US MARKETZavírá za: 6 h 26 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

KONTEXT: Přijde rychlý odraz ode dna, nebo čeká trhy a ekonomiku vleklejší bolest?

Část trhu propadla euforii a sází na robustní odpich ode dna, část předpovídá další (až) 30% pád. Oba tábory přitom do značné míry věští z křišťálové koule, dostupných relevantních dat je méně než roušek. V každém případě ale má smysl se ptát, jak jsme se dostali do současného stavu a kam a proč z něj můžeme zamířit.

Americké akcie mají za sebou nejlepší týden od roku 1974 (v pondělí část zisků vrátily), na vlně optimismu se svezla i Evropa a některé další trhy. To vše díky další injekci likvidity do systému z dílny Fedu, která by měla pomoci (zejména) malým a středním podnikům a může dosáhnout až 2,3 bilionu USD, a také v reakci na nižší než očekávané počty nakažených COVID-19 v USA.

I tak ale mnozí významní tržní hráči varují, že dno může být ještě o 30 % níže. Argumentují dlouhodobým dopadem nynějšího šoku na rozvahy firem a příjmy domácností. Ray Dalio, legenda mezi manažery hedgeových fondů, předpovídá depresi jako v letech 1929-1933, a tedy oživení ve tvaru L. Část expertů naopak sází na robustní odraz ode dna s poukazem na to, že ekonomika byla před pandemií solidně rozjetá, k čemuž se po zvládnutí koronaviru vrátí. V debatě z cyklu ABCD investora nabídl podrobnosti ekonom z Komerční banky Michal Brožka.

I když oživení ve tvaru V nelze úplně vyloučit, mně osobně se zdá nepravděpodobné. Situace v New Yorku podle záchranářů i mých kontaktů na místě připomíná 11. září 2001, jen s tím rozdílem, že to trvá již mnoho dnů. Napětí mezi těžce zasaženým jihem eurozóny a severem by se dalo krájet a hrozí vyústit v další krizi. A některé rozvíjející se trhy, včetně těch systémově významných, vrchol pandemie teprve čeká.

Výsledkem je bezprecedentní míra nejistoty, nervozity, a tudíž tendence uzavírat se do sebe. To krátkodobě znamená utlumenou spotřebu a investice, ve střednědobém horizontu to pak hrozí vznikem bariér, psychologických i faktických, které budou bezdůvodně komplikovat přeshraniční toky osob, zboží i kapitálu. Do jaké míry to hromady likvidity od centrálních bank a státu mohou vyřešit, a do jaké jen zadělávají na větší problém, je otázka, jak nastínil Michal Brožka.

Situace potvrzuje varování části trhu, že nás dlouhodobě nízké úrokové sazby a obecněji nezdravě štědré prostředí připraví o možnost efektivně reagovat na krizi. Společně s aktuální fiskální a měnovou bazukou mířící na všechny, která jen umocňuje tento abnormál, pak vyvstává téma, které jsem nedávno diskutoval i s jedním z bankéřů z londýnské City: Nepřipravujeme se o mocný nástroj kreativní destrukce? Nerozmazlujeme ty, kteří si to nezaslouží, a netrestáme tím zároveň ty hrající zodpovědně a fér?

Jsou domácnosti, firmy a možná i celé sektory, do kterých je nyní správné zainvestovat. Ne na každou bolístku je ale potřeba hned nasadit antibiotika (zdarma), protože tím jednotlivci a celý systém přicházejí o imunitu. Stalo se to nicméně standardem. Jistě, trh díky tomu dříve nebo později poroste a investoři vydělají. Až do další bouře, která již může být "perfektní".

To nejzajímavější nejen z dubnové debaty ABCD investora ve formě podcastů, stejně jako tipy a triky na stavbu vítězného portfolia a informace o projektu, najdete na www.azinvestora.info.

Centrální bankyEkonomické a politické hrozbyHospodářský růstKoronavirusSvětová ekonomikaSvětové akcie
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa