Evropské akcie začaly týden optimisticky

Investoři na evropských trzích v pondělí tak trochu ignorovali vyhrocenou situaci v USA i zhoršující se vztahy mezi USA a Čínou a soustředili se spíše na to, že ekonomická aktivita po uvolňování přísných restriktivních opatření opět roste.
Panevropský STOXX Europe 600 uzavřel se ziskem 1,10 % na 354,20 bodu, britský FTSE 100 přidal 1,48 % na 6 166,42 bodu, francouzský CAC 40 posílil o 1,43 % na 4 762,78 bodu a italský FTSE MIB se zvýšil o 1,79 % na 18 523,71 bodu. V Německu, Rakousku, Dánsku, Norsku, Švédsku a Švýcarsku se dnes neobchodovalo kvůli svátku.
Přestože vyhrocování situace mezi USA a Čínou kvůli kontroverznímu zákonu o národní bezpečnosti v Hongkongu mohlo před pár dny vypadat hrozivě, investoři nakonec usoudili, že vyhrůžky z obozu stran mají velmi slabý účinek na fungování globální ekonomiky. Investory v Evropě dokonce ani velmi neznervózňuje rostoucí násilí a šíření protestů proti policejní brutalitě v USA, kvůli níž se musel prezident Trump schovat v bunkru (a odtud protestujícím vyhrožuje použitím násilí).
Trhy dnes podle Keitha Tempertona nevnímají rozpory mezi USA a Čínou až tak citlivě, ale situace v Hongkongu může být rizikem. "Když se situace bude dlouhodobě zhoršovat, může přijít nečekaná reakce a trhy budou nepříjemně překvapeny," míní Temperton.
Dobrou zprávou pro investory byly pravděpodobně data o růstu aktivity zpracovatelského sektoru, a to jak v Číně, tak i v Evropské unii, nebo Americe. Ne všude sice čísla překonala odhady analytiků, ale skutečnost, že ekonomika může mít to nejhorší za sebou, je dnes dostatečným důvodem k optimismu.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Podnikatelská aktivita v eurozóně byla v květnu stále v útlumu, ale díky uvolňování restriktivních opatření k zabránění šíření pandemie došlo k mírnému zlepšení. Ukazují to finální výsledky průzkumu, které v pondělí zveřejnila konzultační společnost IHS Markit.
- Spory kolem práv na rybolov v britských vodách jsou zásadním tématem dalšího kola videokonferencí vyjednávačů Evropské unie a Británie, které je tento týden poslední příležitostí dosáhnout pokroku v jednáních před rozhodnutím, zda prodloužit přechodné období. Nedlouho před úterním zahájením rozhovorů znějí z obou stran Lamanšského průlivu nesmiřitelné hlasy, které podle diplomatů nedávají velkou šanci na průlom.
- Slovenští podnikatelé rozšiřují svůj byznys v ČR. Od loňského května do svých portfolií zařadili dalších 458 českých firem, čímž se poprvé stali jejich nejčastějšími zahraničními vlastníky. Na druhou příčku tak odsunuli vlastníky z Ruska, kteří naopak tuzemský trh opouštějí. Loni své postavení posilovali hlavně podnikatelé ze zemí postkomunistického bloku. Vyplývá to z analýzy poradenské společnosti Bisnode.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch