Propad výnosů dluhopisů kvůli koronaviru? Za pár týdnů investoři nemusejí o ničem vědět, zní z Goldman Sachs

Šíření koronaviru s označením 2019-nCoV je mediálně vděčným tématem. Panika, kterou se zatím podařilo vyvolat, má vliv i na situaci na dluhopisovém trhu. Jak ale naznačuje historie, za několik týdnů by měl být zase klid.
Podobná "panika" jako nyní byla na trhu amerických státních dluhopisů i v době šíření virového onemocnění SARS či virů H1N1 (prasečí chřipka) a H7N9 (ptačí chřipka). Tehdy se situace na dluhopisových trzích vrátila do normálu za tři až čtyři týdny.
Výnos 10letých vládních dluhopisů USA
Odborníci sice upozorňují, že koronavirus 2019-nCoV se šíří nečekaně rychle, na druhou stranu je ovšem podle dosavadních zjištění mnohem méně nebezpečný než například MERS. Míra fatality koronaviru 2019-nCoV je odhadována na maximálně 10-14 % (aktuálně ale u evidovaných případů nedosahuje ani 3 %), míra fatality MERS byla přes 35 %, SARS 14-15 % a v případě eboly se udává kolem 50 %.
"Pokud nejste za panikaření placení, nepanikařte," říká epidemiolog Brandon Brown z University of California. "Zdravotníci by měli být ve střehu, stejně jako vlády, veřejnost ale zatím může být v klidu."
Podobně hovoří také Tom Inglesby, ředitel Center for Health Security na Johns Hopkins Bloomberg School of Public Health. "Je možné, že v Číně se dodnes nakazily klidně i tisíce lidí, ale jejich reakce jsou tak nevýrazné, že o tom nevědí. Na jakékoli závěry je příliš brzy. Pokud ale byly odhaleny jen nejzávažnější případy, může být situace značně zkreslená," vysvětluje.
Zdroj: Goldman Sachs, Los Angeles Times