pacific ve 2Q: Čistý zisk na akcii 2,22 USD (loni: 1,98 USD, odhad: 2,15 USD), tržby 5,60 miliardy USD (meziročně -1 %, odhad: 5,64 miliardy USD).
- Výsledky Philip Morris International ve 2Q: Upravený zisk na akcii 1,46 USD (odhad: 1,32 USD), tržby 7,7 miliardy USD (odhad: 7,38 miliardy USD).
- VýsledkyHoneywell International ve 2Q: Upravený zisk na akcii 2,10 USD (loni: 1,93 USD, odhad: 2,08 USD), tržby 9,24 miliardy USD (meziročně -15 %, odhad: 9,35 miliardy USD).
- VýsledkyUnitedHealth Group ve 2Q: Čistý zisk na akcii 3,42 USD (loni: 2,98 USD, odhad: 3,45 USD), tržby 60,59 miliardy USD (loni: 56,09 miliardy USD, odhad: 60,55 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK