Chaos až do roku 2016, politici rozum nedostanou

Americká politická paralýza má své opodstatnění. Emily Laber-Warrenová ze Scientific American Mind ve své práci v oblasti behaviorálních financí vysvětluje, proč je pravděpodobnější, že v následujících letech bude americkou politiku čekat spíše vyostření bojů znepřátelených stran než jejich usmíření.
"Liberálové a konzervativci nevidí jen věci jinak. Jsou odlišní už ve svém jádru, a proto reagují různými způsoby na svět, který je obklopuje," zjistila Laber-Warrenová na základě jednoho z nejzajímavějších behaviorálních průzkumů politického smýšlení. Konzervativci vs. liberálové, republikáni vs. demokraté, na označení až tak nezáleží. V jejich DNA jsou zakódované jiné vzorce chování, které ovlivňují myšlenkové postupy.
Čím se liší lidé jako Eastwood, Trump nebo Romney od Spielberga, Sorose a Obamy? Zkusme malý test:
Budete raději fandit tvrďákovi v kovbojce, když se bude snažit dopadnout zloduchy, nebo si libujete spíše v pohledu na mimozemšťany, kterak naskakují do svého létajícího talíře, aby opustili zemi, na níž právě vypukla ekologická katastrofa?
Ve své práci "Volání po příměří v politických válkách" (Calling a Truce in the Political Wars) Laber-Warrenová parafrázuje humoristu Dava Barryho: "Republikáni považují demokraty za bezbožné, nepatriotistické elitáře řídící Volvo a milující Francii. Naproti tomu demokraté vidí republikány jako náboženské fanatiky a ignoranty posedlé Nascarem a zbraněmi."
Není divu, že Kongres představuje bojiště, kde dva znepřátelené tábory nemohou kvůli odlišnému založení najít společný názor na řešení problémů.
Bude při investování záležet na výsledku prezidentských voleb?
Získají konzervativci absolutní kontrolu nad Washingtonem? Co když liberálové ovládnou Bílý dům a Senát? A co když získají konzervativci většinu v Senátu, ale Obama zůstane prezidentem? Prezident má obrovské pravomoci ve jmenování vládních úředníků. Jmenuje například členy Americké komise pro cenné papíry a dalších regulatorních orgánů, šéfa Fedu a soudce federálních soudů včetně Nejvyššího.
Jak investovat, pokud budou pokračovat politické boje a iracionální chaos na politické scéně do dalších voleb? Investoři musejí pečlivě zvážit následující otázky:
Vsadit na sektor obrany? Konzervativci chtějí rozpočet Pentagonu navyšovat. Liberálové chtějí méně válek a úspory raději využijí na sociální programy.
Jak si budou stát akcie velkých amerických bank? Wall Street doufá ve volný trh konzervativců.
Jaký bude osud reforem ve zdravotnictví. Vyplatí se držet více firem ze sektoru zdravotní péče?
Další války na obzoru?
Studie psychologa Micheale Dodda a politologa Johna Hibbinga z University of Nebraska odhalila, že když se konzervativní studenti dívali na kolekci fotografií, jejich oči se nevědomky o 15 % déle zdržely u odstrašujících obrázků, na nichž byly vyobrazeny například vraky aut, zranění nebo výkaly. Konzervativci si více připouštějí potenciální hrozby a snaží se na ně předem připravovat.
Dále psychologové zkoumali chování studentů podle toho, jak si zařizují pokoje na koleji. Zjistili, že studenti s konzervativními politickými názory preferují pořádek a čistotu (za nezbytné věci považovali například organizér nebo žehlicí prkno). Snaha mít věci ve svém životě zorganizované naznačovala, že mají smysl pro vnitřní disciplínu. V pokojích liberálů bylo naproti tomu více knih a suvenýrů z cest, což přesně odpovídá závěrům předchozího výzkumu – liberálové jsou otevřenější novým věcem.
Podle spoluautora studie Johna Josta z New York University souvisejí levicové, respektive pravicové tendence "managementu" politického světa s lidskou povahou. Názory jsme zdědili po svých předcích v DNA, a proto ovlivňují naše myšlenkové procesy.
Kompromis - jediná cesta k záchraně americké ekonomiky
I když se navzájem nechápou, až půjde do tuhého, budou tito zástupci dvou zcela odlišně smýšlejících skupin nuceni hledat společnou řeč. Jinak bude Amerika trpět. Nemá smysl nadávat si kvůli potratům, svatbám gayů a reformě zdravotnictví.
Když se vědci ze Scientific American Mind zaměřili na strach, zjistili, že konzervativci jsou mnohem úzkostlivější než liberálové, a proto požadují stabilitu, strukturu a jasné odpovědi na složité otázky. Konzervatismus pomáhá chránit lidi proti přirozeným překážkám lidského života. Přiznejme si, že nežijeme v bezpečném světě - události se kdykoli mohou zvrtnout k horšímu. Konzervativci jsou přesvědčeni o tom, že když si "nalajnují" svůj vlastní pohled na svět, budou se méně bát.
"Naše obavy se někdy snižují, jindy zase zvyšují. Podle toho se mění i naše politické názory. Když se cítíme bezpečně, začínáme myslet liberálně, když jsme v ohrožení, převládá konzervatismus," tvrdil psycholog a sociolog Paul Nail z University of Central Arkansas v průzkumu po útocích z 11. září 2001.
Psychologové se obávají, že znepřátelené politické tábory nenajdou konsenzus do voleb 2016, ba naopak - třenice zesílí, pokud politiky ke vzájemné spolupráci nepřinutí významná negativní událost (buď další ekonomická krize, nebo přírodní či ekologická katastrofa). Do té doby budou bohužel finanční trhy (a penzijní investiční portfolia většiny Američanů) nepředvídatelně ovlivňovat spíše než tržní fundamenty šarvátky iracionálních politiků. Nehledě na to, kdo právě vládne.
Nejlepší strategie? Pryč z akciového trhu, minimálně do roku 2016.
Zdroj: MarketWatch