US MARKETOtevírá za: 3 h 44 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Ministr: Řecká ekonomika letos klesne až o 10 %

Řecká ekonomika v letošním roce kvůli dopadům epidemie způsobené koronavirem klesne o pět až deset procent. Řekl to ministr financí Christos Staikuras. Země, která je v poměru k hrubému domácímu produktu nejzadluženějším členem eurozóny, se přitom ještě nevzpamatovala z globální finanční krize, která svět zasáhla před více než deseti lety.

"Zdá se, že to bude v pásmu od pěti do deseti procent," řekl ministr v televizním rozhovoru. Odhady se podle něj neustále mění, protože záleží na restriktivních opatřeních s cílem zamezit šíření viru a na tempu jejich uvolňování.

Řecko mělo k pátečnímu večeru 2 490 případů onemocnění covid-19, z toho 130 lidí s touto nemocí zemřelo. To je relativně málo ve srovnání s jinými zeměmi Evropské unie. K nejvíce zasaženým zemím patří Itálie, Španělsko, Francie či Německo, v přepočtu na obyvatele pak Belgie.

Řecko se po globální finanční krizi ocitlo v roce 2010 na pokraji státního bankrotu a muselo požádat mezinárodní věřitele o úvěrovou pomoc. Země od té doby prošla třemi záchrannými programy, půjčky poskytnuté mezinárodními věřiteli však provázely přísné podmínky. Poslední záchranný program země opustila teprve před dvěma lety.

Za deset krizových let se objem řecké ekonomiky snížil asi o 25 %. Za loňský rok HDP vzrostl o 1,9 %, ekonomice pomohl zejména turistický sektor. Právě ten ale nyní zažívá těžké časy kvůli dopadům, které způsobuje koronavirus. Mezinárodní měnový fond odhaduje, že v letošním roce řecká ekonomika klesne o deset procent. Míra nezaměstnanosti se tak podle jeho odhadů zvýší z lednových 16,4 % patrně až na 22,3 % na konci roku.

Vláda v Aténách rozhodla, že omezení pohybu kvůli koronaviru prodlouží o týden, tedy do 4. května. Restriktivní opatření pak začne uvolňovat po tomto datu.

Zdroj: ČTK

EurozónaEvropská ekonomikaKoronavirusŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa