Evropské akcie začaly týden růstem, index STOXX Europe 600 se dostal na měsíční maximum

Akcie na evropských trzích se v pondělí svezly na vlně optimismu a navázaly na růst v Asii, kde se dařilo zejména čínským akciím. Nejlépe si vedl bankovní sektor.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,58 % na 371,21 bodu, britský benchmark FTSE 100 vzrostl o 2,09 % na 6 285,94 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,49 % na 5 081,51 bodu a německý DAX skončil se ziskem 1,64 % na 12 733,45 bodu.
Evropské burzy v pondělí pokračovaly v trendu, který nastavila Čína, kde akcie zpevnily nejvíce za poslední rok. Druhá nejvyspělejší země je dnes opět považována za tahouna světové ekonomiky poté, co ji ochromila pandemie covidu-19.
"Čína byla první zasažena koronavirem a podle jejího vývoje by se měla řídit i obnova v ostatních zemích. Jediným problémem tak dnes zůstávají USA," míní Michael Baker, analytik společnosti ETX Capital.
Hlavními tahouny růstu na akciových trzích byly akcie bank, mezi nimiž vyčnívaly akcie Commerzbank (+7,5 %), a HSBC (+6,6 %). Dařilo se ale také sektorům, které mají silné postavení právě v Číně, jako jsou automobilky, energetika, luxusní zboží nebo průmysl. Evropský index STOXX Europe 600 se tak dostal na měsíční maximum.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Tempo meziročního poklesu tržeb slovenského maloobchodu se v květnu zmírnilo na 8,9 % po propadu o 14,3 % v dubnu. Informoval o tom v pondělí slovenský statistický úřad. Vývoj ovlivnilo rušení karanténních omezení, která Bratislava dříve zavedla v zájmu zpomalení šíření koronaviru.
- Francie čínskou telekomunikační společnost Huawei nezakáže, francouzské provozovatele mobilních sítí páté generace (5G) ale bude od spolupráce s ní odrazovat. Deníku Les Echos to řekl ředitel francouzské agentury pro kybernetickou bezpečnost (ANSSI) Guillaume Poupard. Huawei má potíže ve více zemích, včetně Británie. Ta sice firmě umožnila na budování sítí 5G se podílet, její aktivity se však rozhodla omezit.
- Jako poučení z koronavirové krize by měla Evropská unie snížit svou závislost na globálních dodavatelských řetězcích, říká předseda německého Bundestagu, Wolfgang Schäuble (CDU). Pandemie ukázala, jak zranitelná Evropa v této souvislosti je, napsal Schäuble v pondělí pro Frankfurter Allgemeine Zeitung.
- Pětina německých firem se cítí existenčně ohrožená koronavirovou krizí. Vyplývá to z červnového průzkumu, jehož výsledky v pondělí zveřejnil hospodářský institut Ifo. V ohrožení se cítí hlavně poskytovatelé služeb, v anketě se tak ohodnotilo 27 procent oslovených firem v odvětví. V obchodu to bylo 18 procent, v průmyslu 17 a ve stavebnictví jen dvě procenta.
- Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu rekordně stouply. Díky rušení opatření zavedených k zamezení šíření koronaviru se zvýšily o 17,8 %, oznámil v pondělí statistický úřad Eurostat. Je to nejprudší nárůst od roku 1999, kdy eurozóna začala tyto údaje zveřejňovat.
- Objem zakázek v německém průmyslu se v květnu zvýšil o 10,4 % po celkovém propadu o 37 % v předchozích dvou měsících.Uvedl to německý statistický úřad. Růst poptávky souvisí s uvolněním protikoronavirových opatření, nárůst byl však slabší, než se čekalo. Ministerstvo hospodářství uvedlo, že návrat na předkrizovou úroveň bude i přes postupné zotavování ekonomiky pomalý.
- Dánsko v pondělí vydalo povolení, aby projekt plynovodu Nord Stream II mohl dokončit poslední úsek potrubí v dánských vodách. Kodaň tak odstranila hlavní překážku k dokončení projektu, který už byl několikrát zpožděn a kterým se má přepravovat ruský zemní plyn do Evropy. Informovala o tom agentura Reuters. Proti projektu se staví Spojené státy, ale také Ukrajina a Polsko, dosavadní tranzitní země pro ruský plyn. Nový plynovod tyto země obejde.
Zdroj: CNBC, Reuters
Aktuality

