Evropské akcie ve čtvrtek skončily počtvrté v řadě v zisku

Evropské akcie ve čtvrtek pokračovaly v růstové sérii a mají za sebou čtvrtý den v zelených číslech. Investoři jsou optimističtí po oznámení nového plánu od Evropské komise, jehož pozitivní vliv překonává i kontroverzi kolem čínského zákona o národní bezpečnosti v Hongkongu.
Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,64 % na 355,47 bodu, britský index FTSE 100 se zvýšil o 1,21 % na 6 218,79 bodu, francouzský CAC 40 přidal 1,76 % na 4 771,39 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,06 % na 11 781,13 bodu.
Den po oznámení bezprecedentního záchranného plánu EK jsou investoři stále pozitivně naladěni. Jejich optimismus jim nemůže vzít ani tvrzení šéfky ECB o tom, že ekonomika za rok 2020 možná klesne o 8 až 12 %, ani Béžová kniha Fedu, která poukazuje na prudký pokles spotřebitelských výdajů i na propad produkce zpracovatelského sektoru v dubnu a květnu, ani zvětšování vlivu Číny v Hongkongu. K dobré náladě přispívá i pokračování uvolňování restriktivních opatření v dalších ekonomikách.
"Po oznámení záchranného plánu Evropské komise na zotavení ekonomiky je vidět, že u rizikových aktiv v Evropě stále existuje prostor pro optimismus, a to přesto, že sentiment na globálních trzích je negativně ovlivňován vyostřením vztahů s Čínou. Přispívá to k našim očekáváním, že evropská riziková aktiva na tom budou dobře, čemuž ještě pomůže pravděpodobné rozšíření QE ze strany ECB v příštím týdnu," míní analytici ze společnosti Mizuho.
Mezi lídry se zařadily akcie společnosti Cineworld (+22 %), která plánuje otevřít všechny svá kina v červenci a na přežití složitého období si zajistila dodatečných 110 milionů dolarů od věřitelů. Posilovaly také akcie společnosti easyJet (+4,5 %), která oznámila svůj úsporný plán a propuštění asi 30 % zaměstnanců.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Ekonomická nálada v Evropě i v eurozóně vykázala v květnu mírné zlepšení, čemuž pomáhá uvolňování restriktivních opatření kvůli pandemii covid-19. Pod dubnovém rekordním propadu však analytici očekávali ještě lepší čísla.
- Německá ekonomika letos klesne kvůli dopadům pandemie patrně o 6,6 %, zatímco v roce 2021 vzroste o 10,2 %. Uvedl to ve čtvrtek vlivný hospodářský institut Ifo. Firmy v průměru očekávají, že jejich provoz se po přísných karanténních opatřeních ve druhém čtvrtletí vrátí do normálu za devět měsíců. Podle tohoto scénáře největší evropská ekonomika ve druhém kvartálu klesne o 12,4 %.
- Ekonomická nálada na Slovensku v květnu, kdy země již zaznamenala výrazný pokles nových případů infekce koronavirem, pokračovala v poklesu. Tříměsíční klouzavý průměr souhrnného indexu ekonomické nálady se po úpravě o sezonní vlivy snížil na nejnižší úroveň za posledních 11 let. Informoval o tom ve čtvrtek slovenský statistický úřad.
- Britská nízkonákladová letecká společnost easyJet oznámila, že plánuje propustit asi třetinu svých zaměstnanců kvůli negativním dopadům pandemie covid-19, která doléhá na odvětví cestovního ruchu.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu v květnu dále zpomalilo na 0,5 % z dubnových 0,8 %. Vyplývá to z předběžných údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie, které ve čtvrtek zveřejnil německý statistický úřad. Inflace v Německu se tak ještě více vzdálila od cíle Evropské centrální banky.
- Polská centrální banka dnes překvapivě snížila svou základní úrokovou sazbu na pouhých 0,1 % z dosavadních 0,5 %. Snaží se tak zmírnit dopady koronaviru na ekonomiku. Analytici podle agentury Reuters předpokládali, že banka úroky ponechá beze změny.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters
Aktuality
