Burzovní kalendář (6. 7. - 10. 7. 2020)

Akcie za sebou mají další růstový týden. V nadcházejících dnech by obchodování mělo být relativně klidné, výsledková sezóna za druhé čtvrtletí teprve začne a z makrodat budou příští týden zveřejňovány spíše méně důležité ukazatele.
Ohlédnutí
Pro akcie na západních trzích byl uplynulý týden většinou růstový. V USA Dow stoupl o 3,25 %, S&P 500 přidal 4,02 % a Nasdaq Composite zpevnil o 4,62 %. Panevropský index STOXX Europe 600 vzrostl o 1,98 %, britský index FTSE 100 klesl o 0,03 %, francouzský CAC 40 skončil se ziskem 1,77 % a německý DAX přidal 3,63 %. Index pražské burzy PX vzrostl o téměř dvě procenta.
Komponenty indexu S&P 500 v týdnu do 3. července 2020
Z ekonomických dat investoři vyhodnocovali mimo jiné inflaci v Německu a eurozóně, finální červnové indexy nákupních manažerů, spotřebitelskou a podnikatelskou důvěru v evropské měnové unii nebo data z amerického trhu práce za červen.
Ve Spojených státech v červnu mimo zemědělství vzniklo rekordních 4,8 milionu pracovních míst. Celková míra nezaměstnanosti spadla na 11,1 % z 13,3 %. Investory potěšil také americký index nákupních manažerů ve výrobě za červen, který stoupl na 52,6 bodu z 43,1 bodu v květnu. Aktivita ve zpracovatelském sektoru USA tak v červnu rostla nejrychleji za 14 měsíců.
USA - změna počtu pracovních míst
Do výsledkové sezóny na Wall Street přispěly například firmy Micron Technology, Conagra Brands, FedEx, General Mills nebo Macy's.
Wuchanským koronavirem se ve světě nakazilo již přes 11,3 milionu lidí, počet úmrtí v souvislosti s ním překročil 530 tisíc a počet uzdravených stoupl na šest milionů. Nejhorší situace je z hlediska počtu nakažených stále v USA, kde evidují více než 2,8 milionu případů, následují Brazílie (1,6 milionu, 64 tisíc obětí) a Rusko (680 tisíc, 10 tisíc obětí).
Na pražské burze zaujala investory mimo jiné zpráva, že distanční valná hromada Komerční banky rozhodla nevyplatit akcionářům dividendu z loňského zisku. Na začátku února banka navrhla vyplatit dividendu 58 korun, ve druhé polovině března ale oznámila, že dividendu nevyplatí s cílem "zabránit zvýšení systémového rizika v české ekonomice".
Výplatu dividendy naopak schválila distanční valná hromada tabákové firmy Philip Morris ČR. Akcionáři obdrží 1 560 korun na každý cenný papír. Rozhodný den pro nárok na dividendu byl 18. května, výplatní období začne 22. července.
Historicky nejlepší měsíc z pohledu přílivu peněz za sebou mají americké dluhopisové ETF. Napomohly tomu jak nákupy americké centrální banky, tak očekávání investorů. Nedochází tak k žádnému avizovanému odlivu peněz. Naopak, objemy obhospodařovaných financí jsou na historických maximech.
Výhled
Pro druhý prázdninový týden se neočekávají výraznější impulzy. Trh bude nadále sledovat vývoj kolem pandemie covidu-19, stále především v USA. Zrychlování růstu počtu nakažených je zdviženým prstem, nálada na trhu ale zůstává (i díky slušným makrodatům) dobrá. Investoři rovněž vyhlížejí výsledkovou sezónu za druhé čtvrtletí, která na Wall Street začne zhruba v polovině měsíce. Na pražské burze bude obchodní týden kratší o pondělní svátek.
"Makroekonomické indikátory by měly i v příštím týdnu ukazovat na postupně se zlepšující vývoj hospodářství. Celkově očekáváme pro příští týden neutrální vývoj či mírně prodejní náladu před výsledkovou sezónou, která by měla přinést výrazně slabá čísla za druhé čtvrtletí. Vzhledem k očekávaným nepříznivým výsledkům se bude trh orientovat na výhled a aktuální stav společností," napsal Milan Vaníček z J&T Banky.
Analytici oslovení agenturou Refinitiv čekají, že firmy z indexu S&P 500 vykážou za druhé čtvrtletí meziroční propad zisků o 43 % při poklesu tržeb o 11,8 %. Ještě na začátku roku přitom čekali růst zisků o 7,2 %.
Hospodářské výsledky v nadcházejícím týdnu představí v USA mimo jiné společnosti Walgreens Boots Alliance, Paychex nebo Bed Bath & Beyond a Levi Strauss a v Evropě například Ocado Group a Industrivärden.
Z ekonomických údajů budou investoři vyhodnocovat americké indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI, tržby prodejců v eurozóně, německou průmyslovou výrobu a obchodní bilanci, čínskou inflaci nebo americkou výrobní inflaci.
Investoři rovněž čekají, zda v zámoří dojde k prodloužení dodatečného příspěvku k podpoře v nezaměstnanosti. Právě ten podle řady ekonomů přispívá k tomu, že útraty spotřebitelů neklesají tak výrazně, jak by se dalo předpokládat vzhledem k vysoké míře nezaměstnanosti. Skončit by současný program měl na konci července.
Program CARES mimořádně zvýšil dávky v nezaměstnanosti o 600 USD. Díky tomu mají dvě třetiny lidí žádajících o podporu v nezaměstnanosti (21 milionů) nárok na dávky, jež převyšují jejich ušlé mzdy. "Mediánová týdenní mzda je asi 950 dolarů. S touto mzdou se dostanete k dávkám, které mírně převyšují vaši předchozí mzdu. Čím nižší je mzda, tím vyšší je kompenzační poměr," vysvětlil hlavní ekonom České spořitelny David Navrátil.
"Index S&P 500 se za poslední dva dny prvního pololetí posunul o 3 % výše, a uzavřel tak prvních šest měsíců roku se ztrátou jen 4 %. Ve druhém kvartálu předvedl rally o 20 %, přičemž zásadní bylo období od posledního březnového do posledního květnového týdne, kdy pokořil hladinu 3 000 a překonal 200denní průměr. Čeká se na prolomení rozpětí 3 000 až 3 200. Uvidíme, co trh předvede v červenci během výsledkové sezóny," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
Index S&P 500 - technická analýza
Výhled pro jednotlivé dny
Pondělní dopoledne bude patřit německým továrním objednávkám, indexu důvěry investorů v eurozóně nebo tržbám maloobchodních prodejců v evropském měnovém bloku. Odpoledne se investoři ve Spojených státech zaměří na finální červnové indexy nákupních manažerů v sektoru služeb a kompozitní PMI.
V úterý ráno na trh Německo a ČR pošlou zprávu o průmyslové výrobě a Česko přidá ještě statistiku zahraničního obchodu a zprávu o červnové nezaměstnanosti. Ve Spojených státech se investoři odpoledne zaměří na statistiku otevřených pracovních pozic (JOLTS). Hospodářská čísla zveřejní na Wall Street společnosti Paychex a Levi Strauss.
Středeční dopoledne bude patřit českým maloobchodním tržbám. Odpoledne Spojené státy přidají pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o hypotéku a večer ještě zprávu o spotřebitelských úvěrech. Hospodářské výsledky v USA představí firma Bed Bath & Beyond.
V noci na čtvrtek zveřejní Čína zprávu o inflaci, dopoledne přidá Německo výsledek obchodní bilance a běžného účtu a ČNB zveřejní zprávu o devizových rezervách. Spojené státy odpoledne přidají data o velkoobchodních zásobách a pravidelnou týdenní zprávu o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Výsledky hospodaření zveřejní v zámoří společnost Walgreens Boots Alliance.
Páteční dopoledne přinese zprávu o tuzemské inflaci a odpoledne USA přidají zprávu o výrobní inflaci.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- V Evropě zůstává v centru dění unijní politika. V uplynulém týdnu proběhla kompletní obměna francouzské vlády, což upoutalo pozornost trhů vzhledem k dříve oznámeným významným fiskálním opatřením. Ve středu se sejdou prezidentka Evropské komise, německá kancléřka a další lídři unie, aby projednali přípravy k nacházejícímu summitu EU. Jeho hlavním tématem bude záchranný fond na podporu ekonomiky.
- Ekonomický kalendář bude zajímavý spíše pro středoevropský region. V úterý bude zveřejněna celá sada měsíčních dat z tuzemské ekonomiky v čele s průmyslovou produkcí za květen. Očekáváme, že průmyslová výroba vykáže nárůst oproti dubnu. Kromě zpráv o obnově výroby v řadě podniků tomu nasvědčuje i zlepšení předstihových indikátorů a zvýšená produkce aut, která se v předchozím měsíci prakticky zastavila. Meziročně ale uvidíme nadále výrazný propad produkce. Mezinárodní obchod by měl proti dubnu vykázat také výrazné zlepšení. Míra nezaměstnanosti by podle průběžně zveřejňovaných dat měla v červnu stagnovat nebo jen o desetinu bodu vzrůst na 3,7 %. Za červen v průměru čekáme nárůst spotřebitelských cen o 0,2 %. To by znamenalo setrvání meziroční míry inflace poblíž 2,9 %. V červnu došlo ke zvýšení cen u čerpacích stanic, dále zdražily potraviny a pravděpodobně došlo k dalšímu opožděnému navýšení cen tabáku z důvodu vyšší spotřební daně.
- Ačkoli poslední série dat z Evropy a USA pozitivně překvapila, rostoucí počty nakažených na druhé straně Atlantiku budí obavy z opětovného uzavření ekonomiky či opatrnějšího uvolňování současných opatření. To by se negativně promítlo do očekávaného oživení, což znervózňuje finanční trhy.