Jak sestavuje portfolio nejlepší investiční manažer na světě, který se bojí nového Hitlera?

Není tak časté, aby Ray Dalio, jeden z nejbohatších hedgeových manažerů, poskytoval dlouhé rozhovory médiím. Výjimkou bylo nedávné vystoupení na CNBC. Dalia nyní silně znepokojuje dlouhotrvající slabost americké i světové ekonomiky a její dopady na společnost. Radí investorům, jak na období ekonomické nejistoty připravit své portfolio.
Sociální pnutí může voliče přimět k tomu, aby předali moc do rukou podobnému tyranovi, jakým byl Adolf Hitler. Když roste nevraživost mezi bohatými a chudými (nebo levicí a pravicí) a názory se radikalizují, je to ideální prostředí pro nástup diktatury. Hitler se dostal k moci v roce 1933 - v období nejhlubší deprese, kdy vzrůstalo pnutí mezi jednotlivými segmenty společnosti.
Visit NBCNews.com for breaking news, world news, and news about the economy
Z rozhovoru jsme vybrali několik dalších Daliových postřehů na aktuální témata:
Čína
"Pro Čínu znamená jakýkoli růst pod 6 % v podstatě recesi doprovázenou finančními problémy. Skutečnost, že v Číně je vnímán 6% růst jako katastrofa, zatímco my (USA) při 2% růstu jásáme, odráží rozdíl v konkurenceschopnosti," vysvětluje Dalio.
QE3 a americký dolar
QE3 je podle Dalia odůvodnitelné. Jde hlavně o snížení úrokových měr a stimulaci růstu soukromého sektoru. Dalio očekává, že v krátkodobém horizontu bude dolar oslabovat. Světová poptávka po dolaru je zatím vysoká (evropské banky si jej půjčují, potřebují jej mladé trhy), ale může brzy klesnout a dolar se začne znehodnocovat.
Recese v USA
Pravděpodobnost skutečně výrazného poklesu je nízká, ale pokud by se americká ekonomika do hlubší recese přece jen propadla, bylo by pro ni velmi obtížné postavit se znovu na nohy. Dalio má strach, že američtí politici nenajdou rovnováhu mezi monetární a fiskální politikou. "Je potřeba pečlivě zvažovat kompromis mezi úsporami a stimulací," zdůrazňuje. Bojí se zejména zostřených konfliktů mezi bohatými a chudými. Bude záležet hlavně na lidech, zda se budou schopni semknout a najít společné řešení.
Evropská dluhová krize
Dalio očekává v následujících letech "řízenou depresi" v jižní Evropě. Bude trvat deset až patnáct let, než se ekonomiky periferních zemí zotaví, nicméně eurozóna vydrží pospolu. Bude za tím stát kombinace monetární politiky tištění peněz (se stimulačními důsledky pro růst ekonomiky) a deleveragingu včetně restrukturalizace dluhů (deflační a negativní pro růst).
Úspěch bude záviset stejně jako v USA na nalezení rovnováhy mezi těmito dvěma protichůdnými přístupy, aby bylo ve finále sníženo zadlužení ve vztahu k příjmům. Pokud by se měla měnová unie rozpadnout, bylo by to výstupem silných severských států, ne slabých jižních členů.
Portfolio do každého burzovního počasí
Dalio radí: "Nesnažte se investovat impulzivně. Mnoho lidí dělá chybu tím, že uvažují krátkodobě a reagují na každodenní zprávy. Pokud s něčím nemají zkušenosti, považují to za nepravděpodobné a nevěnují tomu pozornost. Jenže téměř všechny důležité mezníky historie tvořily události, které jsme nikdy předtím nezažili. Rozpad Brettonwoodského měnového systému, ropný šok, krize nestandardních hypoték a podobně."
Podle Dalia musí strategický alokační mix zajišťovat portfolio pro případ nejistoty. Když vsadíte na vzestup akcií, je vysoká pravděpodobnost, že prohrajete. Průměrný investor by na tuto "hru" neměl přistoupit. Pokud bude mít v portfoliu jen samé akcie, které vykazují dvojnásobně vyšší volatilitu než bondy, bude jeho riziko koncentrované. Raději by se měl zaměřit na sestavení balancovaného portfolia.
Za vývojem výnosů akcií a dluhopisů stojí inflace a ekonomický růst. Zjednodušeně řečeno, když je růst rychlejší než očekávaný, jdou akcie nahoru, a naopak, když je naproti tomu vyšší než očekávaná inflace, jdou dluhopisy dolů a naopak.
S vědomím těchto čtyř scénářů byste měli stavět čtyři odlišná portfolia. Jedině tak zajistíte, že bude vaše celková investice balancovaná. V životě každého z nás jde alespoň jedna skupina aktiv se vším investovaným kapitálem "ke dnu", nikdo z nás ale neví, která to bude.
Zdroj: CNBC
Aktuality
