Evropské akcie pokračují v růstu, ve středu přidaly přes 2,5 %

Evropské akcie ve středu pokračovaly v růstu, investoři už třetí den po sobě dávají přednost naději na ekonomické oživení a uvolňování opatření proti pandemii a neřeší fundamenty a nepokoje v USA.
Panevropský index Stoxx Europe 600 ve středu přidal 2,54 % na 368,92 bodu, britský index FTSE 100 posílil o 2,61 % na 6 382,41 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 3,36 % na 5 022,38 bodu a německý DAX skončil se ziskem 3,88 % na 12 487,36 bodu.
Investoři v Evropě i jinde na světě se stále soustředí na pozitivní věci a oživování ekonomik a nehledí na rostoucí nepokoje v USA, kde už je k akci připravena i armáda. K růstu akcií pomohla i makrodata, když index PMI v sektoru služeb ukazuje na pokračující propad aktivity, ten už ale nebyl tak špatný jako v dubnu a čísla byla lepší, než očekávali analytici.
Optimismus nezhatily ani výsledky aerolinek Lufthansa, které reportovaly čtvrtletní ztrátu 2,1 miliardy eur. Investoři spíše kvitují plány na restrukturalizaci a pomoc od německé vlády o objemu 9 miliard eur.
Mezi nejziskovější tituly patřily akcie firmy Reanult (+10,49 %), která získala úvěr ve výši 5 miliard eur od francouzské vlády, nebo pojišťovny AXA (+10,37 %), která plánuje snížit dividendu na polovinu s tím, že v posledním čtvrtletí v případě normalizace situace navrhne dodatečnou výplatu.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Německá letecká společnost Lufthansa vykázala v prvním čtvrtletí kvůli koronavirové krizi čistou ztrátu 2,1 miliardy eur. Navzdory očekávané státní pomoci plánuje rozsáhlou restrukturalizaci. Ve středu to po předložení hospodářských výsledků uvedl šéf firmy Carsten Spohr.
- Míra nezaměstnanosti v Evropské unii v dubnu stoupla jen mírně, když se zvýšila o dvě desetiny procentního bodu na 6,6 %. V eurozóně se zvýšila také o dvě desetiny bodu na 7,3 %. Vyplývá to z konečné zprávy o vývoji nezaměstnanosti, kterou ve středu vydal statistický úřad Eurostat. Ve většina členských států unie byla v tomto období druhý měsíc v platnosti opatření na omezení šíření koronaviru.
- Švýcarská ekonomika klesla v prvním čtvrtletí ve srovnání s loňským čtvrtým kvartálem o 2,6 % - je to nejhlubší propad od roku 1980, kdy se údaj začal zveřejňovat, a větší pokles, než se očekávalo. Na vině je zastavení života v zemi kvůli koronaviru. Údaj dnes zveřejnil švýcarský Státní sekretariát pro hospodářské záležitosti (SECO).
- Německý pořadatel zájezdů TUI se dohodl s americkým výrobcem letadel Boeing na odškodném za nucené odstavení problémových letounů 737 MAX a za jejich zpožděné dodávky. Největší cestovní kanceláři v Evropě dohoda finančně pomůže v čase koronavirové krize. TUI ve středu uvedla, že Boeing během příštích dvou let zaplatí "výrazný podíl na škodě", která jí vznikla, konkrétní sumu ale nesdělila.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters