Evropské akcie v úterý nenavázaly na pondělní růst, negativně působily výsledkové zprávy firem

Akcie na západoevropských trzích byly v úterý negativně ovlivněny špatnými firemními výsledky a nakonec skončily smíšeně. Zájem investorů přitahuje také nejistý vývoj kolem dalšího podpůrného balíku na boj s následky koronaviru v USA.
Panevropský index STOXX Europe 600 klesl o 0,07 % na 363,39 bodu, britský FTSE 100 se zvýšil o 0,05 % na 6 036 bodů, francouzský CAC 40 přidal 0,28 % na 4 889,52 bodu a německý DAX den zakončil se ztrátou 0,36 % na 12 600,87 bodu.
Náladu na akciových trzích sice zvedla poměrně dobrá makrodata na obou stranách Atlantiku ukazující na zlepšování průmyslové aktivity, na druhou stranu ji ale zchladily reportované výsledky některých firem. Mírnou nejistotu pak na trhy přináší i stále nejistý výsledek jednání kolem stimulačního balíčku v USA.
Celkově ale výsledková sezóna v Evropě překvapuje spíše pozitivně, když 62 % z 223 společností z indexu STOXX Europe 600, které už reportovaly své výsledky, překonalo očekávání.
Akcie ropné společnosti BP posílily o 6,48 % i přesto, že společnost ve druhém čtvrtletí zaznamenala rekordní ztrátu 6,7 miliardy dolarů. Ztráta však byla v souladu s očekáváním a investoři pozitivně reagují také na to, že společnost se v budoucnu plánuje více zaměřit na obnovitelné zdroje energie.
Nejdůležitější úterní události na evropských trzích
- Britská cestovní kancelář Hays Travel, která koupila krachujícího touroperátora Thomas Cook, zvažuje propustit 878 lidí. To je skoro pětina zaměstnanců. Donutila ji k tomu karanténa, kterou musejí podstoupit lidé vracející se ze Španělska. Od soboty se též britské firmy musejí podílet na vládní podpoře zaměstnanců na nucené dovolené a odvádět jim zdravotní a sociální pojištění.
- Evropská komise začala podrobně zkoumat plán amerického technologického gigantu Googlu koupit za 2,1 miliardy dolarů výrobce chytrých náramků a hodinek Fitbit. Obává se, že dohoda by mohla upevnit pozici Googlu na trhu internetové reklamy, protože Google získá množství dat, která může využít pro personalizovanou reklamu. Komise to v úterý uvedla v tiskové zprávě.
- Po britském rozhodnutí opustit Evropskou unii výrazně vzrostl počet Britů, kteří ze své rodné země natrvalo zamířili do některého z unijních států. Tvrdí to v úterý zveřejněná studie německo-britského týmu sociologů, podle níž se v posledních letech usadilo v zemích EU o třetinu více Britů než v době před referendem z roku 2016. Vědci dospěli k závěru, že zásadním motivem ke stěhování byla nejistota pramenící z brexitu a že Británie kvůli němu přichází o množství vzdělaných lidí.
- Index výrobních cen v červnu meziročně klesl o 3,7 % (odhad: -3,9 %, květen: -5 %). Meziměsíčně se index výrobních cen v červnu zvýšil o 0,7 % (odhad: +0,5 %, květen: -0,6 %).
Výsledková sezóna
- Britská ropná společnost BP vykázala za druhé čtvrtletí rekordní čistou ztrátu 6,7 miliardy dolarů po zisku 2,8 miliardy dolarů před rokem. Firma také nastínila plány do budoucna, v nichž počítá s tím, že do roku 2030 výrazně sníží produkci ropy i plynu. Poprvé za deset let se také rozhodla snížit dividendu. Tak jako další ropné firmy BP tvrdě pociťuje dopady koronavirové krize, která snížila poptávku po pohonných hmotách.
- Britský nízkonákladový letecký přepravce easyJet vykázal za třetí čtvrtletí svého finančního roku ztrátu před zdaněním 324,5 milionu liber. Tržby za celou skupinu pak meziročně klesly o 99,6 procenta na sedm milionů liber, což je důsledek protikoronavirových opatření. Letadla easyJet zůstala totiž od 30. března na zemi, firma provoz částečně obnovila až 15. června, dva týdny před koncem třetího finančního čtvrtletí. Zájem o létání se však od té doby zvyšuje.
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters
Aktuality
