Americké akciové indexy ve středu klesly o více než 2 %, investoři sledují nárůst počtu lidí nakažených koronavirem

Akcie ve Spojených státech výrazně oslabily a vykázaly nejhlubší jednodenní propad za téměř dva týdny. Na burzovní kurzy tlačily hlavně zprávy o nárůstu počtu lidí nakažených nemocí COVID-19, které obnovují obavy z další vlny uzávěrek, a také zhoršený výhled globální ekonomiky. Na devizovém trhu posiloval dolar.
Index Dow, který zahrnuje akcie třiceti předních amerických podniků, odepsal 2,72 % na 25 445,94 bodu. Širší index S&P 500 klesl o 2,59 % na 3 050,33 bodu a index technologického trhu Nasdaq Composite se snížil o 2,19 % na 9 909,17 bodu. Index volatility VIX narostl o 7,87 % na 33,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o tři bazické body na 0,679 %.
Ceny ropy se snížily o zhruba 6 %, klesly ale i ceny zlata a stříbra. Nejsledovanější kryproměny pak odepsaly přes 3 %.
Spojené státy zaznamenaly druhý největší nárůst počtu infekcí onemocněním COVID-19 od počátku pandemie. Americké státy New York, Connecticut a New Jersey nově nařizují dvoutýdenní karanténu lidem, kteří přijedou z těch oblastí USA, které se potýkají s vysokou mírou nákazy koronavirem.
"Trhy ve středu konečně přijaly možnost, že zvyšující se počet případů nákazy koronavirem by mohl znamenat pomalejší oživení ekonomiky," řekl agentuře Reuters analytik Art Hogan ze společnosti National Securities.
Svůj výhled globální ekonomiky kvůli dopadům pandemie způsobené koronavirem dále zhoršil Mezinárodní měnový fond. Nově počítá s propadem hrubého domácího produktu o 4,9 %. V dubnu čekal pokles o tři procenta a již tento propad by znamenal nejhlubší recesi globální ekonomiky za 90 let.
Níže zamířily mimo jiné akcie aerolinek (American Airlines -6,86 %), provozovatelů zábavních rezortů a okružních plaveb, tedy odvětví, která opatření proti šíření viru zasáhla nejvíce. Ztrácely akcie společností Royal Caribbean Cruises (-11,26 %), Norwegian Cruise Line Holdings (-12,37 %) i Wynn Resorts (-11,00 %).
Na devizovém trhu se dařilo dolaru, který těžil ze své pozice bezpečné měny v nejistých dobách. Pomohla mu i hrozba možného zvýšení amerických dovozních cel na evropské zboží.
Krátce po 22.00 SELČ euro na dolar ztrácelo 0,5 % na 1,1254 USD. K japonskému jenu si dolar připisoval také 0,5 % na 107,06 JPY. Dolarový index, který sleduje výkon dolaru ke koši šesti předních světových měn, ve stejnou dobu přidával 0,6 % na 97,22 bodu.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká technologická společnost Google (ve středu -2,14 %) plánuje v Polsku investovat až dvě miliardy USD do datového centra. Záměr je součástí plánu na rozšiřování cloudových služeb, informoval polský list Puls Biznesu.
- Prodeje iPhonů v Číně v květnu klesly. V dalších odvětvích byznysu se Applu (ve středu -1,77 %) v Číně ale dařilo, zvedly se třeba výdaje v App Store. Společnost byla zasažena odstávkou během epidemie koronaviru. Při opětovném otevření ekonomiky došlo k prudkému oživení.
- Ratingová agentura S&P 500 snížila dluhopisový rating firmy Carnival (ve středu -11,26 %) mimo investiční pásmo.
- Morgan Stanley (ve středu -1,96 %): Zvýšení doporučení od D.A. Davidson z "neutral" na "buy".
- EIA: Zásoby ropy na území USA v minulém týdnu vzrostly o 1,442 milionu barelů (odhad: +0,299 milionu barelů, předchozí týden: +1,215 milionu barelů).
- Žádostí o hypotéku bylo v týdnu do 19. června v USA o 8,7 % méně než před týdnem. Index cen domů FHFA pak v dubnu meziměsíčně stoupl o 0,2 %.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality
