Evropské akciové indexy ve středu odepsaly až 6 %, britská libra se k dolaru propadla na minima z roku 1985

Evropské akciové indexy vstoupily do středečního obchodování v minusu. Index STOXX Europe 600 v úvodu klesal o necelá dvě procenta poté, co v úterý skončily burzovní indexy v plusu v reakci na odhodlání vlád za každou cenu bojovat s ekonomickými dopady šíření koronaviru. Během dne se ztráty prohloubily a nakonec seance skončila s až 6% ztrátami indexů.
Panevropský index STOXX Europe 600 ve středu klesl o 3,9 % na 279,73 bodu, britský FTSE 100 se snížil o 4,05 % na 5 080,58 bodu, německý DAX odepsal 5,56 % na 8 441,71 bodu a francouzský CAC 40 uzavřel se ztrátou 5,94 % na 3 754,84 bodu. Slušně si vedl italský index FTSE MIB, který klesl jenom o 1,27 %. Španělský IBEX 35 pak den uzavřel se ztrátou 3,44 %.
STOXX Europe 600 - 18. března 2020, zdroj: MarketWatch
Zhruba o 3 % zlevnily akcie automobilky BMW, která podobně jako dříve Volkswagen nebo Fiat Chrysler oznámila, že zastaví výrobu ve všech svých evropských závodech. Během dne ale titul ztrácel i více než 7 %.
Hluboko v minusu opět skončily cenné papíry provozovatele výletních plaveb Carnival (34,22 %). Více než pětinu hodnoty odepsaly akcie francouzského výrobce letadel Airbus (-22,17 %).
Nahoru naopak vystřelily akcie řetězce kin Cineworld Group (+151,64 %), které byly pod extrémním tlakem v úterý. Do plusu zamířily i akcie maloobchodního řetězce Marks & Spencer (+23,75 %).
Nervozita na trzích se odráží také na dluhopisovém trhu. Německu se ve středeční aukci 30letých vládních dluhopisů nepodařilo upsat celý objem, když se prodaly cenné papíry pouze za 1,176 miliardy eur při výnosu 0,01 %. Celkový objem na straně poptávky činil 1,347 miliardy eur, ale v plánu bylo prodat dluhopisy za 1,5 miliardy eur.
Na měnových trzích drtil americký dolar většinu ostatních měn včetně těch evropských. Kurz EUR/USD se poprvé od května 2017 dostal pod úroveň 1,09, britská libra se vůči dolaru dokonce propadla na minima z roku 1985.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Německá vláda se ve středu dohodla na základu rozpočtu pro rok 2021. Rozpočet počítá s rekordními investicemi a má být stále vyrovnaný, dříve připravené plány ale nijak nezohledňují dopady současné pandemie koronaviru, napsala agentura DPA. Ministr financí Olaf Scholz nicméně ujistil, že kabinet je připraven poskytnout poškozenému hospodářství oporu.
- Rumunská menšinová vláda se ve středu chystá přijmout soubor opatření v hodnotě téměř dvou procent hrubého domácího produktu (HDP), aby pomohla ekonomice překonat dopady koronaviru, uvedl podle agentury Reuters ministr financí Florin Citu. Rumunsko, které v pondělí vyhlásilo stav nouze, má zatím 217 potvrzených případů nákazy, ale žádné úmrtí. Sousední Moldavsko dnes ohlásilo prvního mrtvého.
- Francouzská farmaceutická firma Sanofi je připravena dát úřadům k dispozici miliony dávek antimalarika Plaquenil, které vykázalo "slibné" testy při léčbě nemoci COVID-19 způsobované novým koronavirem. Mohlo by tak být léčeno až 300 000 nemocných, tvrdí laboratoř.
- Německá automobilka BMW kvůli koronaviru na více než čtyři týdny zastaví výrobu ve všech svých evropských závodech. Informoval o tom ve středu šéf podniku Oliver Zipse. BMW tak učinila podobný krok jako automobilový koncern Volkswagen, který své evropské závody, včetně těch českých, uzavírá na dva až tři týdny.
- Meziroční míra inflace v eurozóně v únoru klesla na 1,2 %, a byla tak dvě desetiny procentního bodu pod lednovou úrovní. Potvrdily to ve středu konečné údaje evropského statistického úřadu Eurostat. Po mírném růstu z minulých čtyř měsíců tak inflace navzdory snaze Evropské centrální banky (ECB) opět klesla. V celé Evropské unii se růst cen proti lednu snížil o desetinu procentního bodu na 1,6 %.
- Britská automobilka Jaguar Land Rover (JLR) kvůli pandemii způsobené novým koronavirem od pátku dočasně zastaví výrobu ve svém závodě v Nitře. S odvoláním na firmu o tom ve středu informovala agentura Reuters. Jaguar Land Rover spadá pod indickou skupinu Tata Motors.
- Vzhledem k propadu cen ropy na světových trzích by příjmy ruského rozpočtu z prodeje ropy a plynu letos mohly být nižší asi o tři biliony rublů (951 miliard Kč). Odhadl to ve středu ministr financí Anton Siluanov. Podle něj ale země má dostatek rezerv, aby výpadek pokryla.
- Evropská centrální banka je připravena podniknout další kroky na podporu ekonomiky eurozóny, zasažené problémy v souvislosti s šířením koronaviru. ECB se středečním prohlášení snažila rozptýlit rostoucí obavy, že bance již došla munice, napsala agentura Reuters.
- Rakouská vláda připravuje na zmírnění hospodářských dopadů pandemie koronaviru finanční pomoc v objemu 38 miliard eur. Ve středu to podle agentury APA oznámil kancléř Sebastian Kurz.
- Státy Evropské unie ve středu formálně schválily vytvoření nouzového fondu ve výši 37 miliard eur na boj proti šíření koronaviru a zmírnění jeho ekonomických dopadů. Velvyslanci unijních zemí rovněž podpořili využití peněz z Evropského fondu solidarity pro oblasti zasažené nákazou. Informovala o tom dnes Rada EU.
Průběžné středeční zpravodajství
Francouzská vláda v úterý oznámila balík opatření v objemu 45 miliard eur, Španělsko informovalo, že poskytne na boj s dopady koronaviru 200 miliard eur, Spojené království podpoří ekonomiku vládou krytými úvěry v objemu 330 miliard liber a Bílý dům poté odpoledne představil dokonce balík opatření v hodnotě 850 miliard dolarů. Britský ministr financí Rishi Sunak uvedl, že vláda "udělá cokoli, co bude třeba", čímž parafrázoval slavný projev Maria Draghiho z doby dluhové krize v Evropě.
Jistým uklidněním byla pro trhy v úterý i studie americké banky JPMorgan Chase, podle které by epidemie nemoci způsobované koronavirem měla vyvrcholit v Evropě na konci března. V největších zemích Evropské unie - Německu, Francii, Španělsku, Itálii a Velké Británii - by se podle ní počet nakažených mohl zastavit na zhruba 80 000.
Britský index FTSE 100 ve středu kolem 9.35 odepisoval 3,06 %, německý DAX klesal o 4,03 %, francouzský CAC 40 ztrácel o 3,5 %, italský FTSE MIB se snižoval o 1,92 % a španělský IBEX 35 přicházel o 2,39 %.
Kolem 11.20 index FTSE 100 klesal o 4,83 %, DAX ztrácel 4,48 %, CAC 40 odepisoval 4,72 % a STOXX Europe se snižoval o 3,72 %.
Inflace v eurozóně v únoru klesla na 1,2 %
Z ekonomických dat vyšla zpráva o inflaci v eurozóně. Podle konečných údajů evropského statistického úřadu Eurostat růst cen v eurozóně v únoru zpomalil na 1,2 %. Po mírném růstu z minulých čtyř měsíců tak inflace navzdory snaze Evropské centrální banky opět klesla.
V celé Evropské unii se růst cen proti lednu snížil o desetinu procentního bodu na 1,6 %. Mezi unijními zeměmi měla nejnižší inflaci Itálie (0,2 %), Řecko (0,4 %) a Portugalsko (0,5 %). Nejvíce naproti tomu meziročně ceny vzrostly v Maďarsku (4,4 %), Polsku (4,1 %) a Česku (3,7 %).
Výrobu v Evropě přeruší i BMW
Hluboko do minusu se propadaly akcie automobilky BMW (v 11.30 -7,2 %), která uvedla, že kvůli koronaviru na více než čtyři týdny zastaví výrobu ve všech svých evropských závodech. BMW tak učinila podobný krok jako automobilový koncern Volkswagen, který své evropské závody, včetně těch českých, uzavírá na dva až tři týdny. Rozhodnutí automobilky zdůvodnil šéf firmy Oliver Zipse očekávaným výrazným poklesem poptávky po autech na všech důležitých trzích. "Objem naší produkce přizpůsobujeme flexibilně poptávce," podotkl.
Klesaly rovněž akcie francouzské farmaceutické firmy Sanofi (v 11.35 -7,97 %), a to navzdory tomu, že společnost uvedla, že je připravena dát úřadům k dispozici miliony dávek antimalarika Plaquenil, které vykázalo "slibné" testy při léčbě nemoci COVID-19. Mohlo by tak být léčeno až 300 000 nemocných, uvedla laboratoř.
Odpoledne se indexy pohybovaly v blízkosti denních minim, STOXX Europe 600 klesal o 4,46 %, FTSE 100 odepisoval 4,45 %, DAX ztrácel 5,07 % a CAC 40 se snižoval o 5,42 %.
ECB je připravena podniknout další kroky na podporu ekonomiky
Evropská centrální banka prohlásila, že je připravena podniknout další kroky na podporu ekonomiky eurozóny zasažené problémy v souvislosti s šířením koronaviru. Měnová autorita eurozóny se tak snaží rozptýlit rostoucí obavy, že jí už došla munice. ECB je prý připravena upravit všechna svá opatření, pokud to bude nutné pro zajištění likvidity v bankovním systému a plynulého přenosu její měnové politiky do všech jurisdikcí. Viceprezident ECB Luis de Guindos pak posílil tuto zprávu prohlášením, že centrální banka toho může udělat víc, ale že v současnosti jde o zdravotní krizi, nikoli finanční, takže zodpovědnost musejí převzít vlády.
Minulý týden ECB představila širokou škálu stimulačních opatření. Trhy se ale ptají, zda jí zůstaly nějaké účinné nástroje pro případ, že se krize prohloubí. Tyto obavy ještě posílil šéf rakouské centrální banky Robert Holzmann, který v jednom svém rozhovoru naznačil, že měnová politika je na hranici svých možností a že ECB nemůže splnit očekávání trhu. Později zveřejnil krátké prohlášení, ve kterém uvedl, že měnová politika "v žádném případě" není na hranici svých možností.
Babiš: Vláda by mohla poskytnout na podporu podnikatelů až bilion korun
Ochotu bojovat s dopady koronaviru vyjádřil i český premiér Andrej Babiš. Vláda by podle něj mohla na základě analýz poskytnout na podporu podnikatelů a firem postižených šířením koronaviru až jeden bilion korun. Na přímou pomoc by podle něj mělo směřovat zhruba 100 miliard korun a na záruky 900 miliard korun.
Před pátou hodinou odpolední index FTSE 100 klesal o 3,79 %, DAX ztrácel 4,76 %, CAC 40 odepisoval 6,22 % a STOXX Europe se snižoval o 4,05 %.
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com
Aktuality
