Evropské akcie skončily ve čtvrtek v červených číslech

Evropské akcie nenavázaly na středeční zisky a skončily ve čtvrtek ve ztrátě. Investoři se s obavami dívají na rostoucí napětí mezi USA a Čínou i zvyšující se počet nakažených koronavirem.
Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,75 % na 340,26 bodu, britský index FTSE 100 se snížil o 0,86 % na 6 015,25 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 1,15 % na 4 445,45 bodu a německý DAX odepsal 1,41 % na 11 065,93 bodu.
Rostoucí napětí mezi USA a Čínou, resp. výhrůžky amerického prezidenta směrem k Pekingu kvůli rozšíření koronaviru po světě nenechávají investory chladnými na obou stranách Atlantiku. Ministr zahraničních věcí Mike Pompeo pak nazval čínský pomocný pláno o objemu 2 miliard dolarů za ubohý. Negativně působí také informace WHO, podle níž počet nových případů nemoci covid-19 překonal tento víkend denní rekord.
V Evropě i Velké Británii sice příjemně překvapila data o podnikatelské aktivitě, která je sice stále hodně slabá, ale její pokles se zpomalil. "Eurozóna v květnu zažila další pokles podnikatelské aktivity. Údaje z průzkumu však přinejmenším ukázaly uklidňující známky toho, že v dubnu pokles pravděpodobně dosáhl dna," řekl ekonom společnosti IHS Markit Chris Williamson. Problémem jsou však data z Německa, kde byl růst podnikatelské aktivity mnohem pomalejší a zklamal i očekávání analytiků.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Pokles podnikatelské aktivity v eurozóně v květnu v důsledku uvolňování opatření proti koronaviru zpomalil. Ukazují to předběžné výsledky průzkumu mezi nákupními manažery, které ve čtvrtek zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
- Slovensko zvažuje, zda nechá o nedělích uzavřené obchody i po skončení stávající pandemie nemoci covid-19, během které nedělní prodej v zemi není až na výjimky povolen z důvodu povinné dezinfekce prostor. Zatímco podle průzkumu veřejného mínění výrazná většina obyvatel Slovenska nedělní zákaz maloobchodního prodeje potravin podporuje, politici i obchodníci nejsou v názoru na tentok krok jednotní, vyplývá z jejich prohlášení.
- Prezidenty a premiéry zemí Evropské unie čeká v příštích týdnech a měsících tvrdé vyjednávání o podmínkách, za nichž státy společně pomohou firmám a lidem v oblastech zasažených nynější pandemií covidu-19. Základem by se podle představ nejsilnějších unijních ekonomik - tedy Německa a Francie - měla stát společná půjčka ve výši 500 miliard eur. Návrh sice narazil na počáteční výtky řady zemí požadujících větší či menší objem fondu, podle analytiků se však zřejmě stane základem pro kompromis, který může spoluurčit další směřování evropského bloku.
- Slovenská vláda podle ministra financí Eduarda Hegera nehodlá plně kompenzovat firmám ztráty, které zaznamenaly kvůli dřívějšímu rozhodnutí úřadů uzavřít jejich provozy v souvislosti s opatřeními proti šíření koronaviru. Viceprezident jednoho ze zaměstnavatelských svazů Rastislav Machunka řekl, že různé subjekty zvažují žaloby na úřad hlavního hygienika.
Výsledková sezóna
- Největší italské pojišťovně Generali v prvním čtvrtletí meziročně klesl čistý zisk o 85 % na 113 milionů eur. Za poklesem stálo zejména snížení hodnoty investic o 655 milionů eur v důsledku dopadu pandemie způsobené koronavirem na finanční trhy, oznámila dnes firma.
Zdroj: CNBC, Reuters
Aktuality
