US MARKETOtevírá za: 3 h 8 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Bernanke stříhá metr. Co bude s Fedem dál?

S americkými prezidentskými volbami za dveřmi se množí spekulace, jak další volební období zahýbe s křeslem pod Benem Bernankem, šéfem Fedu, jehož druhý mandát vyprší 31. ledna 2014.

Kolektiv autorů - redakce
Kolektiv autorů - redakce
30. 10. 2012 | 12:00
Fed

Irwin Morris, profesor z Marylandské univerzity, nevěří, že by Bernanke měl v čele Fedu před sebou příliš dlouhé období. Ať bude zvolen Obama, nebo Romney, vidí Morris dva scénáře se stejným výsledkem:

  • Pokud zůstane americké oživení nadále anemické, bude Bílý dům v čele Fedu požadovat změnu, nehledě na to, kdo vyhraje.

  • Když se ekonomická situace zlepší, Bernanke ještě rád odejde z postu se vztyčenou hlavou.

Sám Bernanke zatím nechce o svých kariérních plánech nic prozradit. Pokud by dosloužil stávající funkční období, byl by ve funkci 8 let. Jeho předchůdce Alan Greenspan řídil Fed přes 18 let (tedy jen o něco méně než William McChesney Martin, jenž šéfoval Fedu nejdéle, a to v období let 1951 až 1970).

Experti se shodují na tom, že tak dlouhého mandátu se u Bernankeho nedočkáme, protože se už musí cítit unavený po usilovném boji s finanční krizí a jejími následky. Morris poukazuje na to, že je centrální bankéřství v dnešní době mnohem obtížnější profesí, než jakou bylo v minulosti. Přinejmenším je s ním spojena mnohem větší mediální pozornost.

1. scénář: Znovuzvolení Obamy

Obama sice už jednou pověřence George Bushe znovu nominoval, ale je tu jen malá šance, že se tak stane i pro třetí funkční období. Joe Gagnon, člen Petersonova institutu pro mezinárodní ekonomii, vidí jen 20% pravděpodobnost, že se Bernanke udrží v čele Fedu po celou dobu případné další Obamovy administrativy.

Horkou kandidátkou na post je viceprezidentka Fedu Janet Yellenová. Dalšími pak bývalý Obamův ekonomický poradce Larry Summers, bývalý viceprezident Fedu Roger Ferguson, který nyní řídí TIAA CREF, a Alan Blinder, taktéž viceprezident Fedu a poradce prezidenta Billa Clintona.

2. scénář: Vítězství Romneyho

Republikánský prezidentský kandidát Mitt Romney dal najevo, že nehodlá žádat Bernankeho o to, aby zůstal. Naopak naznačil, že si přeje, aby byla "u kormidla" nová osobnost, která bude sdílet jeho ekonomické ideje a bude jednat v souladu s potřebami amerického národa. Romney se chce ujistit, že se Fed skutečně zaměřuje na udržení monetární stability, jež vede k silnému dolaru a růstu důvěry v ekonomiku USA.

Marc Faber: Kdybych byl Bernanke, rezignuji

Marc Faber: Kdybych byl Bernanke, rezignuji

I přes tato rázná slova se ale nedá očekávat, že by po zvolení Romneyho "dostal Bernanke padáka" hned a nestihl by dokončit svůj mandát. Fed má nastavený konec funkčního období záměrně tak, aby se nekryl se změnou prezidenta.

Hlavně nestrašit trhy

Gagnon očekává, že by měl Bernanke vydržet do konce svého funkčního období, aby byla potvrzena nezávislost americké centrální banky. Karen Dynanová z Brookings Institution dodává, že Fed si pracně vydobyl reputaci politicky nezávislé instituce, a proto Bernanke nebude ochoten opustit pozici dříve kvůli politickým tlakům.

Morris navíc doplňuje, že politika Fedu zatím nezavdává příčinu, která by prezidenta opravňovala k politickým tlakům na Bernankeho odstoupení. Ani Romney by nechtěl vyděsit trhy.

Mohamed El-Erian z investiční firmy Pimco, tvrdí, že když Romney vyhraje volby, bude zásadní, kdy jmenuje nového šéfa Fedu. Ve chvíli, kdy oznámí jméno, Bernanke velmi rychle ztratí vliv a bude takzvanou "chromou kachnou", jak Američané označují politika nebo úředníka, který dosluhuje mandát, zatímco je již vybrán jeho nástupce. El-Erian by doporučil počkat až na léto.¨

Jestřábi, nebo holubice?

Jména, která by mohla být pro Romneyho na post šéfa Fedu nejpřijatelnější, jsou především z řad jeho vrcholných ekonomických poradců: Glenn Hubbard z Kolumbijské univerzity, Greg Mankiw z Harvardu a John Taylor ze Stanfordu. Všichni tři pracovali pro Bushovu administrativu. Analytici očekávají, že politika kteréhokoli Romneyho svěřence by byla více "jestřábí" než dnes.

Laurence Meyer, bývalý guvernér Fedu, říká že Yellenová, Mankiw a Taylor v nedávných proslovech jasně naznačili, jak by vedli monetární politiku. Taylor je ze všech tří nejvíce "jestřábí" a už nyní by přistoupil ke zvýšení úrokových sazeb. Dále Meyer projektuje, že Mankiw by navýšil sazby v druhém čtvrtletí 2014, Yellenová by čekala až do prvního čtvrtletí 2015.

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v Bernankeho hlavě

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v Bernankeho hlavě

Zdroj: MarketWatch

Centrální bankyFedPolitikaVolby
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa