Fed snížil úrokovou sazbu o jeden procentní bod na historické minimum a zahajuje masivní odkup aktiv. ECB hlásí společnou operaci centrálních bank

Měnový výbor centrální banky USA v neděli opět snížil základní úrokovou sazbu, tentokrát o celý jeden procentní bod do pásma 0-0,25 %. Zároveň zahajuje masivní program nákupů aktiv v objemu nejméně 700 miliard dolarů. Chce tak ochránit americkou ekonomiku před ekonomickými dopady pandemie nového koronaviru. Podle Evropské centrální banky spouštějí hlavní světové centrální banky společnou operaci, jejímž cílem je zajistit, aby byl v pondělí na trhu dostatek likvidity.
Do akce je kromě ECB a Fedu zapojena ještě britská, japonská, kanadská a švýcarská centrální banka, uvádí měnový výbor ECB. Likviditu dolaru ve světě skrze swapové obchody má posílit globálně koordinovaná akce všech těchto bank, které snížily sazby u swapových kontraktů a prodloužily jejich platnost.
Fed bude udržovat úrokové sazby blízko nuly, dokud si nebude jistý, že je krize zažehnána, uvedla banka. Proti nedělnímu kroku hlasovala jen jedna z 12 členů měnového výboru Fedu, Loretta J. Mesterová. Ta ve výboru zasedá za Cleveland a přála si méně razantní snížení sazeb.
Americká centrální banka také oznámila, že od pondělí 16. března bude nakupovat pokladniční poukázky za 500 miliard dolarů a hypotéční cenné papíry (MBS) za 200 miliard dolarů.
Fed srazil také limitní zápůjční sazbu pro banky a diskontní sazbu o 125 bazických bodů na 0,25 % a prodloužil splatnost úvěrů na 90 dní. Dále srazil řadě bank požadavky na rezervy na nulu.
Fed úroky snížil nečekaně již podruhé za méně než dva týdny.
Fed - základní úroková sazba (%)
Americký dolar po oznámení zprávy skokově ztrácel vůči euru na zhruba 1,120 EUR/USD z předchozích zhruba 1,107 EUR/USD. Futures na americké akciové indexy prudce oslabovaly a narazily na limit možného poklesu.
Futures na index S&P 500 po rozhodnutí Fedu 15. března 2020
Posilovaly naopak americké státní dluhopisy a zlato.
Zlato po rozhodnutí Fedu 15. března 2020
"Fed jednoznačně vystřelil z měnové bazuky, to je jasné," uvedl Peter Boockvar, investiční ředitel Bleakley Advisory Group. "Doufejme, že tato zbraň bude účinná, protože nevím, co dalšího by měnová autorita ještě mohla trhu dodat. Koronavirus nicméně žádné množství peněz nevyléčí, na to je potřeba lék a čas."
"Společně s důležitým fiskálním balíčkem by opatření Fedu měla pomoci zvládnout ekonomické dopady šíření koronaviru," sdělila CNBC Quincy Krosbyová z Prudential Financial. "Pozitivní dopad postupně bude cítit, nyní je ale trh hlavně napjatý, zda opatření proti šíření viru budou účinná."
"Centrální banka se snaží za každou cenu maximalizovat přístup bank, firem i domácností k likvidním prostředkům, aby mohly přestát dopady omezení vyplývajících z boje s koronavirem, a tlumit dopad do ekonomiky. Podniky (zejména menší) se mohou rychle dostat do problémů kvůli výpadku poptávky, dodavatelských řetězců a nutnosti hradit dále fixní náklady a mzdy zaměstnancům. I omezené trvání ochranných opatření povede k útlumu výroby a propouštění a případné bankroty v některých sektorech mohou otevřít spirálu, jež povede k recesi v celé ekonomice. Například Apple či Nike již oznámily, že na dva týdny uzavírají většinu obchodů mimo Čínu," napsal analytik Jan Šafránek z České spořitelny.
"Tak náhlým a rázným snížením základní úrokové sazby dává Fed najevo, že ekonomika bude v dalších týdnech a měsících čelit výrazným škodám a poklesu hospodářství kvůli pandemii koronaviru. Do jisté míry ke snížení základní sazby vedly i psychologické důvody. Fed chce uklidnit akciové trhy s tím, že ekonomice předem dává velký doping, aby lépe zvládla škody," uvedl Dušan Jilčík ze společnosti STARTEEPO.
Nedělní krok Fedu obratem přivítal americký prezident Donald Trump. "Velice mne to těší. Chci Fedu poblahopřát," řekl Trump na tiskové konferenci v Bílém domě. Trump po snižování úroků dlouho volal. "Ochránění a růst kapitálového trhu rozhoduje prezidentské volby a Donald Trump usiluje o znovuzvolení," napsal Jilčík.
Nedělní opatření Fedu jsou nejrozsáhlejší sadou najednou přijatých podpůrných kroků v historii banky. "Jsme připraveni využít plnou sadu nástrojů k podpoře toku úvěrů k domácnostem a firmám s cílem podpory zaměstnanosti a cenové stability," vyhlásila centrální banka USA.
"Fed překvapil načasováním svých kroků, ne tolik jejich rozsahem. Zlato podle očekávání zamířilo výše a nejspíše dále zpevní, protože na trhu s ním pro tuto chvíli skončí krize likvidity a kov se bude uplatňovat jako bezpečný přístav. Akciové indexy by měly posilovat, ale protože v pátek výrazně posílily, akciový trh v noci z neděle na pondělí naopak výrazně oslaboval. Trh si uvědomuje, že americká ekonomika míří do problémů a snížení sazeb a odkupy aktiv jsou jen malou náplastí. Ziskovost amerických i evropských firem se totiž kvůli otřesu ekonomiky nejspíše silně propadne," napsal Radim Dohnal z Capitalinked.com.
Pro Českou republiku bude mít nejspíše nová sada opatření Fedu rovněž důsledky. Trefně to vyjádřil na Twitteru hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
"V Česku zatím na pokles sazeb čekáme. Stát zatím v ekonomické oblasti přišel jen s mikroskopickým opatřením v podobě posunutí termínu podání daňového přiznání podnikatelů. Navíc plánuje fiskální škrty, zatím zrušením slev na jízdné. Ukazuje se, že Andrej Babiš a Alena Schillerová nejsou ekonomové, ale spíše účetní. Proč česká vláda nevyhlásí daňové prázdniny živnostníkům na dobu opatření pro boj s koronavirem, případně neslíbí příplatky zdravotním sestrám a lékařům za tyto dny, nevyhlásí nové nákupy do státních hmotných rezerv, nepřijde s fiskálním opatřením v podobě dotací pro zalesňování holin po kůrovci? Ekonomika potřebuje fiskální stimuly právě teď, ne (jako loni) v době konjunktury," doplnil Radim Dohnal.
"Je téměř jisté, že k podobným krokům budou přistupovat i další centrální banky ve vyspělých ekonomikách. To se týká i ČNB, a i když guvernér Jiří Rusnok ještě v úterý neviděl takový krok jako okamžitě potřebný, po posledních událostech zřejmě ke snížení sazeb brzy dojde," doplnil Jilčík.
Zdroj: ČTK, CNBC