Americké akciové indexy v pondělí vzrostly, investoři jsou optimističtí ohledně výsledků firem i obchodní dohody USA s Čínou

Akcie ve Spojených státech zahájily týden růstem. Známky pokroku v řešení obchodního sporu mezi Spojenými státy a Čínou pomohly k růstu cen akcií firem citlivých na vývoj ekonomiky a obchodu v čele s těmi technologickými. Dařilo se i americkému dolaru.
Index Dow stoupl o 0,21 % na 26 827,64 bodu, širší index S&P 500 vzrostl o 0,69 % na 3 006,72 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se zvýšil o 0,91 % na 8 162,99 bodu. Index volatility VIX klesl o 1,75 % na 14 bodů a výnos 10letých vládních dluhopisů USA stoupl o pět bazických bodů na 1,80 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, mírně ztrácelo také zlato, dařilo se naopak stříbru.
Americký prezident Donald Trump v pondělí pokračoval v optimistickém tónu ohledně obchodních jednání s Čínou. Poradce Bílého domu Larry Kudlow pak uvedl, že americká cla na čínské zboží, která mají vstoupit v platnost v prosinci, by mohla být v případě dobrého vývoje jednání zrušena.
Nejlépe si vedly technologické společnosti, zvláště výrobci čipů, jejichž příjmy pocházejí převážně z Číny. Posílily také finanční a energetické společnosti, které jsou citlivé na vývoj ekonomiky. Výrobce letadel Boeing (-3,76 %) naopak oslabil kvůli zprávám, které zpochybňují načasování návratu letadel 737 MAX do provozu.
V USA je v plném proudu sezóna zveřejňování výsledkových zpráv. Tento týden se mimo jiné čekají výsledky firem Boeing, Microsoft, Procter & Gamble, United Parcel Service a Caterpillar. Analytici dotazovaní agenturou Refinitiv očekávají, že firmy z indexu S&P 500 vykážou první čtvrtletní pokles zisku od roku 2016.
Dolar odpoledne ožil z počátečních ztrát, když jednání o brexitu začala být opět plná zmatků. Dolar nejprve klesal kvůli zmírnění obav z toho, že Británie opustí EU bez dohody. Znovu ale začal posilovat poté, co předseda Dolní sněmovny John Bercow odmítl umožnit premiérovi Borisovi Johnsonovi hlasovat o brexitové dohodě.
Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se zvýšil o 0,1 procenta na 97,33 bodu. Vůči euru dolar posílil o 0,3 % na 1,1148 USD a k jenu o 0,3 % na 108,63 JPY. Euro vůči jenu oslabilo o 0,1 % na 121,11 JPY.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Největší placená internetová televize Netflix v pondělí oznámila, že plánuje nabídnout dluhopisy za zhruba 2 miliardy USD. Společnost se tímto způsobem snaží získat prostředky na vývoj, případné akvizice a rozšiřování obsahu. Dluhopisy budou podle vyjádření firmy denominované v dolarech a eurech. Akcie Netflixu po zveřejnění informace zlevnily zhruba o 1,5 %, nakonec ale posílily o procento.
- Smlouvy americké softwarové společnosti Microsoft (v pondělí +0,74 %) s institucemi EU nejsou v souladu s unijním nařízením o ochraně osobních údajů (GDPR). Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na v pondělí zveřejněné prvotní zjištění z vyšetřování Úřadu Evropské unie pro dohled nad ochranou dat (EDPS).
- Kosmetická společnost Coty (v pondělí +13,44 %) zvažuje prodej své divize, která zahrnuje značky produktů pro péči o vlasy a nehty pro profesionály, jako jsou Wella, Clairol a OPI. Firma se tak snaží zmenšit portfolio svých značek a snížit dluh. Jejím cílem je zaměřit se na parfémy, dekorativní kosmetiku a péči o pleť, napsala agentura Reuters.
- Credit Suisse snížila doporučení na akcie Boeing (v pondělí -3,76 %) na "neutral" z "outperform".
- Raymond James zvýšila cílovou cenu akcií Apple (v pondělí +1,73 %) na 280 z 250 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Halliburton (v pondělí +6,40 %) ve 3Q: Zisk na akcii 0,34 USD (odhad: 0,34 USD), tržby 5,55 miliardy USD (odhad: 5,82 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK
Aktuality

