Jak na čínské akcie v roce 2020? Těchto 5 kroků nesmíte vynechat

Čína má za sebou poměrně turbulentní rok, v němž se investoři dočkali (opět) zvýšené volatility. Dominantním faktorem byly napjaté obchodní vztahy s USA a obavy z dalšího ekonomického zpomalování. S tím vším se budou muset vypořádat investoři také v roce 2020.
Volatilita, obchodní válka i obavy ze zpomalování zůstanou ve hře i letos. Bude jen na investorech, jak se s těmito faktory popasují. Následující kroky jim mohou pomoci.
Přijetí volatility
Rivalita mezi USA a Čínou bude pravděpodobně pokračovat, protože stále důležitější úloha Číny v globální ekonomice je pro USA velkou výzvou. Nejistota ohledně tohoto konfliktu bude vyvolávat volatilitu. Ta však není na čínském akciovém trhu žádnou novinkou, a kdyby se ji v minulosti investoři snažili eliminovat, přišli by o velkou část zisků na tomto trhu. Ignorujte proto šumy a aktivně investujte do kvalitních, v ideálním případě atraktivně oceněných firem.
Akceptování pomalejšího růstu
Investování v Číně vyžaduje přizpůsobení se realitě. V poslední době se v médiích často objevovaly výrazy jako "zpomalení", "obavy" a "recese", které by ovšem měly být pro investory spíše lákadlem. Zpomalení v Číně souvisí s přechodem ekonomiky k udržitelnému růstu závislému na domácí poptávce a službách.
Soustředění se na to, co je důležité
Pro dlouhodobé investory je důležité se soustředit na to hlavní, což je právě zmíněný růst domácí poptávky. Domácí spotřeba v roce 2019 zajistila 53,6 % čínského HDP, přičemž k zemím jako USA (69,4 %) nebo Japonsko (68,7 %) má země ještě daleko.
Dlouhodobé cíle
UBS vnímá několik faktorů, které zatím neprojevily svůj potenciál, ale v nejbližších letech by mohly:
- Stárnutí populace. Do roku 2030 dosáhne věku 65 let dalších 115 milionů lidí, což pro investory vytváří příležitosti v oblastech jako péče o seniory, pojištění a zdravotnictví.
- Automatizace a robotika. Automatizace mění Čínu, a to nejen zvyšováním produktivity výroby, ale i v oblastech, jako jsou logistika nebo třeba gastronomie.
- Prémiové produkty. Rostoucí příjmy a důležitost sociálního postavení vedou k trvalému růstu poptávky po prémiových produktech. Je to patrné prakticky ve všech segmentech ekonomiky.
Zaměření na kvalitu
Rozdíly mezi dobrými a špatnými firmami porostou, a proto je důležité zaměřit se na kvalitu. UBS vyhledává společnosti přístupem bottom-up, následně je hodnotí s pomocí přísných kritérií, a je tak schopna zjistit, zda jejich produkty a služby mají dlouhodobý potenciál.
Mnoho sektorů v Číně je v současnosti poměrně fragmentovaných. S růstem konkurence se pro kvalitní společnosti zvyšuje pravděpodobnost získání většího podílu na trhu. Podle UBS se to týká zejména odvětví, jako jsou pojištění nebo vzdělávací služby.
Zdroj: UBS