Americké akcie ve čtvrtek posílily, dařilo se technologickým titulům

Americké akcie ve čtvrtek posílily v čele s technologickými společnostmi. Investoři nyní čekají na tiskovou konferenci, na níž by měl prezident Donald Trump hovořit o obnovování hospodářského života ve Spojených státech.
Index Dow si připsal 0,14 % na 23 537,68 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 0,58 % na 2 799,55 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite přidal 1,66 % na 8 532,36 bodu. Index volatility VIX se snížil o 1,79 % na 40,11 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl asi o dva a půl bazického bodu na 0,616 %.
Nasdaq Composite těžil z růstu akcií internetového obchodu Amazon (+4,36 %) a streamovací služby Netflix (+2,91 %) na nová rekordní maxima. Poptávku po službách těchto dvou firem podporují restriktivní opatření, která mají zpomalit šíření koronaviru. Růst indexu Dow naopak zbrzdil výrazný propad ceny akcií výrobce letadel Boeing (-8,04 %).
Dolar je na týdenním maximu ke koši měn
Americký dolar se ve čtvrtek vyšplhal na týdenní maximum vůči koši předních měn, investoři ho využívají jako bezpečné útočiště. Euro k dolaru kolem 22.00 SELČ oslabovalo 0,6 % na 1,0844 USD. Dolarový index ve stejnou dobu vykazoval růst o zhruba 0,6 % na 100,05 bodu.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Americký prezident Donald Trump popřel, že chtěl uvést své jméno na šeky s jednorázovou finanční pomocí pro miliony Američanů, chápe ale, proč je tam vytištěno. Prohlásil to v noci na čtvrtek na tiskové konferenci v Bílém domě. Ve středu deník The Washington Post napsal, že Trump jako první prezident USA nechal umístit na výplatní složenky s federální pomocí své jméno. Kritici to považují za další důkaz Trumpových snah z pandemie nemoci covid-19 politicky těžit.
- O podporu v nezaměstnanosti požádalo ve Spojených státech v týdnu do 11. dubna zhruba 5,2 milionu lidí. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo práce. Výsledek znamená mírné zlepšení proti předchozímu týdnu, kdy to bylo 6,615 milionu lidí (revidováno z 6,606 milionu), je ale horší, než čekali analytici (5,105 milionu). Počet pokračujících žádostí vzrostl na 11,976 milionu ze 7,446 milionu v předcházejícím týdnu. Zde analytici očekávali růst až na 13,5 milionu.
-
Spoluzakladatel společnosti BlackRock, která je největším správcem peněz na světě, si myslí, že minimální hodnoty, na které se dostaly akciové indexy v březnu, mohou být dnem současného medvědího trhu. "Pokud křivka počtu nových onemocnění v rozvinutém světě bude nadále klesat a současně vidíme stoupající křivku vládní podpory a měnové a fiskální politiky na celém světě, mohli jsme už vidět dno," uvedl Fink v rozhovoru pro CNBC.
- Americká internetová společnost Facebook a její partneři ve čtvrtek představili výrazné úpravy projektu digitální měny zvané libra. Snaží se tak pro tento projekt zajistit souhlas regulačních orgánů.
- Zahájená výstavba v USA se v březnu meziměsíčně propadla o 22,3 %, což je nejvýraznější pokles od osmdesátých let. Klesl také počet stavebních povolení.
Výsledková sezóna
- Americké bance Morgan Stanley klesl v prvním čtvrtletí zisk o 32 % na 1,59 miliardy USD. Výsledky zaostaly za odhady analytiků, divize poradenství a správy majetku totiž zasáhl ekonomický propad způsobený pandemií nemoci covid-19.
Šíření koronaviru ve světě
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK