US MARKETOtevírá za: 15 h 57 m
DOW JONES-0,64 %
NASDAQ+1,61 %
S&P 500+0,72 %
META+2,60 %
TSLA+6,75 %
AAPL+1,02 %

Avast v prvním pololetí vydělal 86,5 milionu USD, navrhuje vyplatit mezitímní dividendu 4,8 centu na akcii

Vývojář antivirového softwaru Avast v prvním pololetí dosáhl čistého zisku 86,5 milionu USD, před rokem za stejné období vykázal čistý zisk 112,6 milionu USD. Společnost se zveřejněním výsledků uvedla, že rozhodla o vyplacení mezitímní dividendy 4,8 centu na akcii.

Celkový objem fakturací (částka placená za poskytované služby včetně předplatného pro následující roky) se zvýšil o 2,1 % na 469,1 milionu USD. Upravené tržby (část fakturací spadající do prvního pololetí 2020) stouply o 1,5 % na 433,1 milionu USD. V přímém spotřebitelském segmentu se tržby zvýšily na 370,9 milionu USD z 345,2 milionu USD, v nepřímém spotřebitelském segmentu stouply na 35,7 milionu USD z 33,9 milionu USD. V segmentu malých a středních podniků se meziročně tržby snížily na 23,2 milionu USD z 25,1 milionu USD.

Upravený zisk EBITDA společnosti v prvním pololetí stoupl o 2,1 % na 241,4 milionu USD a upravený čistý zisk Avastu vyskočil o 14,6 % na 169,8 milionu USD. Upravená EBITDA marže se meziročně zvýšila o 0,3 procentního bodu na 55,7 %.

Avastu se opět podařilo významně snížit zadlužení, čistý dluh klesl firmě ke konci června meziročně o 26 % na 817 milionů USD, na konci roku 2019 byl 884,5 milionu USD. Ke konci pololetí tak firma operovala s poměrem čistého dluhu k upravenému provoznímu zisku EBITDA na úrovni 1,7.

Společnost uvedla, že vyplatí mezitímní dividendu 4,8 centu na akcii. Loni vyplatila v souhrnu 14,7 centu na akcii (hrubý dividendový výnos okolo 3,6 %). S akciemi se bude s právem na mezitímní dividendu naposledy obchodovat 9. září a výplata začne 16. října. Akcionáři si budou moci zvolit vyplacení dividendy také v britských librách místo amerických dolarů.

Management společnosti uvedl, že hospodaření se vyvíjí pozitivně a v souladu s očekáváním, přičemž antivirové i doplňkové programy na ochranu soukromí zaznamenaly vyšší poptávku v důsledku zesíleného trendu home office. Na základě toho management očekává, že svůj výhled na střední jednociferný procentuální růst organických tržeb letos splní na horní hranici. EBITDA marže by měla zůstat na úrovni loňského roku (55,3 %, proti roku 2018 +1,2 procentního bodu, z toho asi jeden procentní bod byl dán změnou účetních standardů).

Analytici: Efekty pandemie byly pro Avast pozitivní, výhled je konzervativní

"Výsledky za první pololetí podle nás potvrdily, že Avast zatím spíše těžil z trendů spojených s pandemií covidu-19, a rychlý růst fakturací a udržení solidní marže podle nás naznačují finančně silný rok. Očekáváme proto pozitivní reakci trhu," napsal analytik Pavel Ryska z J&T Banky.

"Avast zveřejnil za první pololetí silná čísla. Velmi silný růst počtu zákazníků společnost vykázala v segmentu počítačů, což považujeme za pozitivní faktor, který se promítne v druhém pololetí. Dalo by se čekat i mírné zvýšení výhledu na úrovni tržeb a fakturací (díky covidu-19), takže potvrzený výhled na stabilní marže bychom považovali spíše za konzervativní. První polovina roku byla navíc ovlivněna uzavřením Jumpshotu, takže marže v druhém pololetí by měly být ještě lepší. K akciím Avastu se na současných úrovních stavíme neutrálně, když FCF výnos se pohybuje pouze kolem 5 %. Nicméně stále se jedná o defenzivní sázku se solidními výsledky. Ve středu bychom tak očekávali pozitivní reakci trhu," uvedl analytik Petr Bártek z České spořitelny.

"Avast potvrdil silnou schopnost generovat hotovost a dále snižuje zadlužení. Vedení firmy mírně zvýšilo celoroční očekávání růstu tržeb k hornímu okraji středních jednotek procent. EBITDA marže by meziročně měla zůstat beze změny. To považujeme vzhledem k dosaženým výsledkům a výhledu do konce roku za opatrný cíl, který Avast pravděpodobně překoná," doplnil analytik Bohumil Trampota z Komerční banky s tím, že doporučení na akcie a jejich cílovou cenu dává do revize.

Konferenční hovor: Pozitivní efekt karantén byl jednorázový, firma je otevřená i větším akvizicím

Tématem konferenčního hovoru Avastu byly hlavně opatrný výhled růstu zákaznické báze ve druhém pololetí, fúze a akvizice a chystané produkty. Společnost upozornila, že instalace jádrového antiviru se po počátečním výrazném nárůstu vrátily do července na předkoronavirové úrovně. Čeká proto návrat růstu klientské báze z mezipololetních 5,1 % v prvních šesti měsících roku na nízké jednotky procent ve druhé polovině roku. Ohledně celkové uživatelské báze nadále Avast předpokládá dlouhodobě víceméně stabilní číslo.

Fúze a akvizice se pak soustředí na akvizice produktů z oblasti ochrany soukromí, podobně jako tomu bylo loni u AntiTracku. Ten teď společně s VPN táhne tržby firmy. Avast je po poklesu zadlužení více otevřený i větším akvizicím. Nedávno firma v USA spustila produkt BreachGuard (řízení osobních dat na internetu včetně např. sledování dark webu) a jeho globální spuštění plánuje na druhé pololetí.

"Investoři, kteří očekávali déle trvající pozitivní dopady koronaviru na růst zákaznické báze, mohou být výhledem zklamaní. Management také nijak neindikoval, že by se poohlížel po větší transformativní akvizici, jako byly dříve například AVG či CCleaner," poznamenal Petr Bártek z České spořitelny.

Avast založili v roce 1988 čeští výzkumníci Eduard Kučera a Pavel Baudiš. Společnost je jedním z průkopníků v oblasti počítačového zabezpečení. V roce 2016 Avast koupil konkurenční českou antivirovou firmu AVG. Podle objemu tržeb je Avast druhou největší antivirovou společností na světě za americkou společností NortonLifeLock. V Česku Avast zaměstnává 1 200 lidí, z toho tři čtvrtiny ve výzkumu a vývoji.

Akcie Avastu na pražské burze, zdroj: BCPP

Zdroj: Avast

Akcie ČRAvastDividendyInformační technologieSoftwareVýsledková sezóna
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika