Americké akciové indexy ve středu po uzavření první fáze obchodní dohody USA s Čínou posílily, většinu zisků ale následně odevzdaly

Americké akcie ve středu zpevnily. USA a Čína podepsaly první fázi obchodní dohody a slíbily vyřešit svůj celní spor, který déle než rok hýbe finančními trhy. Zisky však byly nízké kvůli ztrátám některých firem po zveřejnění hospodářských výsledků.
Index Dow si připsal 0,31 % na 29 030,22 bodu, širší index S&P 500 zpevnil o 0,19 % na 3 289,29 bodu a technologický index Nasdaq Composite stoupl o 0,08 %, na 9 258,70 bodu. Index volatility VIX se zvedl o nevýrazných 0,24 % na 12,42 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 1,78 %. Ceny ropy klesly o třetinu procenta, zlato zpevnilo bezmála o procento a stříbro o dvě procenta, mírné zisky si připsaly i nejsledovanější kryptoměny.
Hlavním bodem první fáze obchodní dohody je slib Číny, že v příštích dvou letech nakoupí od USA více zemědělských produktů a dalšího zboží a služeb. Dohoda uvolňuje investorům cestu k tomu, aby se mohli zaměřit na nadcházející výsledkovou sezónu, včetně výhledů hospodaření firem po podepsání obchodní dohody, napsala agentura Reuters.
"Není pochyb, že z psychologického hlediska je to velká úleva pro trh," uvedl ekonom ze Sparten Capital Securities Peter Cardillo. "Jsou stále ředitelé, kteří pochybují, ale může to pomoci kapitálovým investicím a to byl největší chybějící článek ekonomiky v posledních několika letech."
Růst cen akcií zbrzdily nepříznivé údaje od některých firem, mimo jiné od Bank of America (-1,81 %) a maloobchodní společností Target (-6,57 %). Ztráty akcií Targetu způsobené slabými tržbami v předvánočním období stáhly dolů i další maloobchodní firmy. Lepší výsledky, než čekali analytici, naopak představily Goldman Sachs (-0,13 %), BlackRock (+2,30 %) nebo UnitedHealth (+2,90 %).
Očekávání investorů a analytiků před začátkem výsledkové sezóny byla opatrná. Zatím ze zhruba 30 firem z indexu S&P 500, které již oznámily svá čísla za uplynulý kvartál, 82 % překonalo očekávání na úrovni zisku. "Předpokládáme, že probíhající výsledková sezóna ukáže na obrat v meziročním vývoji ziskovosti firem v USA. To by mělo navzdory již nyní vysokému ocenění akcií letos podporovat další růst na trzích," řadí se k optimistům Mark Haefele, investiční ředitel společnosti UBS GWMre.
Dolar po podpisu obchodní dohody mezi USA a Čínou oslabil. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, se snížil o 0,2 % na 97,22 bodu. Vůči euru dolar klesl o 0,2 % na 1,1152 USD a k jenu o 0,1 % na 109,89 JPY. Euro vůči jenu stouplo o 0,2 % na 122,55 JPY.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump a čínský vicepremiér Liou Che ve středu v Bílém domě podepsali dílčí dohodu, která uzavřela první fázi obchodních jednání mezi oběma zeměmi. Čína podpisem dokumentu mimo jiné přislíbila navýšení importu amerických průmyslových výrobků, zemědělských plodin, služeb a energií. Ke snížení či zrušení cel zatím ale nedojde, uvedl americký prezident Donald Trump.
- Americká ekonomika v posledních šesti týdnech roku 2019 pokračovala v mírném růstu, stejně jako osobní spotřeba, na které je celé hospodářství USA výrazně závislé. Nepříliš překvapivé údaje nabídla takzvaná Béžová kniha, v níž americká centrální banka pravidelně popisuje stav ekonomiky.
- Americký internetový prodejce Amazon (ve středu -0,40 %) investuje v Indii miliardu dolarů, aby přilákal malé a střední firmy, kterým umožní nabízet jejich zboží přes jeho portál. Řekl to ve středu šéf Amazonu Jeff Bezos, který je v Indii na pracovní cestě. Maloobchodníci se ale během Bezosova pobytu v zemi chystají proti Amazonu demonstrovat. Obávají se, že americký podnik bude mít v Indii negativní vliv na maloobchodní sektor.
- Malajsijská letecká společnost Malaysia Airlines neodebere 25 objednaných letadel Boeing 737 MAX (akcie Boeingu ve středu -0,77 %). Ve středu aerolinky své rozhodnutí zdůvodnily tím, že tato letadla po dvou smrtelných nehodách stále nesmějí do vzduchu. Oznámení je další špatnou zprávou pro amerického výrobce, který loni vykázal nejnižší počet čistých objednávek za několik desetiletí.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně stoupl o 0,1 % (odhad: +0,2 %, listopad: 0 %). Meziročně se ukazatel v prosinci podle očekávání zvýšil o 1,3 % po 1,1% růstu v předchozím měsíci.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 10. ledna po sezónním očištění údajů stoupl proti předchozímu týdnu o 30,2 %. Jedná se o nejvyšší týdenní nárůst za téměř jedenáct let. Uvedla to Asociace hypotečních bankéřů (MBA).
- USA: Index průmyslové aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v lednu stoupl na 4,8 bodu z 3,3 bodu v prosinci (odhad: 3,55 bodu).
Výsledková sezóna
Finančnímu ústavu Bank of America (ve středu -1,81 %), který je podle objemu aktiv druhou největší bankou v USA, klesl ve čtvrtém čtvrtletí čistý zisk o čtyři procenta na 6,75 miliardy dolarů. Ve výraznějším poklesu zisku zabránily solidní výsledky v obchodování s dluhopisy a růst úvěrů. Bance Goldman Sachs (-0,13 %) ve stejném období klesl zisk výrazněji.
- Výsledky UnitedHealth Group (ve středu +2,90 %) ve 4Q: Upravený zisk na akcii 3,9 USD (odhad: 3,78 USD), tržby 60,9 miliardy USD (odhad: 61,02 miliardy USD).
- Výsledky Alcoa (ve středečním after-marketu -2,2 %) ve 4Q: Upravená ztráta na akcii 0,31 USD (odhad: 0,21 USD), tržby 2,4 miliardy USD (odhad: 2,5 miliardy USD).
Zdroj: CNBC, ČTK