Evropské akcie v úterý klesaly, dolů je táhly technologie

Akcie na západoevropských trzích v úterý pokračovaly v trendu nastoleném v USA v pondělí večer. Investoři negativně reagují na zpřísňování opatření proti šíření koronaviru a také na zhoršování vztahů mezi USA a Čínou.
Panevropský index STOXX Europe 600 ztratil 0,84 % na 367,40 bodu, britský FTSE 100 přidal 0,06 % na 6 179,75 bodu, francouzský CAC 40 klesl o 0,97 % na 5 007,46 bodu a německý DAX se snížil o 0,80 % na 12 697,36 bodu.
Podobně jako v USA v pondělí večer i v Evropě v úterý nejvíce ztrácely akcie technologických firem. Jako celek odepsaly přes 3 %, což je nejhlubší propad za více než měsíc.
Výprodeje v technologickém sektoru vyvolaly především obavy z restriktivních opatření zaváděných v Kalifornii. "Kalifornie je technologickým rájem, takže to může mít nepřiměřený dopad na technologické akcie," říká Connor Campbell, analytik ze společnosti SpreadEx.
Na optimismu investorům nepřidalo ani odmítnutí nároků Pekingu na zdroje v Jihočínském moři ze strany USA, což opět zavání zhoršováním vztahů mezi oběma velmocemi. K růstu akcií nepomohly ani zprávy o růstu HDP ve Velké Británii, nebo opětovný růst průmyslové produkce v Evropské unii.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Hrubý domácí produkt Británie se v květnu meziměsíčně zvýšil o 1,8 procenta po dubnovém propadu o rekordních 20,3 procenta. Oznámil to v úterý britský statistický úřad. Ekonomická aktivita se začala zotavovat díky postupnému uvolňování opatření proti šíření koronaviru. Květnový růst HDP nicméně zaostal za očekáváním analytiků, kteří jej v anketě agentury Reuters odhadovali v průměru na 5,5 procenta.
- Zboží a služby na Slovensku v červnu zdražily v meziročním srovnání nejméně od podzimu 2017. Tempo inflace zvolnilo čtvrtý měsíc po sobě, a to na 1,8 procenta ze dvou procent v květnu, informoval v úterý slovenský statistický úřad.
- Německá automobilka Volkswagen a její čínská partnerská firma SAIC Motor hodlají investovat 4,13 miliardy jüanů, aby uzpůsobily své továrny v Šanghaji k výrobě vozů Audi. S odvoláním na vládní dokumenty o tom v úterý informovala agentura Reuters.
- Důvěra investorů a analytiků v německou ekonomiku po třech měsících růstu v červenci mírně klesla. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnil institut ZEW. Finanční experti nicméně podle institutu nadále počítají s hospodářským oživením ve druhé polovině roku.
- Průmyslová výroba v Evropské unii se v květnu meziměsíčně zvýšila o 11,4 procenta po dubnovém propadu o 18,2 procenta. Oznámil to v úterý statistický úřad Eurostat. V meziročním srovnání produkce klesla o 20,5 procenta, její propad ale zpomalil z dubnových 27,8 procenta. Průmyslovou aktivitu tvrdě zasáhla opatření proti šíření koronaviru, která ale v květnu členské země začaly uvolňovat.
- Největší polská petrochemická společnost PKN Orlen získala svolení Evropské komise k převzetí menšího domácího konkurenta Lotos.Komise ale v úterý uvedla, že PKN musí prodat část majetku. Obě firmy působí také v České republice, PKN Orlen je majitelem Unipetrolu.
- Vláda premiéra Borise Johnsona zakázala mobilním operátorům v Británii, aby po letošním 31. prosinci využívali při výstavbě telekomunikačních sítí páté generace (5G) technologie čínské firmy Huawei. V parlamentu to v úterý oznámil ministr Oliver Dowden, do jehož kompetence spadá také digitalizace. Pokud operátoři některé komponenty už využili, musejí je do roku 2027 odstranit.
Výsledková sezóna
- Ruská plynárenská společnost Gazprom se v letošním prvním čtvrtletí propadla do ztráty 116 miliard rublů po zisku 536 miliard rublů před rokem. Firma v úterý také uvedla, že se v důsledku koronavirové krize potýká s poklesem poptávky a cen na trzích s plynem.
- Švýcarský výrobce hodinek Swatch Group se v prvním pololetí letošního roku poprvé propadl do ztráty kvůli pandemii nemoci covid-19. Firma kvůli ztrátě zrušila rekordních 2400 pracovních míst a uzavřela některé obchody, uvedla agentura Bloomberg.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, ČTK
Aktuality

