Inflace přijde. Ale co potom?

Rychlé šíření koronaviru dotlačilo vlády po celém světě k radikálním krokům. Aby nedošlo k přetížení zdravotnických zařízení a vyčerpání jejich kapacit, omezili politici volný pohyb osob, nařídili uzavření obchodů, mnohde i továren. To bude mít velký vliv mimo jiné na vývoj inflace. V delším horizontu ale dost možná přesně opačný, než se teď očekává.
Ekonomové předpokládají, že krátce po uvolnění restriktivních opatření a návratu k normálnímu životu se ceny dostanou pod tlak a řada firem bude zlevňovat, aby přilákala odloženou spotřebu. To se bude zřejmě týkat především nepotravinářského zboží. Poté by však podle zakladatele Talking Heads Macroeconomics Manoje Pradhana a Charlese Goodharta, emeritního profesora na London School of Economics, mohl přijít poměrně prudký růst spotřebitelských cen.
Pradhan a Goodhart vysvětlují, že podaří-li se koronavirus porazit nejpozději během léta, vzpamatuje se ekonomika poměrně rychle, protože před nástupem pandemie byla celkově v dobrém stavu. V tu chvíli podle nich levné peníze, které na trh v obrovských objemech posílají centrální banky v rámci boje za zmírnění dopadů koronaviru na hospodářství, začnou vytvářet tlak na růst cen.
"Naplní-li se tento scénář, centrální banky svými kroky umocní cykličnost ekonomiky. Budou sice tvrdit, že šlo jen o mimořádné opatření, dá se však tušit, že i ony počítají s tím, že se podobná situace bude opakovat," říkají. Centrální banky podle Pradhana a Goodharta samy sebe posílají do slepé uličky. Jinou možnost však ani nemají.
Pro centrální banky je uvolněná měnová politika nekomfortní, protože omezuje arzenál opatření, pomocí nichž mohou plnit svou úlohu. Vyšší inflaci by standardně krotily zvýšením úrokových sazeb, začnou-li však spotřebitelské ceny růst v době sílící deglobalizace a rychle rostoucího zadlužení států i spotřebitelů, bude jejich manévrovací prostor značně omezený.
"Blíží se chvíle, kdy začne narůstat napětí mezi centrálními bankami a vládami. Centrální banky cítí tlak na to, aby nízké úrokové sazby začaly definitivně vnímat jako nový normál, vnitřně s tím však nejsou smířené. Na vyústění této situace si ale budeme muset počkat," dodávají Pradhan a Goodhart.
Zdroj: Voxeu.org