Burzovní kalendář (17. 8. - 21. 8. 2020)

V polovině srpna se stále čeká na dojednání druhého balíku fiskální pomoci americké ekonomice, světové akciové trhy jsou ale v poměrně dobré náladě. Co ji může v dalším obchodním týdnu podpořit, případně pokazit?
Ohlédnutí
Druhý srpnový týden byl trochu ospalý, snad s výjimkou trhu se zlatem a stříbrem, které po rychlých růstech prodělaly prudké cenové korekce. Trh se jinak soustředil na ekonomická data, především z průmyslu a maloobchodu, která dále svědčila o postupném ožívání hospodářství.
Investoři také sledovali vyjednávání o druhém fiskálním balíku v USA, která se zatím nepodařilo dotáhnout do konce. Donald Trump se situaci snaží řešit svými nařízeními, o jejichž právní závaznosti v této věci ale panují určité pochybnosti.
Trump také nařídil čínské společnosti ByteDance, aby prodala americké operace své aplikace pro sdílení videa TikTok do 90 dní. TikTok se stává novým ohniskem sporu mezi USA a Čínou. Jejich vztahy se přitom v posledních letech již zhoršily kvůli obchodu, autonomii Hongkongu, kybernetické bezpečnosti nebo šíření nového koronaviru. Trump tažení proti TikToku zdůvodňuje obavami, že čínské vlastnictví firmy představuje riziko pro národní bezpečnost, protože čínská vláda tak podle něj může získávat informace o amerických občanech.
Nelze opomenout doznívající výsledkovou sezónu. Ve Spojených státech investory nepotěšil slabší výhled společnosti Cisco Systems, pozitivně naopak zaujala zpráva, že společnost Tesla rozdělí své akcie.
Berkshire Hathaway pak oznámila, že ve druhém čtvrtletí dále vyprodávala akcie velkých amerických bank a aerolinek, a naopak nakoupila podíl ve společnosti těžící zlato Barrick Gold. Warren Buffett přitom dlouhá léta sázel "na Ameriku" a zlato považoval z hlediska investování za nesmysl.
O víkendu pak Goldman Sachs (té se Buffett mimochodem úplně zbavil) zvýšila cílovou hodnotu pro akciový index S&P 500 pro konec letošního roku na 3 600 bodů. Co na tom, že před koncem března varovala před propadem indexu na 2 000 a vyhlížela pro konec roku oživení jen na 3 000. Když trh roste, cílové ceny rostou, nic nového.
Celkově akciové indexy v USA, západní Evropě i na pražské burze dokázaly za týden mírně posílit. Index PX za týden přidal 0,6 %. Největší růst zaznamenaly akcie VIG (+4,5 %). Pojišťovna oznámila předběžné vybrané hospodářské ukazatele za první pololetí, a to včetně odpisu goodwillu. To samo o sobě sice není příznivá zpráva, ale bez odpisu by VIG zaznamenala solidní výsledky. Navíc odpis goodwillu by měla být jednorázová položka bez vlivu na peněžní toky. Investory také potěšilo potvrzení záměru vyplatit dříve plánovanou dividendu 1,15 EUR na akcii.
Nejvíce naopak ztratil Avast (-4,5 %). Společnost zveřejnila mírně vyšší čísla za první pololetí, než se čekalo, a potvrdila celoroční výhled. Také ale uvedla, že se zájem o antivirový software vrátil na úroveň z doby před koronavirovou pandemií, což znamená ochlazení zvýšeného zájmu. "Titul navíc v poslední době atakoval nová maxima, což mohli někteří investoři vnímat jako šanci na realizaci zisků," napsal ve shrnutí dění na trzích analytik Milan Vaníček z J&T Banky.
Vrchol výsledkové sezóny na pražské burze obstarala sada čísel od společnosti ČEZ (za týden +1,1 %). Ta oznámila lepší čísla, než trh předpokládal. Management firmy také upravil celoroční výhled, nyní očekává EBITDA v rozmezí 62-64 miliard Kč (dosud 61-64 miliard Kč) a očištěný čistý zisk 21-23 miliard Kč (dosud 19-22 miliard Kč). "Důvodem pro lepší výhled jsou vyšší zisk z obchodování s komoditami, nižší dopad covidu-19, nižší provozní náklady a očekávaný výnos 1,5 miliardy Kč z úroků z prodlení v souvislosti s vratkou darovací daně z emisních povolenek za roky 2011 a 2012," uvedl Vaníček. Objevila se také informace, že ČEZ jedná o prodeji rumunských aktiv se společností Macquarie. Kupec by měl být vybrán do konce letošního roku.
Výhled
Ani třetí srpnový týden by nemusel výrazněji vybočit ze zatím převážně optimistické a klidné prázdninové nálady. Velkým tématem zůstanou jednání o balíku fiskální podpory pro americkou ekonomiku, investory by mohly také zaujmout zápisy z posledních zasedání guvernérů Fedu a ECB. O sazbách rozhodnou mimo jiné centrální banky Číny nebo Turecka.
Ocenění amerických akcií je podle drtivé většiny ukazatelů přinejmenším vysoce nadprůměrné, jako podpora pro býky ovšem nadále funguje především relativní atraktivity akcií ve srovnání s pevně úročenými aktivy. Těm neprospívá politika minimálních sazeb centrální banky.
Akciový index S&P 500 tak v týdnu opakovaně atakoval únorový historický rekord. Uzavřít nad ním zatím nedokázal. Určitá konsolidace v jeho blízkosti by přitom vzhledem k překoupenosti akcií byla logická, jak pro Investiční web uvedl analytik Ľuboš Mokráš z PPF Banky.
"Celkově si S&P 500 za pět dnů připsal 0,64 %. Denní graf je v býčím nastavení, index je nad klouzavými průměry a testuje rezistenci na 3 390. Nejbližší support je na 3 200 (zesílený 50denním klouzavým průměrem). Další support je na 3 000. V pásmu 3 200 až 3 390 by mohl index konsolidovat po relativně rychlém letním růstu," napsal v pravidelném technickém komentáři k dění na americkém akciovém trhu opční obchodník Josef Košťál.
"Index S&P 500 je od začátku roku 4,6 % v plusu. Ačkoli se situace ohledně nemoci covid-19 v USA příliš nemění, index se po více než 30% prudkém propadu vrátil na úroveň maxim rekordně rychle. V posledních letech se to ostatně opakuje – po rychlém poklesu výrazné oživení. Jako kdyby ceny akcií zkrátka neměly být nižší po delší dobu," doplnil Košťál.
Výsledková sezóna již doznívá, v novém týdnu ale budou vycházet zprávy od velkých amerických maloobchodních řetězců v čele s Walmartem. Vzhledem k významu osobní spotřeby pro americkou ekonomiku a také k takzvané amazonizaci v celém sektoru půjde o mimořádně zajímavé údaje. Vedle toho oznámí svá hospodářská čísla mimo jiné NVIDIA a Analog Devices, v Asii Alibaba a v Evropě BHP Group, A.P. Møller-Mærsk či Antofagasta.
Na poli makrodat budou v pondělí nejsledovanější HDP a průmyslová výroba v Japonsku a v USA index cen domů NAHB a index průmyslové aktivity v New Yorku (Empire State). Vedle toho se má sejít takzvaná euroskupina.
V úterý vyjde zápis ze zasedání australské centrální banky, veřejně vystoupí zástupci ECB a Fedu (Luis de Guindos, respektive Lael Brainardová) a v USA vyjdou údaje o zásobách ropy (API) a statistiky zahájené výstavby a vydaných stavebních povolení.
Ve středu bude trh sledovat japonskou obchodní bilanci, dále britskou, evropskou a kanadskou inflaci a ve Spojených státech vedle zápisu z posledního zasedání FOMC také zprávu o zásobách ropy (EIA).
Ve čtvrtek budou zajímavá rozhodnutí Čínské lidové banky a turecké centrální banky o sazbách, dále zaujme evropská stavební výroba a německý index výrobních cen, vyjdou zápisy z posledních jednání měnových autorit eurozóny a Polska a v USA zaujmou především pravidelná týdenní data o počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti. Vedle toho vyjdou ještě předstihové ukazatele a index aktivity filadelfského Fedu.
Na konci týdne bude oznámena japonská inflace, španělská obchodní bilance a britské maloobchodní tržby, nejvíce sledované ale budou předběžné indexy nákupních manažerů v Británii, Německu, Francii a za celou eurozónu a také v Japonsku a USA. Kromě toho budou ještě oznámeny ceny domů a maloobchodní tržby v Kanadě, předběžné údaje o spotřebitelské důvěře v eurozóně a v USA prodeje starších nemovitostí.
Ekonomický kalendář
Z makroekonomického výhledu Komerční banky:
- Ze zveřejňovaných makrodat získají největší pozornost předstihové indikátory. V případě Evropy půjde především o PMI. Tento index bude zveřejněn i v USA, nicméně mu budou sekundovat indexy aktivity Fedu v New Yorku a Filadelfii. V případě PMI se čeká mírné zlepšení v pásmu expanze. U indexů Fedu za srpen již trh spekuluje na mírné poklesy aktivity.
- Obligátní pozornost získají týdenní data z trhu práce v USA. Od zveřejněných statistik nově započatých staveb domů i prodejů rezidenčních nemovitostí v USA se čekají citelné růsty. Trh nemovitostí zůstává v USA v relativně příznivém stavu za podpory nízkých úrokových sazeb.
- Pro trh bude zajímavější zveřejnění zápisu z posledního zasedání americké centrální banky. Ta pracuje na úpravě rámce měnové politiky i komunikace, které by měly být oznámeny 16. září.
- V USA mají sjezd Demokraté, takže se jistě dočkáme politických proklamací. Je otázkou, jak se dále vyvine spor o fiskální politice, kdy Donald Trump prezidentským dekretem obešel Kongres ve věci příspěvků nezaměstnaným a daňových úlev.
Aktuality

