Evropské akcie v pondělí výrazně oslabily, západoevropské burzovní indexy ztratily až 4 %

Obchodování na západoevropských burzách začalo v úvodu týdne výrazně v červených číslech, indexy ztrácely po startu seance 4 až 5 %. Dopoledne se benchmarky pohybovaly v blízkosti denních minim, velkou část ztrát ale smazaly poté, co americká centrální banka oznámila neomezené kvantitativní uvolňování. Optimismus ovšem na trzích nevydržel dlouho, a tak se indexy posléze vrátily hluboko pod nulu, kde den i zakončily.
Panevropský index STOXX Europe 600 nakonec v pondělí uzavřel se ztrátou 4,3 % na 280,43 bodu, britský FTSE 100 klesl o 3,79 % na 4 993,89 bodu, německý DAX se snížil o 2,1 % na 8 741,15 bodu a francouzský CAC 40 odepsal 3,32 % na 3 914,31 bodu.
STOXX Europe 600 - 23. března 2020, zdroj: MarketWatch
Mezi investory i v pondělí převážily obavy z ekonomických dopadů šíření koronaviru na ekonomiku nad optimismem centrálních vlád a bank proti těmto dopadům za každou cenu bojovat. Po oznámení neomezeného QE americké centrální banky sice indexy velkou část indexů smazaly, den ale zakončily poblíž denních minim.
Akcie britsko-nizozemského koncernu Royal Dutch Shell na londýnské burze zdražily o více než 6 %. Společnost v pondělí oznámila, že letos sníží výdaje o pět miliard dolarů a přeruší zpětný odkup svých akcií v reakci na propad cen ropy.
Cenné papíry pronajímatele vybavených a kancelářských prostor v business centrech IWG spadly o 17 % poté, co společnost přerušila výplatu dividend a chystaný zpětný odkup akcií. Pod tlakem byly stále i cenné papíry řetězce kin Cineworld Group (-21,71 %).
Za celý uplynulý týden panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 2,04 %, britský FTSE 100 odepsal 3,27 %, německý DAX se snížil o 3,28 % a francouzský CAC 40 přišel o 1,69 %. Ztráty v měsíčním horizontu u hlavních indexů přesáhly 30 %.
Během víkendu stoupl počet lidí nakažených koronavirem na více než 300 tisíc lidí, počet úmrtí překročil 13 tisíc, počet uzdravených mezitím stoupl nad 92 tisíc. Nejhorší situace je aktuálně v Itálii, naopak Čína již vykazuje více importovaných než domácích případů.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Negativní hospodářské dopady koronaviru stáhnou evropskou ekonomiku do recese, ve druhém pololetí by se však měl hrubý domácí produkt vrátit k růstu. V rozhovoru se španělskou televizí La Sexta to řekl viceprezident Evropské centrální banky (ECB) Luis de Guindos.
- Koronavirus připraví německou ekonomiku o stovky miliard eur, předpověděl v pondělí hospodářský institut Ifo. Jeho konkrétní odhady se pohybují mezi 255 miliardami a 729 miliardami eur. O práci navíc může přijít hodně přes milion lidí.
- Světové ekonomice potrvá roky, než se zotaví z dopadů šíření koronaviru. Uvedl to generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría. Dodal, že koronavirus už způsobil větší ekonomický šok než finanční krize. Naděje na rychlé hospodářské oživení jsou podle něj spíše zbožným přáním než výsledkem racionálního uvažování.
- Rozpočet Německa letos pravděpodobně skončí rekordním deficitem. Spolková vláda totiž v pondělí schválila jeho úpravu kvůli hospodářským dopadům rychle se šířícího koronaviru. Nově počítá s deficitem 156,3 miliardy eur.
- Ministři financí skupiny největších ekonomik světa G20 se dohodli na přípravě společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou šířením koronaviru. Uvedl to na Twitteru francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Pondělní jednání ministrů financí a centrálních bankéřů se uskutečnilo prostřednictvím videokonference a skupina už předem oznámila, že po skončení jednání nevydá žádné prohlášení.
- Spotřebitelská nálada v eurozóně i v celé Evropské unii se v březnu podle rychlého odhadu výrazně snížila a v eurozóně je nyní pod svým dlouhodobým průměrem. Vyplývá to ze zprávy, kterou v pondělí zveřejnila Evropská komise. Ta však rovněž upozornila, že kvůli koronaviru bylo období pro shromažďování údajů ve většině zemí zkráceno. Podle ní pouze zhruba 15 % odpovědí bylo shromážděno po zavedení přísných opatření proti šíření koronaviru v jednotlivých zemích.
Průběžné pondělní zpravodajství
V pondělí v 9.30 panevropský index STOXX Europe 600 klesal o 4,48 % na 279,91 bodu, FTSE 100 se snižoval o 4,75 %, DAX odepisoval 4,36 % a CAC 40 ztrácel 3,95 %.
Viceprezident Evropské centrální banky Luis de Guindos v rozhovoru se španělskou televizí La Sexta to řekl, že negativní hospodářské dopady koronaviru stáhnou evropskou ekonomiku do recese, v druhém pololetí by se však podle něj měl hrubý domácí produkt vrátit k růstu. Recese se obvykle definuje jako dvě čtvrtletí poklesu ekonomiky za sebou.
ECB už v reakci na koronavirovou krizi ohlásila řadu stimulačních opatření, včetně rozsáhlých nákupů dluhopisů a nabídky mimořádně levných úvěrů pro komerční banky. Snaží se tak udržet náklady podniků i vlád na půjčky na nízké úrovni.
Kolem 12.55 index STOXX Europe 600 klesal o 4,58 % na 279,63 bodu, FTSE 100 ztrácel 4,28 %, DAX se snižoval o 3,48 % a CAC 40 odepisoval 3,83 %.
Generální tajemník Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) Ángel Gurría předpověděl, že ekonomika se bude z dopadů koronaviru zotavovat roky. "I když nenastane celosvětová recese, přijde nulový či záporný růst v mnoha ekonomikách světa, včetně těch větších," uvedl. "Nebude to znamenat jen slabý růst v letošním roce, ale také to, že k zotavení bude zapotřebí delší doba," dodal.
OECD začátkem března varovala, že růst světové ekonomiky by letos kvůli koronaviru mohl činit pouze 1,5 %, zatímco dříve jej odhadovala na 2,9 %. Nyní Gurría uvedl, že toto varování se zdá být příliš optimistickým. Řada předních světových ekonomik se podle něj dostane do recese.
Americká centrální banka v pondělí oznámila, že přijde s novými programy zaměřenými na efektivnější fungování trhů v době krize způsobené pandemií koronaviru. Mimo jiné bude nakupovat neomezené množství státních dluhopisů a cenných papírů zajištěných hypotékami. Fed uvedl, že bude nakupovat aktiva za sumy, které budou potřeba, aby podpořil hladké fungování trhu a aby byl schopen účinně ovlivňovat trhy prostřednictvím měnové politiky.
Nové opatření je doplněním dalších programů, které již centrální banka oznámila, jejichž cílem je podpořit úvěrové trhy a mezibankovní trh. A není divu, že banka přidává další opatření, polovinu peněz z nedávno oznámeného programu utratila za týden (ano, ten týden, kdy akciové indexy odepsaly přes 10 % a například trh s americkými firemními bondy pokračoval ve volném pádu).
Akciové indexy v Evropě v reakci na toto oznámení smazaly velkou část ztrát. Ve 14.15 index STOXX Europe 600 klesal o 1,74 % na 287,94 bodu. FTSE 100 klesal o 1,49 %, DAX se snižoval o 0,45 % a CAC 40 ztrácel 0,59 %.
Optimismus, který přišel po oznámení neomezeného kvantitativního uvolňování americké centrální banky, na trhu nevydržel dlouho. Po vystoupání k nule indexy otočily a vrátily se hluboko pod nulu. V 17.15 STOXX Europe 600 klesal o 4,52 % na 279,80 bodu, FTSE 100 ztrácel 4,23 %, DAX oslaboval o 2,68 % a CAC 40 odepisoval 3,94 %.
Ministři financí skupiny největších ekonomik světa G20 se mezitím dohodli na přípravě společné strategie, která pomůže překonat krizi způsobenou šířením koronaviru. Uvedl to na Twitteru francouzský ministr financí Bruno Le Maire. Pondělní jednání ministrů financí a centrálních bankéřů se uskutečnilo prostřednictvím videokonference a skupina už předem oznámila, že po skončení jednání nevydá žádné prohlášení.
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: ČTK, CNBC, MarketWatch, financialjuice.com