Nacismus, fašismus & spol.: Nezaměstnanost v Evropě může mít nedozírné následky

Před summitem, který dnes skončí v Bruselu, všichni chápali, že je situace v Evropě vážná. Rekapitalizace bank, mírnější "rozvrh hodin" pro řecké reformy, společné garance vkladů v evropských bankách a "jízdní řád" pro integraci Evropy jsou nepochybně důležitá témata, jakkoli Evropu mnohdy spíše rozdělují. Vysoká nezaměstnanost, a tedy potřeba podpory růstu, jsou ovšem neméně podstatné výzvy pro evropské politiky a ekonomy. Bude zatím dohodnutých 120 miliard eur stačit?
Michael Cembalest z JPMorgan upozorňuje, že Německo nemůže dát zbytku Evropy bianko šek na látání děr v jednotlivých rozpočtech a bankovních bilancích. I Němci již dluží přes 80 % svého HDP. A bailouty bankovního sektoru možná uklidní bankéře a byznysmeny, běžní střadatelé je ovšem podle všeho zaplatí vyššími daněmi.
Na některé otázky se odpovědi hledají těžko. Itálie, Španělsko, Řecko a Portugalsko se hospodářsky propadají o 2 až 5 % ročně (snad to není příliš optimistické), nezaměstnanost ve Španělsku a v Řecku je vysoko nad 20 %, nemluvě o počtu mladých lidí bez práce.
Vysoké úrovně nezaměstnanosti by měly být varováním také při pohledu do historie. Míra nezaměstnanosti přes 20 % byla jedním ze společenských faktorů, který v meziválečném období pomohl k moci německým národním socialistům.
Krajně pravicové strany přitom získávají na popularitě mezi nespokojenými lidmi nejen v Řecku, ale také v některých "bohatých" zemích, například ve Finsku nebo v Nizozemsku. A jejich názor na integrační snahy v Evropě je dostatečně známý - "Evropan" je pro ně možná geografické označení, ale jistě ne příslušník "jednoho národa".
Zdroj: Zero Hedge