US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,63 %
NASDAQ+0,47 %
S&P 500+0,52 %
ČEZ-0,49 %
KB-0,10 %
Erste+0,31 %

ČEZ v prvních třech čtvrtletích roku vydělal 13,6 miliardy Kč, meziročně zhruba o polovinu více

Čistý zisk energetické skupiny ČEZ stoupl za první tři čtvrtletí letošního roku meziročně zhruba o polovinu na 13,6 miliardy Kč. Tržby se společnosti zvýšily o 12 % na 148,1 miliardy Kč. Pomohl k tomu zejména růst cen elektřiny a vyšší zisk z obchodování s komoditami.

Tomáš Beránek
Tomáš Beránek
12. 11. 2019 | 8:05
ČEZ

Po očištění o mimořádné vlivy čistý zisk skupiny ČEZ vystoupal až na 14,7 miliardy Kč. Za celý rok chce ČEZ dosáhnout provozního zisku EBITDA 58 miliard Kč a očištěného čistého zisku 17-18 miliard Kč. Dosud společnost čekala zisk EBITDA 57-59 miliard Kč, výhled pro očištěný čistý zisk společnost zpřesnila z předchozích 17-19 miliard Kč.

Provozní zisk EBITDA skupině v prvních třech čtvrtletích roku stoupl meziročně o 16 % na 44,7 miliardy Kč. "Na úrovni celého roku držíme ambici dosáhnout provozního zisku EBITDA ve výši 58 miliard korun navzdory negativnímu dopadu soudního sporu se SŽDC ve výši 1,3 miliardy korun. Daří se nám také v oblasti obchodování s komoditami a pokračujeme v opatřeních v oblasti vnitřní efektivity," sdělil předseda představenstva a generální ředitel ČEZ Daniel Beneš.

Výrazně společnosti stouply tržby v segmentu ESCO. Od ledna do září se zvýšily o 33 % na 14,6 miliardy Kč. Za celý rok očekává vedení ČEZ tržby v tomto segmentu 22,5 miliardy Kč, což by znamenalo nárůst o 42 % (ČR a Slovensko +17 %, Německo +57 %, ostatní +43 %).

Vyšší výroba tradiční i nové energetiky

Výroba elektřiny z tradičních zdrojů dosáhla 45,1 TWh, a meziročně se tak zvýšila o 2 %, respektive o 0,8 TWh. Díky příznivým tržním podmínkám vzrostla o 80 % výroba v paroplynové elektrárně Počerady. Za celý rok čeká ČEZ výrobu z tradičních zdrojů v objemu 63,3 TWh oproti loňským 61,1 TWh. Mírně nižší by měla být výroba v uhelných elektrárnách, vyšší naopak v jaderných elektrárnách a ostatních zdrojích.

Výroba v segmentu nové energetiky dosáhla od ledna do září 1,6 TWh, a meziročně se tak zvýšila o 16 %. Za celý rok by se výroba v segmentu nové energetiky měla zvýšit o 13 % na 2,2 TWh, přispět by k růstu měly všechny regiony (ČR +24 %, Německo +12 %, Rumunsko +8 %).

Prodej elektřiny koncovým zákazníkům klesl o 5 % na 26,3 TWh. Prodej plynu ale stoupl o 4 % na 6,7 TWh a prodej tepla se zvýšil o 9 % na 16 100 terajoulů. Spotřeba elektřiny na distribučním území ČEZ stoupla za první tři čtvrtletí roku meziročně o 0,2 % (po očištění o klimatické a kalendářní vlivy o 0,3 %).

Čísla za třetí čtvrtletí ovlivnil spor se SŽDC

Výsledky za samotné třetí čtvrtletí byly negativně ovlivněny rozhodnutím odvolacího soudu ve sporu se Správou železniční dopravní cesty (SŽDC), na jehož základě firma ČEZ uhradila částku 1,3 miliardy Kč. Dlouholetý spor souvisí s neodebráním elektřiny SŽDC v roce 2010. SŽDC nejdříve částku za neodebranou elektřinu uhradila v roce 2015, nyní ale byly tyto prostředky včetně příslušenství vráceny. Proti rozsudku odvolacího soudu připravuje ČEZ dovolání k Nejvyššímu soudu.

Tržby za samotné třetí čtvrtletí dosáhly 48,03 miliardy Kč (3Q2018: 45,52 miliardy Kč) a provozní zisk EBITDA činil 9,8 miliardy Kč (3Q2018: 11,8 miliardy Kč). Čistý zisk se skupině v třetím čtvrtletí snížil o 88 % na 0,2 miliardy Kč a očištěný čistý zisk spadl o 85 % na 0,5 miliardy Kč.

Investice do dlouhodobého majetku vzrostly od ledna do září meziročně o 3,3 miliardy Kč na 18,6 miliardy Kč. Největší částka, 7,2 miliardy Kč, byla investována do distribuční sítě v ČR, kterou ČEZ připravuje pro potřeby moderní energetiky. Meziročně ale vzrostly rovněž investice do tradičních výrobních zdrojů. Jednalo se zejména o vyšší pořízení jaderného paliva a o investice do projektu výstavby horkovodu z Jaderné elektrárny Temelín do Českých Budějovic, do zvýšení fyzické ochrany jaderných elektráren a o do ekologizace uhelných zdrojů v ČR.

Investice i zajišťování tržeb pokračují

V oblasti rozvoje pokračuje skupina ČEZ v akvizicích v segmentu nové energetiky. ČEZ získal 76% podíl v polské společnosti EUROKLIMAT, která je lídrem tamního trhu v oblasti klimatizace a chladicích zařízení, dceřiná Inven Capital vstoupila do inovativní společnosti ZOLAR. Mezi významné události uplynulého čtvrtletí patřilo i navázání spolupráce s americkou společností NuScale připravující výrobu malých jaderných modulárních reaktorů.

ČEZ standardně pokračuje v zajišťování tržeb z výroby ve střednědobém horizontu. Na rok 2020 měl na konci září předprodáno přibližně 78 % očekávané výroby za 43,20 EUR/MWh, na rok 2021 zhruba 48 % za 45,40 EUR/MWh, na rok 2022 asi 20 % za 46,70 EUR/MWh a na rok 2023 asi 4 % za 42,30 EUR/MWh.

Finanční ředitel skupiny ČEZ Martin Novák u příležitosti zveřejnění čísel za prvních devět měsíců tohoto roku oznámil, že prodej rumunských a polských aktiv chce společnost dokončit v roce 2021. O rumunské zdroje má podle Nováka zájem více než 30 subjektů, první fáze prodeje bude ukončena podáním nezávazných nabídek ze strany prověřených zájemců letos v prosinci. Zájemci o polská aktiva mají být osloveni do konce prvního pololetí příští roku.

Analytici: Čísla na první pohled vypadají negativně, celoroční výhled se ale téměř nezměnil a naznačuje vyšší dividendu

Výsledky skupiny ČEZ za třetí čtvrtletí byly horší, než očekávali analytici. Výhled na celý rok je ovšem podle nich spíše pozitivní. Firma by ze zisku z tohoto roku mohla vyplatit vyšší dividendu než ze zisku za loňský rok.

"Výsledky hospodaření za třetí čtvrtletí jsou na první pohled pod odhady trhu. Negativní byly v třetím kvartálu výroba v tradičních, tzn. uhelných a jaderných elektrárnách a vratka 1,3 miliardy Kč SŽDC za objednanou, ale neodebranou elektřinu. Tržby ve výši 48,03 miliardy Kč jsou lehce pod konsenzem 49,2 miliardy Kč. Také zisk EBITDA ve výši 9,8 miliardy Kč zaostal za odhadem trhu na úrovni 11,5 miliardy Kč a pod konsenzem byl i čistý zisk ve výši 0,2 miliardy Kč. Důvodem zpřesnění výhledu pro celý rok je zmíněná vratka 1,3 miliardy Kč. Zveřejněná čísla za devět měsíců roku představují 75,8-78,4 % celoročního cíle u EBITDA a 77,4-86,5 % u celoročního cíle čistého zisku. Na první pohled vypadají čísla negativně, celoroční cíle se nicméně prakticky nezměnily, a stále tak naznačují vyšší dividendu než loni. I tak ale očekáváme spíše negativní reakci trhu," říká analytik Miroslav Frayer z Komerční banky.

"Výhled firmy pro objem výroby elektřiny se podle očekávání snížil o 2 % na 65,5 TWh, nicméně výhled pro výrobu v jaderných zdrojích se snížil jen mírně, což je překvapující vzhledem k poměrně dlouhému výpadku bloku v Dukovanech. Snížení odhadu je dané hlavně nižší očekávanou produkcí elektřiny z uhlí (-3%)," doplňuje analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Společnosti pomáhá pokračující růst cen elektřiny a fakt, že se v každém dalším čtvrtletí budoucí dodávka energie prodává za vyšší ceny. Meziroční zhoršení je naopak podstatné v objemech vyrobené elektřiny. V jaderných elektrárnách klesl v třetím čtvrtletí o procento v důsledku delší odstávky v Dukovanech, v uhelných elektrárnách se snížil o 5 %. Pozitivní je nárůst výroby v paroplynu o 80 %," uvedl analytik Capitalinked Radim Dohnal.

"Zveřejněné informace jsou z našeho pohledu negativní, nicméně jenom drobné úpravy v celoročním výhledu budou tento negativní dojem tlumit. Rostoucí cena předprodané elektřiny v dalších letech by pak měla přispět k postupnému zlepšení ziskovosti. Očekáváme nicméně negativní reakci investorů," dodávají analytici z J&T Banky.

Novák: Zisk společnosti poroste

Finanční ředitel firmy rovněž prohlásil, že vzhledem k rostoucím cenám elektřiny příští rok zisk společnosti určitě zase poroste. Upozornil také, že výsledky za letošní třetí čtvrtletí nejsou srovnatelné s výsledky za loňský třetí kvartál kvůli změně v oceňování zajišťovacích derivátů (ty jsou nyní oceňovány kvartálně).

Valná hromada ČEZ už dříve schválila vyplatit akcionářům 12,9 miliardy Kč z loňského zisku, což je v přepočtu na akcii (24 Kč) nejnižší dividenda za posledních 12 let. Výplata dividendy začala 1. srpna a ke konci září už bylo vyplaceno 99 % z přiznané částky.

ČEZ je největší tuzemskou energetickou firmou. Majoritním akcionářem je stát, který prostřednictvím ministerstva financí drží zhruba 70 % akcií. Počet zaměstnanců skupiny ČEZ činil ke konci třetího čtvrtletí zhruba 32 200, což bylo meziročně o 4 % více. Loni společnosti klesl čistý zisk o 45 % na 10,5 miliardy Kč a tržby se jí snížily o 10 % na 184,5 miliardy Kč.

Zdroj: ČEZ, ČTK

Akcie ČRČEZElektřinaEnergetikaJaderná energetikaVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

Akciové tipy na prázdniny, na které v mainstreamu nenarazíte

27. 6.-Vendula Pokorná