Evropské akcie ve středu rostly, táhly je telekomunikace

Akcie na západoevropských burzách ve středu rostly. Dařilo se zejména akciím v sektoru telekomunikací, které těžily ze zprávy o koupi švýcarské Sunrise Communications telekomunikační společností Liberty Global.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,11 % na 374,88 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 2,04 % na 6 280,12 bodu, francouzský CAC 40 se zvýšil o 0,90 % na 5 073,31 bodu a německý DAX skončil se ziskem 0,86 % na 13 058,63 bodu.
Hned ráno sice britský statistický úřad informoval o tom, že ekonomika spojeného království klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 % (v meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 %), ale investorům to zjevně nevadilo. Britské akcie dokonce zaznamenaly největší denní přírůstek.
"Obecně se očekávalo, že Spojené království bude v recesi. Ale skutečnost, že květnová data byla revidována směrem nahoru a červnová čísla byla lepší než se čekalo, je pro trhy povzbuzením. Trhy se dnes zaměřují spíše na tempo zotavení," míní Russ Mold ze společnosti AJ Bell.
Největší zisky si připsal telekomunikační sektor díky oznámení dohody o koupi švýcarské Sunrise Communications americkou telekomunikační společností Liberty Global za 6,8 miliardy švýcarských franků. Akcie Sunrise posílily o více než 26 % a obchod pomohl také k růstu akcií firmy Freenet (+16,77 %), která je největším akcionářem společnosti Sunrise.
"Konsolidace mezi operátory by byla pro toto odvětví pozitivní, protože by snížila konkurenční tlak na ceny a zlepšila by návratnost kapitálu," napsal v poznámce analytik společnosti Equita Domenico Ghilotti.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Britská ekonomika klesla ve druhém čtvrtletí ve srovnání s předchozími třemi měsíci o 20,4 %. V meziročním srovnání se hospodářství propadlo o 21,7 %. Uvedl to ve středu tamní statistický úřad (ONS) na základě předběžných údajů. Od ledna do března, tedy v období, než se plně projevil vliv pandemie nemoci covid-19, se hrubý domácí produkt snížil v porovnání s předchozím čtvrtletím o 2,2 %.
- Průmyslová výroba v Evropské unii se v červnu meziměsíčně zvýšila o 9,1 procenta. Po dubnovém propadu o 18,2 procenta způsobeném koronavirovými omezeními tak roste už druhý měsíc v řadě. Uvedl to ve středu evropský statistický úřad Eurostat. Ve srovnání s loňským červnem se produkce průmyslu v EU propadla o 11,6 procenta, čímž její meziroční pokles po předchozích dvou měsících výrazně zpomalil.
- Největší německá energetická společnost E.ON snížila letošní hospodářský výhled. Firma, která stále vlastní největšího dodavatele plynu v Česku, společnost innogy, to ve středu zdůvodnila tím, že koronavirová krize ve druhém čtvrtletí zasáhla její sítě a maloobchod a očekává proto, že ji nemoc covid-19 letos připraví o příjmy ve výši 300 milionů eur.
- Telekomunikační společnost Liberty Global plánuje převzít švýcarskou Sunrise Communications za 6,8 miliardy CHF. Překvapivá dohoda, kterou ve středu firmy oznámily, přichází po loňské neúspěšné snaze Sunrise koupit majetek Liberty ve Švýcarsku a představuje strategický obrat v postupu americké společnosti, která naopak prodává svůj evropský majetek, napsala agentura Reuters.
- Rusko plánuje investice do produkce kovů vzácných zemin, které jsou důležité pro řadu odvětví, včetně zbrojního, telekomunikačního či obnovitelných zdrojů energie. Země připravila projekty, které budou vyžadovat investice nejméně za 1,5 miliardy dolarů, jejichž cílem je, aby se Rusko do roku 2030 stalo druhým největším producentem těchto kovů na světě za Čínou. Agentuře Reuters to řekl námětek ruského ministra průmyslu a obchodu Alexej Besprozvannych.
Zdroj: CNBC, Reuters, MarketWatch