Americké akciové indexy v pátek klesly z nových rekordů, za celý týden ale udržely zisky

Akcie ve Spojených státech pokračovaly v lámání rekordů, později během obchodování z nich ale sestoupily a uzavřely níže než ve čtvrtek. Zpráva z trhu práce byla o něco méně příznivá, než čekali analytici.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, poprvé v historii překonal hladinu 29 000 bodů (na 29 009,07 bodu), později nicméně oslabil, protože investoři vybírali zisky. Uzavřel se ztrátou 0,46 % na 28 823,77 bodu. Širší index S&P 500 odepsal 0,29 % na 3 265,35 bodu a technologický index Nasdaq Composite se snížil o 0,27 % na 9 178,86 bodu. Také tyto dva indexy během dne dosáhly nových rekordů. Index volatility VIX vzrostl jen o 0,16 % na 12,56 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 1,82 %. Ceny ropy klesly zhruba o půl procenta, zlato naopak 0,7 % přidalo a stříbro zdražilo o více než procento. 2-3 % přidaly v dolarovém vyjádření také nejsledovanější kryptoměny.
Americké ministerstvo práce před začátkem obchodování oznámilo, že ekonomika USA v prosinci vytvořila 145 000 pracovních míst. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters počítali se vznikem 164 000 míst. Údaje ministerstva práce navíc ukázaly, že v říjnu a listopadu vzniklo o 14 000 pracovních míst méně, než se dříve předpokládalo.
"Prosincová zpráva o trhu práce byla o něco slabší, než se očekávalo, ale ne natolik, aby vyvolala velké obavy ohledně amerických spotřebitelů a zdraví ekonomiky," uvedl podle serveru CNBC analytik Alec Young ze společnosti FTSE Russell. Spotřebitelské výdaje se na celkové ekonomické aktivitě v USA podílejí více než dvěma třetinami.
Akciové trhy v posledních dnech těžily z poklesu obav z eskalace napětí na Blízkém východě. Za týden tak index Dow přidal 0,66 %, S&P 500 zpevnil o 0,94 % a Nasdaq Composite se zvýšil o 1,75 %.
Na devizovém trhu se dolar v pátek vyšplhal až na dvoutýdenní maximum vůči koši předních měn. Později se však dostal pod tlak, protože investory znepokojilo rozhodnutí americké vlády uvalit nové sankce proti Íránu, které jsou reakcí na nedávný raketový útok íránských ozbrojených sil proti americkým základnám v Iráku.
Euro si kolem 22.00 SEČ vůči dolaru připisovalo zhruba 0,1 % na 1,1120 USD. Dolar navíc přišel o své předchozí zisky vůči japonskému jenu a švýcarskému franku, tedy měnám, které jsou investory považovány za bezpečné útočiště v období nejistoty.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Ve Spojených státech v prosinci mimo zemědělství vzniklo asi 145 tisíc pracovních míst. Analytici odhadovali, že vzniklo zhruba 164 tisíc míst po 256 tisících v listopadu (revidováno z 266 tisíc). Míra nezaměstnanosti zůstala na 3,5 %, jak se čekalo. Údaje v pátek zveřejnilo ministerstvo práce USA. Meziroční růst mezd v prosinci zpomalil na 2,9 %.
- Americký výrobce letadel Boeing (v pátek -1,90 %) zveřejnil stovky interních zpráv, které obsahují tvrdou kritiku vývoje modelu 737 MAX. Tato letadla byla loni po dvou smrtelných haváriích odstavena v celém světě z provozu. V dokumentech se zaměstnanci také například chlubí tím, jak tlačili na regulátory, aby schválili, že piloti nemusejí absolvovat výcvik na simulátoru.
Společnost Spirit AeroSystems (v pátek -4,28 %), největší dodavatel Boeingu, plánuje propustit přes 15 % své pracovní síly, tedy asi 2 800 lidí. Informovala o tom v pátek agentura Reuters s odvoláním na interní zprávu šéfa společnosti.
Evropská komise schválila plán amerického výrobce léků AbbVie (v pátek -1,29 %) koupit za 63 miliard dolarů farmaceutickou firmu Allergan (-0,43 %), která je známá hlavně výrobou botoxu. Svůj souhlas nicméně podmínila tím, že AbbVie prodá jeden z léků vyvíjených firmou Allergan jinému podniku, který bude v jeho vývoji pokračovat.
- Objem skladových zásob amerických velkoobchodníků v listopadu klesl ve srovnání s říjnem o 0,1 % (odhad: +0,1 %). V říjnu objem skladových zásob stagnoval.
- Jefferies zvýšila cílovou cenu akcií Microsoft (v pátek -0,46 %) na 186 ze 160 USD.
Hlavní události týdne na amerických trzích
- Francouzský ministr financí Bruno Le Maire v pondělí varoval, že případná odveta Spojených států za francouzskou digitální daň by mohla hluboce a trvale poškodit vzájemné vztahy. Washington má obavy z negativních dopadů nové daně na americké technologické podniky a hrozí uvalením cel na vybrané francouzské zboží. Zavedení digitální daně plánuje i Česká republika.
Americký výrobce letadel Boeing zvažuje, že se víc zadluží, aby měl více hotovosti na řešení problémů s letouny řady 737 MAX. Společnost uvažuje o odložení některých kapitálových výdajů, zmrazení akvizic a snížení výdajů na výzkum a vývoj. Informoval o to v pondělí list The Wall Street Journal. V neděli Boeing a americký Federální úřad pro letectví (FAA) potvrdily, že nyní zjišťují, zda by v letounech řady 737 MAX nemohla zkratovat kabeláž. Při dvou tragických haváriích těchto letadel, způsobených chybným softwarem, zemřelo v říjnu 2018 a březnu 2019 celkem 346 lidí.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb USA v prosinci podle finálních údajů společnosti Markit vzrostl na 52,8 bodu z listopadových 51,6 bodu. Analytici počítali s růstem na 52,2 bodu. Kompozitní PMI se zvýšil na 52,7 bodu z 52 bodů v předchozím měsíci (odhad: 52,2 bodu).
- Deutsche Bank snížila doporučení na akcie Citigroup na "hold" z "buy".
- Barclays zvýšila doporučení na akcie Bank of America na "overweight" z "equal weight".
- Největší americké aerolinky American Airlines uzavřely se společností Boeing důvěrnou dohodu o náhradě škod, které jim v loňském roce způsobilo přerušení provozu letadel Boeing 737 MAX. Informovala o tom agentura Reuters.
- Americký výrobce elektrických aut Tesla plánuje, že v Číně zřídí designové centrum, které bude navrhovat vozy Tesla pro celý svět. Řekl to v úterý generální ředitel automobilky Elon Musk. Tesla v úterý také prvním zákazníkům z řad veřejnosti předala své automobily Model 3 vyrobené v nové továrně v Šanghaji, informovaly zahraniční tiskové agentury.
- Společnost Facebook bude ze své stejnojmenné sociální sítě odstraňovat sofistikovaná podvodná videa, jejichž cílem je zmanipulovat diváky. Zákaz se podle sdělení firmy týká zejména obsahu vytvářeného prostřednictvím metod strojového učení, který se označuje termínem "deepfake". Povoleny naopak podle všeho zůstávají jednodušší formy manipulace, které v poslední době opakovaně vyvolávají rozruch na americké politické scéně.
- Deficit zahraničního obchodu Spojených států se v listopadu díky poklesu dovozu snížil o 8,2 procenta na 43,1 miliardy dolarů. Je tak nejníže od října 2016, tedy od nástupu Donalda Trumpa do funkce amerického prezidenta. Deficit klesl třetí měsíc po sobě, uvedlo v úterý americké ministerstvo obchodu. Trumpova protekcionistická politika se tak jeví jako úspěšná.
- Francie a Spojené státy chtějí vyřešit spor o francouzskou digitální daň do dvou týdnů. Prohlásil to v úterý francouzský ministr financí Bruno Le Maire, který v pondělí po telefonu o věci hovořil s americkým ministrem financí Stevenem Mnuchinem. Le Maire dodal, že Paříž má v této záležitosti podporu Evropské unie.
- Největší americká automobilka General Motors loni v Číně zaznamenala svůj dosud nejvýraznější pokles prodeje. Prodala zde 3,09 milionu vozů, tedy zhruba o 15 procent méně než rok předtím. Čínské prodeje GM klesaly už druhý rok za sebou, v roce 2018 to bylo o deset procent. Automobilka se tak připravuje na další nesnadný rok na tomto pro své vozy stále ještě druhém největším odbytišti. Čínský automobilový trh je největší na světě, ale nyní po třech dekádách růstu zažívá táhlý pokles. Informoval o tom list The Wall Street Journal s odvoláním na úterní oznámení GM.
- Americká ropná společnost Apache a francouzský energetický gigant TOTAL v úterý oznámily nalezení významného ložiska ropy u pobřeží Surinamu. O nálezu ropy v regionu u pobřeží Guyany podobně na sklonku prosince informovala americká ropná společnost ExxonMobil, připomněl list The Wall Street Journal (WSJ).
- Boeing nově doporučuje, aby piloti letounů 737 MAX dříve, než se tyto stroje vrátí do vzduchu, trénovali na leteckém simulátoru. Americký výrobce těchto letadel to uvedl v úterním sdělení. Dříve dlouho tvrdil, že než začnou řídit tento typ strojů, stačí pilotům trénovat pouze s počítačem. Boeing uvedl, že k doporučení dospěl po vyhodnocení testů a že jej k němu přiměla snaha o bezpečný návrat strojů 737 MAX do vzduchu.
- Objem továrních objednávek ve Spojených státech byl v listopadu o 0,7 % nižší než v říjnu. Po říjnovém meziměsíčním růstu o 0,2 % trh v listopadu očekával pokles o 0,8 %.
- ISM index nákupních manažerů mimo zpracovatelský sektor v prosinci stoupl na 55 bodů z 53,9 bodu v listopadu (odhad: 54,5 bodu).
Facebook (ve středu +1,01 %) je zodpovědný za zvolení Donalda Trumpa prezidentem Spojených států, avšak rozhodujícím faktorem nebyly ruské dezinformace ani role kontroverzní poradenské společnosti Cambridge Analytica. Myslí si to dlouholetý vysoce postavený manažer Facebooku Andrew Bosworth. V nedávném sdělení určeném jeho kolegům napsal, že Trump měl zkrátka nejlepší digitální kampaň. Facebook by podle něj měl odolat pokušení zasahovat do politického boje.
- Dvě manažerky amerického řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (ve středu +1,62 %) podaly na firmu žalobu, ve které ji viní z diskriminace afroamerických zákazníků i zaměstnanců.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 3. ledna po sezónním očištění údajů stoupl o 13,5 %. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,164 milionu barelů (odhad: -3,572 milionu barelů, předchozí týden: -11,463 milionu barelů).
- Cowen & Co snížila doporučení na akcie Boeing (ve středu -1,74 %) na "market perform" z "outperform".
- BoAML snížila doporučení na akcie Cisco Systems (ve středu +0,06 %) na "neutral" z "buy".
- Provozovatel sociální sítě Twitter otestuje novou funkci, která by měla poskytnout uživatelům kontrolu nad tím, kdo může odpovídat na jejich tweety. Rozhodnutí přichází v době, kdy jsou sociální sítě pod rostoucím tlakem, aby vyřešily problém s kybernetickou šikanou, uvedl ve čtvrtek server BBC.
- Společnost Facebook začne tento měsíc na své sociální síti zavádět změnu nastavení, po níž budou moci lidé blokovat reklamy zacílené prostřednictvím konkrétních uživatelských seznamů. Firma ve čtvrtek novinku oznámila společně s několika kroky, které se týkají politické inzerce. Jak ale uvádí americká média, Facebook ani po hlasité kritice a iniciativách svých konkurentů neomezuje cílení politických reklam a stále nepožaduje jejich pravdivost.
Cla uvalená americkým prezidentem Donaldem Trumpem v rámci snahy o restrukturalizaci obchodních vztahů Spojených států stála americké podniky od února 2018 zhruba 46 miliard dolarů. Vývoz amerických produktů, které se staly terčem odvetných opatření, navíc prudce klesl. Vyplývá to podle agentury Reuters z analýzy údajů amerického ministerstva obchodu, kterou provedla poradenská společnost Trade Partnership Worldwide.
- Americké úřady práce zaregistrovaly v týdnu do 4. ledna 214 tisíc čerstvě podaných žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Po 223 tisících žádostí z předcházejícího týdne očekával trh 220 tisíc žádostí. Počet pokračujících žádostí se zvýšil na 1,803 milionu z 1,728 milionu v předcházejícím týdnu (odhad: 1,72 milionu žádostí).
- Credit Suisse zvýšila doporučení na akcie Coca-Cola na "outperform" z "neutral".
- Barclays snížila doporučení na akcie Marathon Oil na "equal weight" z "overweight".
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Walgreens Boots Alliance (ve středu -5,84 %) v 1QFY2020: Upravený zisk na akcii 1,37 USD (odhad: 1,41 USD), tržby 34,34 miliardy USD (odhad: 34,58 miliardy USD).
- Výsledky Constellation Brands (ve středu +3,6 %) ve 3QFY2020: Upravený zisk na akcii 2,14 USD (odhad: 1,82 USD), tržby 2 miliardy USD (odhad: 1,95 miliardy USD).
- Výsledky Lennar (ve středu +0,8 %) ve 4Q: Zisk na akcii 2,13 USD (odhad: 1,90 USD), tržby 6,97 miliardy USD (odhad: 6,51 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK