Evropské akcie se ve středu vrátily k růstu, v hlavní roli byly opět technologie a telekomunikace

Akcie na západoevropských trzích po úterních propadech ve středu posilovaly. Své úterní ztráty umazávaly technologie, dařilo se také telekomunikacím. Nálada na trzích však má k optimismu daleko.
Panevropský index STOXX Europe 600 přidal 1,62 % na 369,65 bodu, britský FTSE 100 vzrostl o 1,39 % na 6 012,84 bodu, německý DAX skončil se ziskem 2,07 % na 13 237,21 bodu a francouzský CAC 40 se zvýšil o 1,40 % na 5 042,98 bodu.
Informace o tom, že společnost AstraZeneca musela pozastavit finální fázi klinických testů své vakcíny proti koronaviru kvůli vedlejším účinkům, sice neměla na akciové trhy až tak negativní vliv, jak by se možná čekalo, ale určitě bude mít vliv na důvěru investorů a ekonomů v rychlé vyřešení situace kolem koronaviru.
"Zastavení testů s vakcínou poté, co subjekt utrpěl nevysvětlitelné závažné onemocnění, je standardní postup, ale vyvolá obavy," říká Michael Every ze společnosti Rabobank. Kvůli těmto obavám pak v průběhu dne padaly akcie v sektorech volného času (-1,5 %) nebo výroby aut (-0,8 %).
Dařilo se však defenzivním sektorům, jako jsou veřejné služby nebo telekomunikace, které přidaly více než procento. Ztráty z úterý pak umazávaly také technologie. Celkově se pohyby na akciích v Evropě poněkud zasekly, přičemž investoři očekávají výsledky čtvrtečního zasedání ECB, které by mohlo působit jako určitý katalyzátor.
"Investoři se zaměří na tiskovou konferenci Christine Lagardeové a na to, zda odráží obavy jejích kolegů z ECB ohledně rostoucího eura a jak by to mohlo ovlivnit cenové tlaky. Silnější euro může vést k tomu, že vývoz EU bude méně konkurenceschopný," míní analytici Maybank.
Hlavní středeční události na evropských trzích
- Index spotřebitelských cen v Maďarsku v srpnu vzrostl meziročně podle očekávání o 3,9 % po 3,8 % v červenci, jádrová složka inflace ovšem meziročně stoupla o 4,7 %. Čekalo se udržení 4,5% tempa z července.
- Společnost Guild Esports, která vlastní a rozvíjí týmy zabývající se elektronickým sportem, tedy soutěžními kláními hráčů počítačových her, chce letos na podzim vstoupit na londýnskou akciovou burzu. Stane se tak první britskou společností z oblasti elektronického sportu, s jejímiž akciemi se bude obchodovat na burze, informovala agentura Reuters. Jedním ze zakládajících akcionářů firmy je rovněž bývalý fotbalista David Beckham.
- Německé hospodářské svazy žádají vládu kancléřky Angely Merkelové, aby přehodnotila stávající varování před cestováním do více než 160 zemí světa. Zavedeno bylo kvůli šíření nového koronaviru a prozatím platí do 14. září. Zástupci hospodářských spolků chtějí, aby Berlín našel rovnováhu mezi zdravotními opatřeními a ekonomickými zájmy. Platné varování sice neznamená zákaz do dané země cestovat, podle svazů ale mají doprovodné podmínky výrazný dopad na podnikání a mnoha podnikům cesty do zahraničí znemožňují.
- Itálie zvažuje zkrácení karantény pro lidi nakažené koronavirem. Premiér Giuseppe Conte řekl, že by to zmírnilo ekonomický dopad opatření souvisejících s epidemií. V pátek má francouzská vláda má o případném zkrácení karanténní doby, která je nyní ve Francii čtrnáctidenní.
- PKN Orlen, polský majitel českého Unipetrolu, chce být do roku 2050 uhlíkově neutrální. Největší polská petrochemická společnost uvedla, že hodlá do projektů takzvané zelené energie investovat za tímto účelem 25 miliard zlotých (149 miliard Kč). Plány firmy jdou v duchu s nízkoemisní strategií evropských energetických gigantů, ale jsou v rozporu s přístupem polského státu, který firmu přitom vlastní, uvedla agentura Reuters.
- Francouzský výrobce luxusních doplňků LVMH už nechce převzít amerického výrobce šperků Tiffany & Co. Tvrdí, že původní dohoda se komplikuje a že do hry vstupuje i politika. Americký podnik ve středu v reakci uvedl, že na LVMH podává žalobu a firmu se bude snažit ke splnění závazků donutit soudní cestou. Firmy se loni na podzim dohodly, že LVMH za Tiffany zaplatí 16,2 miliardy dolarů, což by pro LVMH znamenalo dosud největší akvizici.
- Britský finanční ústav Lloyds Banking Group se chystá propustit 865 zaměstnanců, nové pozice ale vzniknou. Finanční dům obnovuje opatření ke snižování nákladů v době, kdy kvůli pandemii nemoci covid-19 v tomto odvětví klesají zisky, uvedla ve středu agentura Reuters. Lloyds je na britském trhu největší domácí bankou.
- Bývalého šéfa německého automobilového koncernu Volkswagen Martina Winterkorna čeká veřejný soudní proces kvůli obvinění z podvodu v souvislosti s emisním skandálem. Rozhodl o tom ve středu soud v Braunschweigu.
- Australská těžební společnost Prairie Mining zahájila mezinárodní arbitráž proti Polsku. Varšava podle ní porušila dvoustranné dohody tím, že při udílení licencí blokovala investice australského těžaře do rozvoje dvou uhelných dolů. Informovala o tom ve středu agentura Reuters. Společnost Prairie by mohla podle polských médií žádat kompenzaci až deset miliard zlotých (bezmála 60 miliard Kč).
Zdroj: CNBC, MarketWatch, Reuters