Evropské akcie v úterý opět zpevnily, dařilo se sektoru cestovního ruchu a volného času

Evropské akcie v úterý pokračovaly v růstu z předešlého dne a přiblížily se ke svému 11týdennímu maximu. Dařilo se zejména akciím v oboru volného času a cestovního ruchu.
Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,08 % na 348,92 bodu, německý DAX vzrostl o 1 % na 11 504,65 bodu francouzský CAC 40 posílil o 1,46 % na 4 606,24 bodu a britský FTSE 100 se zvýšil o 1,24 % na 6 067,76 bodu.
V úterý se už obchodovalo také na britských ostrovech, kde se podle premiéra začnou v příštím měsíci otevírat obchody a nákupní centra. Dařilo se zejména firmě Aston Martin, jejíž akcie posílily o 27,92 % poté, co firma oznámila, že jejím novým šéfem bude Tobias Moers, CEO společnosti Mercedes-AMG.
Pozitivní náladu na trzích v posledních dnech přináší informace o rostoucím počtu firem, které se snaží vyvinout vakcínu proti koronaviru. Po firmách Moderna a Novavax se se svým projektem v úterý pochválila také firma Merck, která na projektu spolupracuje s neziskovou vědeckou výzkumnou organizací IAVI a testovat by mohly už někdy koncem roku. Index Stoxx Europe 600 se díky tomu přiblížil ke svému 11týdennímu maximu.
Jednoznačným vítězem dne byly akcie v sektoru volného a času a cestovního ruchu, které posilovaly zejména díky zprávě, že německá vláda chce od 15. června ukončit omezení cestování do 31 zemí. Přes třicet procent si díky tomu připsaly akcie cestovní kanceláře TUI (+32,38 %). Akcie IAG, vlastníka British Airways, posílily o 22,54 %, akcie easyJet přidaly 19,4 % a akcie firmy Carnival skončily v zisku 13,18 %. Dařilo se také akciím německé Lufthansy, které posílily o 6,38 %.
"Všechny zprávy o znovuotevření ekonomik, při nedostatku zpráv o druhé vlně pandemie covid-19, budou trhy považovány za pozitivní. Zajímavé je, že analytici stále častěji očekávají, že druhé čtvrtletí bude úspěšné. Ale já bych byla opatrnější, protože si myslím, že trhy jsou stále velice zranitelné," řekla Marija Veitmane ze společnosti State Street Global Markets.
Akcie evropských cestovních společností povzbudily i zprávy o uvolňování cestovních omezení ve Španělsku a fakt, že znovuotevírání podniků po dvouměsíční uzávěrce nepřineslo znatelný nárůst počtu osob infikovaných koronavirem.
Cestovní ruch a zábavní průmysl byly opatřeními proti šíření koronavirové nákazy zasaženy velmi těžce. Doplatily na uzavírání hranic, na omezení letecké dopravy, na pravidla o udržování bezpečné vzdálenosti mezi lidmi i na uzavření restaurací, kin či hospod.
Dílčí index akcií cestovního ruchu ale v úterý vystoupil nejvýše od 30. dubna. Více než 20 % přidaly akcie britského řetězce hospod Mitchells & Butlers a akcie provozovatele kin Cineworld, které reagovaly na oznámení britského premiéra Borise Johnsona, že příští měsíc budou v rámci uvolňování protikoronavirových opatření moci otevřít tisíce obchodů. Evropští provozovatelé letišť Fraport, Aeroports de Paris a Aena přidávaly pět až deset procent.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Nálada spotřebitelů v Německu se po pandemii zotavuje. Index důvěry na měsíc červen sice zůstal v záporném pásmu, ale zvýšil se z rekordně nízké květnové úrovně. Ukázaly to výsledky průzkumu, které v úterý zveřejnil německý institut GfK.
- Druhý největší výrobce balené kávy na světě, společnost JDE Peet's, stanovil orientační cenové rozpětí pro primární veřejnou nabídku svých akcií. Podle ní by tržní hodnota společnosti mohla dosáhnout až 16 miliard eur. JDE je jednou z mála velkých firem, která je ochotna vstoupit na akciový trh od vypuknutí koronavirové krize, uvedla v úterý agentura Reuters.
- Pesimismus, který vlivem karanténních opatření v dubnu panoval mezi německými vývozci, tento měsíc díky otevírání ekonomik mírně opadl. Index důvěry, který je založen na průzkumu mezi zhruba 2 300 výrobci, sice za květen rekordně vzrostl, zůstává ale záporný. Uvedl to v úterý mnichovský ekonomický institut Ifo.
- Evropská centrální banka připravuje mimořádné plány na to, jak by realizovala svůj program nákupů dluhopisů za biliony eur bez Deutsche Bundesbank, tedy německé centrální banky, pokud by nejvyšší soud v Německu Bundesbank donutil systém opustit. Agentuře Reuters to řekly čtyři zdroje obeznámené se situací. Bundesbank je hlavním účastníkem programu nákupů.
- Evropská komise chce naplnit příští sedmiletý rozpočet a budoucí fond pokrizové obnovy ekonomik také s pomocí nových ekologických daní a poplatků. Podle unijních činitelů bude návrh chystaný na středu počítat s tím, že do společné unijní kasy budou mířit například příjmy z nové daně z nerecyklovaných plastů či z prodeje emisních povolenek.
Zdroj: CNBC, Reuters