Německo může opustit eurozónu v zájmu eura, dluhová krize a bankovní unie jsou dva opilci, co se chtějí navzájem podpírat

Podle Anatola Kaletskyho, hlavního ekonoma GaveKal Dragonomics, může Berlín postupně vycouvat z evropské měnové unie. Celkově ale nepovažuje Evropu za dominantní téma světové ekonomiky. "Evropa je hlavním zdrojem každodenní volatility na finančních trzích, ale neurčuje trendy," uvedl na mezinárodní finanční konferenci European Investment Conference, která se konala minulý čtvrtek a pátek v Praze.
Evropa není pro svět tak významná
Kaletsky zlehčil skutečný význam Evropy pro světovou ekonomiku. Prohlásil, že dokonce existuje možnost, že z eurozóny vystoupí nejsilnější Německo, aby euru umožnilo přežít. Příspěvek eurozóny ke globálnímu růstu v posledních čtyřech letech byl nulový. A protože je natolik zanedbatelným přispěvatelem k dodatečnému růstu, role eurozóny se mu zdá často zveličována. "Evropa v poslední době generovala obrovské množství šumu, ale většina signálů pro finanční trhy přicházela ze Spojených států," vysvětlil Kaletsky.
Již pátý ročník mezinárodní investiční konference European Investment Conference pořádal CFA Institute. Spolupořadatelem zasedání byla CFA Society Czech Republic. Diskuse a přednášky finančních a ekonomických odborníků se zaměřily na vývoj správy soukromých aktiv v příštích 20 letech, investiční příležitosti, budoucnost eura a tržní impulzy ovlivňující Evropu a svět.
Prezident a předseda představenstva CFA Institute John Rogers vyzval k hledání pevného bodu pro budoucí finance. Mezi dalšími řečníky byli například nositel Nobelovy ceny za ekonomii Robert C. Merton či Wolfgang Münchau, respektovaný komentátor z Financial Times. Z českých odborníků vystoupil Tomáš Sedláček, hlavní makroekonom ČSOB a člen NERV.
Eurozóna – nejkratší měnová unie v dějinách?
Wolfgang Münchau ve své přednášce přirovnal evropskou dluhovou krizi a bankovní krizi ke dvěma opilcům, kteří se vzájemně podpírají, aby neupadli. Připustil, že nový program Evropské centrální banky na nákup dluhopisů (Outright Monetary Transactions – OMT) je krokem k řešení mnoha krizových problémů. Nemusí být ovšem vůbec zahájen, případně – což by bylo horší – může vyvolat politický odpor v Německu a omezit prostor pro jakákoli politická opatření. V každém případě program potřebuje připravovanou bankovní unii, aby byl účinný.
Felix Zulauf, ředitel Zulauf Asset Management AG, v příspěvku nazvaném "Eurozóna je na dobré cestě stát se nejkratší měnovou unií v dějinách" zdůraznil zpomalující růst v Číně jako předzvěst globální ekonomické krize. Ta zasáhne všechny regiony.
"Přehnaný" růst vždy vede ke krachu, Čína nemá být výjimkou. Zulauf uvedl, že čínský růst v poslední době byl ve skutečnosti mnohem blíže ke 3 % než k téměř trojnásobnému číslu vyhlašovanému oficiálně. Podle jeho názoru analytici podceňují problémy v Číně. V důsledku toho jsou odhady růstu pro Austrálii, Latinskou Ameriku a další surovinové ekonomiky příliš vysoké.

Zdroj: CFA Institute