Hyperinflace: Více než jen monetární fenomén

Jednou z největších záhad světa ekonomie a financí je příčina hyperinflace. Nejčastější chybou je hyperinflaci považovat za pouhý monetární jev. Nepochopení její podstaty může vést ke zcela chybným predikcím. Jak to tedy je? Hrozí Americe po vlnách masivního tištění peněz hyperinflace, nebo nikoli?
Je zajímavé sledovat, jak lidé docházejí k závěrům, že během krátké doby postihne Spojené státy kvůli Bernankeho politice tištění peněz hyperinflace, a následně nechápou, proč k tomu zatím nedochází.
Cato Institut ve svém dokumentu zabývajícím se měnovými jevy zmínil, že kolaps monetárního systému v podobě hyperinflace je téměř vždy výsledkem jednoho nebo kombinace více výjimečných exogenních faktorů, na rozdíl od "běžného" tištění peněz.
K hyperinflaci podle Cato Institutu dochází zpravidla po:
válce;
propadu produkce;
nárůstu vládní korupce;
pádu nebo změně politického režimu;
přerodu centrálně plánované ekonomiky v tržní;
ztrátě monetární suverenity (zavedením měny navázané na jinou) nebo vinou zadlužení denominovaného v zahraniční měně.
Tyto události vedou zpravidla ke kolapsu daňového systému a masivnímu růstu deficitu.
Ekonomové z Cato Institutu upozorňují, že v takových případech existují určité překážky zaznamenání jevu a publikace spolehlivých inflačních statistik. Zjistili, že překonání těchto bariér je svízelný a komplikovaný proces. Proto není divu, že zatím příčiny hyperinflace nikdo přesně nezdokumentoval.
Zdroj: Pragmatic Capitalism