Americké akciové indexy v pondělí pokračovaly v růstu. S&P 500 je od začátku roku v plusu a Nasdaq na rekordu

Akcie ve Spojených státech na úvod týdne pokračovaly v posilování. Trh věří, že ekonomický propad bude sice hluboký, ale krátkodobý, protože se hospodářství již restartuje. Na devizovém trhu americký dolar mírně ztrácel.
Index Dow zpevnil o 1,70 % na 27 572,44 bodu, širší S&P 500 se zvýšil o 1,20 % na 3 232,39 bodu a technologický Nasdaq Composite vzrostl o 1,13 % na 9 924,74 bodu (nové historické maximum). Index volatility VIX navzdory růstu cen akcií stoupl, a to o 5,26 % na 25,81 bodu. Výnos 10letých vládních dluhopisů USA se snížil o tři bazické body na 0,875 % (aukce krátkodobějších vládních bondů ale skončily s vyššími výnosy než aukce předchozí).
Ceny ropy se snížily o více než 3 %, zlato naopak procento přidalo a stříbro zpevnilo o více než dvě procenta. Do půl procenta přidaly v dolarovém vyjádření nejsledovanější kryptoměny.
Americký akciový index S&P 500 je sice stále lehce pod svou maximální hodnotou z poloviny února, z hlediska ocenění při zohlednění ziskovosti firem je však nejdražší od roku 2001. V pondělí indexy zakončily seanci na denních maximech a S&P 500 je aktuálně 47 % nad březnovým minimem.
"Investoři propadli nadšení z postupného otevírání ekonomiky. Rally v posledních dnech táhnou akcie firem, které během vrcholící pandemie a restriktivních opatření v ekonomice utrpěly nejvíce. V kombinaci s masivní podporou ze strany Fedu a nadějemi na nalezení vakcíny to vede k tomu, co nyní na trhu sledujeme," uvedl známý investor Stanley Druckenmiller, který v posledních týdnech opakovaně varoval před extrémně vysokým oceněním amerických akcií. V pondělí ve vysílání CNBC ovšem přiznal, že současnou rally "zaspal", protože zkrátka nevěřil, že opatření Fedu mohou působit tak silně.
Páteční zpráva o nečekaném poklesu míry nezaměstnanosti za květen naznačila, že by americká ekonomika mohla začít ožívat po pandemii nemoci COVID-19 dříve, než se čekalo. "Trh roste. Je to dáno optimismem, který vyvolalo otevírání světové ekonomiky, a tím, že se patrně v druhém pololetí potvrdí oživení amerického hospodářství ve tvaru 'V' (rychlý propad následován rychlým oživením)," konstatoval analytik Sam Stovall ze společnosti CFRA Research.
Pozornost investorů se soustředí na dvoudenní zasedání americké centrální banky, které začne v úterý. Ve středu by Fed měl oznámit své rozhodnutí o nastavení úrokových sazeb. Obecně se čeká, že úroky i podpůrná opatření pro ekonomiku zůstanou beze změny, centrální banka ale bude připravena přijít s dalšími, pokud si to situace vyžádá. V pondělí Fed navýšil a prodloužil chystaný program podpory malých a středních podniků.
Mezi vítěze pondělního obchodování se zařadily donedávna poražené akcie, mimo jiné aerolinky United Airlines (+14,82 %) a American Airlines (+9,25 %), maloobchodní řetězec Kohl's (+8,47 %) nebo provozovatel výletních lodí Carnival (+15,81 %).
Vítězové období vrcholící pandemie, kdy se trh soustředil na zástupce takzvané "domácí ekonomiky", v posledních dnech přicházejí o popularitu a za trhem zaostávají, což potvrdilo i pondělní obchodování (Zoom +1,07 %, Netflix -0,03 %, Microsoft +0,62 %). Na nové historické maximum naopak vystoupaly akcie výrobce elektromobilů Tesla (+7,26 %), kterým pomohla vyjádření analytiků na adresu rostoucí poptávky po jejích vozech v Číně.
V rámci indexu Dow patřil k tahounům Boeing (+12,20 %). Titul těžil mimo jiné i z nového nákupního doporučení od analytiků ze Seaport Global Securities. Navzdory poklesu cen ropy se ale dařilo třeba i cenným papírům společnosti ExxonMobil (+3,13 %).
Analytici z Barclays věří akciím společnosti Moderna (+1,56 %). Jí vyvíjená vakcína na COVID-19 je podle nich velice slibná a na trhu by mohla být první. RBC Capital zvýšila cílovou cenu akcií společnosti Amazon (+1,65 %) na 3 300 USD. Firma je prý jasným strukturálním vítězem období pandemie.
Americký dolar vůči koši šesti měn mírně ztrácel (-0,25 %), když mírně odepsal vůči euru, ale získával na britskou libru i japonský jen.
Hlavní pondělní události na amerických trzích
- Ekonomika Spojených států v únoru vstoupila do recese, a ukončila tak rekordně dlouhé období růstu. Oznámil to výbor Národního úřadu pro ekonomický výzkum (NBER), který v USA určuje začátky a konce recesí. USA se nyní podobně jako další země potýkají s negativními hospodářskými dopady koronaviru.
- Světová ekonomika v letošním roce v důsledku koronavirové krize klesne o 5,2 %. Zaznamená tak nejhlubší recesi od druhé světové války. Předpověděla to v pondělí Světová banka ve svém globálním hospodářském výhledu. V příštím roce počítá s oživením, světová ekonomika by podle ní měla vzrůst o 4,2 %.
- Přesně 100 dní poté, co se v největším americkém městě New Yorku potvrdil první nakažený koronavirem, se statisíce místních obyvatel začínají vracet do práce. Místní úřady od 8. června částečně uvolňují ochranná opatření, která zavedly v reakci na pandemii, jež si v tomto více než osmimilionovém městě vyžádala téměř 22 000 obětí.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK