Americké akcie zahájily týden nejhlubší ztrátou letošního roku, obchodní válka se opět vyostřila

Americké akcie v pondělí kvůli obavám z další eskalace obchodního konfliktu mezi Spojenými státy a Čínou zaznamenaly nejhorší den v letošním roce.
Širší index S&P 500 se snížil o 2,98 % na 2 844,74 bodu a utrpěl nejvýraznější jednodenní pokles od loňského 4. prosince. Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, ztratil 2,90 % na 25 717,74 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite klesl o 3,47 % na 7 726,04 bodu. Index volatility VIX vylétl o 38,61 % na 24,41 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA spadl o čtrnáct bazických bodů na 1,71 %. Cena zlata je na šestiletém maximu nad 1 460 USD za unci a kryptoměny také v pondělí výrazně sílily (bitcoin +8 %). Ceny ropy naopak klesly o více než procento (WTI), respektive 3 % (Brent).
Americký prezident Donald Trump minulý týden oznámil, že od 1. září zavedou USA dodatečné 10% clo na zboží z Číny, jehož roční dovoz do Spojených států dosahuje 300 miliard dolarů. Čína v pondělí v reakci na toto clo nechala domácí měnu jüan vůči dolaru oslabit na nejnižší úroveň za více než deset let, což Trump označil za měnovou manipulaci. Slabší jüan zvyšuje konkurenceschopnost čínských výrobců na mezinárodním trhu.
Peking rovněž oznámil, že čínské podniky zastavily nákupy amerických zemědělských produktů. "Je to eskalace obchodní války," uvedl analytik Steven DeSanctis ze společnosti Jefferies.
Za zmínku stojí mimo jiné osmý denní pokles ceny akcií společnosti Amazon (-3,19 %), která za necelé dva týdny ztratily okolo 120 miliard USD tržní kapitalizace.
Euro vůči dolaru posilovalo, kolem 22.00 SELČ si připisovalo 0,8 % na 1,1195 USD. Pokles hodnoty čínského jüanu vyvolal spekulace o tom, že by Washington mohl usilovat o oslabení dolaru. Přímá intervence Spojených států na trhu je však nadále považována za nepravděpodobnou.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Plánovaná nová cla na čínské zboží, která ohlásil americký prezident Donald Trump, by mohla příští rok způsobit pokles prodeje telefonů iPhone ve Spojených státech o šest až osm milionů kusů. To by mohlo snížit zisk americké společnosti Apple (v pondělí -5,23 %) o zhruba čtyři procenta. Uvedl to analytik technologického sektoru Dan Ives z makléřské společnosti Wedbush Securities.
Americký prezident Donald Trump ve čtvrtek oznámil uvalení dalších cel na dovoz čínského zboží a Čína vzápětí uvedla, že se bude bránit. Reakce z čínské strany přišla již během pondělního obchodování, když nechala jüan prolomit politicky citlivou úroveň sedmi jüanů za dolar. Ovlivňování kurzu měny za účelem pomoci vývozcům již delší dobu kritizuje Trump a pondělní dění na trzích naznačuje, že Čína by devalvaci mohla použít jako novou zbraň v obchodní válce.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v červenci podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 53 bodů z červnových 51,5 bodu. Analytici počítali s růstem na 52,2 bodu. Kompozitní PMI se zvýšil na 52,6 bodu z 51,5 bodu v předchozím měsíci (odhad: 51,6 bodu).
- USA: ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v červenci klesl na 53,7 bodu z 55,1 bodu v červnu (odhad: 55,5 bodu).
- Deutsche Bank zvýšila doporučení na akcie Target (v pondělí -0,90 %) na "buy" z "hold".
Výsledková sezóna
- Výsledky Tyson Foods (v pondělí +5,10 %) ve 3QFY2019: Upravený zisk na akcii 1,47 USD (odhad: 1,45 USD), tržby 10,89 miliardy USD (odhad: 11,04 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK