US MARKETOtevírá za: 12 h 35 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

QE3: Nejasný význam pro ekonomiku USA, otloukánek dolar a záhada v Bernankeho hlavě

Expanzivní měnová politika v podobě nákupu dluhopisů ze strany centrální banky (financovaná de facto tištěním peněz) může trvat dlouho. Možná navždy. Fed hodlá nakupovat dluhopisy financujícíhypotéky (MBS) za 40 miliard dolarů měsíčně, dokud se stabilně nezlepší situace na americkém pracovním trhu. Je dokonce připraven intervenovat ještě více, pokud to neohrozí jeho dlouhodobý 2% inflační cíl.

Fedu jde o trvalý růst zaměstnanosti. Ta je stále nízká, nehledě na snižující se míru nezaměstnanosti. Ta totiž počítá pouze s lidmi, kteří práci mají nebo ji aktivně hledají.

Podpora ekonomiky skrze vyšší ceny aktiv

Bernanke na tiskové konferenci několikrát zopakoval, že věří, že vyšší ceny akcií a nemovitostí, které by mělo QE3 vyvolat a zajistit, podpoří spotřebu Američanů. Jak? Zvýší se tím prý jejich bohatství a budou mít větší chuť utrácet.

Je to trochu podobné, jako když se manažer firmy rozhodne zahájit odkup jejích akcií. Cena akcií je podporována touto poptávkou, hodnota firmy na burze roste. Fajn. Může to samozřejmě mít pozitivní dopad na její fundamentální byznys - zvýší se důvěra obchodních partnerů i dalších investorů, firma ukáže, že má dost peněz. Může, ale nemusí. Když má firma dost peněz, proč je raději neinvestuje do inovací, nových služeb a produktů?

Šéf Fedu tak minimálně části investorské veřejnosti znovu ukázal, jak (ne)rozumí fungování trhu. Rostoucí ceny akcií nejsou výsledkem ničeho jiného než sumy rozhodnutí různých účastníků trhu, kteří se mnohdy na základě spekulativních pohnutek a nesprávných informací rozhodují ve svém zájmu.

Uvidíme

Dalším výsledkem oznámení QE3 je pokles amerického dolaru nad úroveň 1,3 EURUSD. Negativně zareagovaly i výnosy dlouhodobých amerických dluhopisů, jež se dostaly nad 1,8 %. Dlouhodobé sazby jsou přitom srovnávací základnou pro dlouhodobé půjčky v celé americké ekonomice. Opravdu dražší půjčky podpoří americkou ekonomiku, potažmo zaměstnanost? Uvidíme.

Nehledě na to, že ruku v ruce s akciemi budou čerpat růstové impulzy z QE3 také komodity - ropa WTI je nad 100 USD za barel, v uplynulých etapách QE3 rostla výrazně i cena mědi. Drahá ropa, a tedy drahý benzín jako podpora amerického spotřebitele? Uvidíme.

QE3 je tady, akcie a zlato se radují

QE3 je tady, akcie a zlato se radují

Americká ekonomikaBen BernankeKvantitativní uvolňování
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa